Tisková zpráva k filmovému semináři „Ať žije republika!“ ze dne 6.10.2008

 

Ať žije republika!

27. – 29. října 2008 v kině Vatra

 

K výročí vzniku samostatného československého státu (28. říjen) pořádá již tradičně Filmový klub ve Vsetíně třídenní seminář „Ať žije republika!“ – věnovaný archivním československým filmům. Využít nabídku semináře a vidět často neprávem opomíjená díla československé kinematografie mohou kromě členů Filmového klubu i diváci z řad studentů, seniorů i ostatní veřejnosti.

 

Větší část semináře je věnována hrané tvorbě významné české dokumentaristky – Drahomíry Vihanové, která se letos dožívá již 78 let. Od této režisérky uvedeme celovečerní filmy Zabitá neděle (pondělí 27. října v 17:00 hod.) a Pevnost (úterý 28. října v 17:00 hod.).

 

Film Zabitá neděle je komorním příběhem armádního důstojníka v malém městě během jedné letní neděle. Snímek je natočen s důrazem na atmosféru a evokaci pocitu marnosti a banality okamžiků neužitečného, promarněného života. Ihned po dokončení v roce 1968 byl film zakázán a uveden v kinech směl být až v roce 1990.

 

Následující film Pevnost vznikl v roce 1994 a sleduje osudy měřiče vody Ewalda, který se nedokáže ani nechce zapojit do řádného života Československa 80. let, kdy mocenský režim je už unaven, ale změny jsou stále v nedohlednu.

 

Třetím a posledním snímkem semináře, bude dobrodružné drama slovenského režiséra Martina Hollého ml. – Noční jazdci (středa 29. října v 17:00 hod.) v hlavních rolích s nedávno zesnulým Michalem Dočolomanským jako pašerákem koní a Radoslavem Brzobohatým jako celníkem na slovensko-polském pomezí. Film natočený v roce 1981 líčí takřka westernový konflikt dvou zásadových nekompromisních mužů. Jeden má za sebou obyvatele chudé vesnice, ten druhý reprezentuje zákon.

 

Odborné úvody k filmům přednesou lektoři Filmového klubu Vsetín.

 

Na vzniku semináře se kromě Filmového klubu Vsetín podílí i společnost Dům kultury Vsetín s.r.o. Seminář podporuje město Vsetín.

 

Další informace najdete na www.dkvsetin.cz/fkvsetin.

 

 

Kontakt:

 

Petr Mašata

masata@dkvsetin.cz

fkvsetin@seznam.cz

571 417 993, 739 575 052

 

zpět