3. BALKÁNSKÉ FILMOVÉ NÁVRATY - LJUBIŠA SAMARDŽIČ - HEREC, PRODUCENT, REŽISÉR

(nekomerční filmový seminář pro filmové fandy)

 

 AKREDITACE / VSTUPNÉ / PROGRAM / AKTUALITY / PROPAGAČNÍ KLIP / TRAILERY K FILMŮM

TISKOVÁ ZPRÁVA (verze pro Vsetín, obecná verze / PROGRAMOVÝ PLAKÁT (ke stažení v pdf)

BANNERY k volnému šíření / UBYTOVÁNÍ / ROZHOVOR S ORGANIZÁTORY (Český rozhlas Ostrava)

KATALOG (ke stažení v pdf)

 

ZÁVĚREČNÁ TISKOVÁ ZPRÁVA (KE STAŽENÍ)

_________________________________________________________________________________________

 

 

Foto z akce:

 

 

 

zpět

AKREDITACE NA 3. BALKÁNSKÉ FILMOVÉ NÁVRATY

Prosíme potvrďte svou účast na BFN 2013 pomocí níže uvedeného formuláře. Akreditace je pro nás důležitá - na základě počtu akreditovaných se řídíme při přípravě tiskovin, vstupenek, občerstvení atd.

Akreditací (do 1.2.) získáte nižší celoakční vstupné a urychlíte své odbavení na místě. Můžeme vás také informovat o případných změnách na váš email.

Všichni akreditovaní budou zařazeni do losování o trička LFM 2012.

 

Do vzkazu uveďte:

 

1. Jméno a příjmení

2. Pokud máte zájem o levné ubytování v Domě kultury za 50 Kč na noc, napište ubytování DK - ANO (můžete přespat z pátku na sobotu i ze soboty na neděli). S sebou vlastní spacák a karimatka. Sprcha a toalety budou k dispozici.

3. Budeme rádi, když uvedete také svou adresu

4. Jste členem libovolného filmového klubu? Pokud nejste, hodláte se jím stát? Členstvím získáte slevu na celoakční vstupné.

 

______________________________________________________________________________________________________________

Ceník vstupného:

 

Vstupné na jeden film: 80 Kč
Vstupné na celou akci: 250 Kč pro členy filmových klubů, 350 Kč pro nečleny
(při akreditaci do 1. 2. 2013: 200 Kč pro členy a 300 Kč pro nečleny)
Členství ve Filmovém klubu Vsetín na rok 2013 je možné zakoupit na místě za 60 Kč.
Seminář není výdělečný. Vybrané vstupné by mělo částečně uhradit náklady na jeho uspořádání.

 

zpět

________________________________________________________________________________________

 

AKTUALITY:

 

25.2.

Deset projekcí Balkánských filmových návratů vidělo 400 diváků

 

Druhý únorový víkend si ve Vsetíně dali dostaveníčko filmoví fajnšmekři. Z pátku na sobotu probíhaly ve Vsetíně v pořadí již třetí Balkánské filmové návraty. Účast byla pestrá. Filmové návraty navštívili účastníci z různých koutů České republiky a dokonce i navrátilci z dalekých cest jako je Nový Zéland, Antarktida nebo Srbsko.

 

Balkánské filmové návraty jsou tradiční přehlídkou pořádanou Filmovým klubem Vsetín, která je zacílena na kinematografii zemí Balkánského poloostrova. Akce patří k jedinečným v ČR svou kvalitou, odborností a začíná to být znát v rozmanitosti návštěvníků i v jejich množství. Na deseti projekcí se vystřídalo více než 100 účastníků.

 

Vsetín tak začíná být městem filmových fajnšmekrů. Po úspěšném Letním filmovém maratonu v roce 2012 se i zimní akce Balkánské filmové návraty může pochlubit pestrou nabídkou srbských filmů s českými titulky a se slušnou diváckou účastí. Pozoruhodné bylo věkové rozpětí, kdy na filmových návratech mohl účastník potkat a diskutovat se studenty z Brna, Olomouce, návštěvníky středního věku z Prahy, Havířova, Pelhřimova, Vsetína a jeho okolí nebo zkušené filmové znalce z Valašského Meziříčí.  Pozoruhodné bylo i to, že se na filmových návratech a na následném koncertě DI GRINE KUZINE potkali lidé ze Srbska nebo čerství navrátilci z Nového Zélandu či z Antarktidy.

 

Jsem filmovými návraty nadšená. Navštěvuji podobné akce. Na této akci mi vyhovuje komorní prostředí kina, perfektní zázemí a péče organizátorů a nabušený kvalitní program. Možná až moc napěchovaný, protože si nestíhám mezi filmy povykládat, ale to doženeme večer někde v hospůdce,“ popisuje dojmy z prvního dne filmových návratů účastnice z Havířova.

 

Pestrá účast dodala celé akci punc exotiky. Nebylo divu, že se po prvním dnu a po koncertě diskutovalo v restauraci do dvou do rána. Téma diskusí byli nejen filmy, život na Balkánu, ale i cestování. Zájemci z řad mimo vsetínských pak stihli ještě ve dvě hodiny ráno drobnou prohlídku Vsetína.

 

S letošním ročníkem filmových návratů jsem velmi spokojen. Vše vyšlo tak, jak jsem si přál, včas byly udělané překlady filmů, nezklamala technika, skvělé zázemí v kině Vatra, dobrá parta dobrovolníků, kteří o návštěvníky celé dva dny pečovali, mediálně bylo o akci i o Vsetínu hodně slyšet. Rád bych všem moc poděkoval,“ dodává dramaturg přehlídky Jiří Fiala ze Vsetína.

 

Balkánské filmové návraty jsou u konce a Vsetín se pomalu začne chystat na další velkou akci a to na festival CHORVATSKÉ DNY. Vsetínští ve spolupráci s partnerským městem Vrgorac, tuto akci chystají u příležitosti vstupu Chorvatska do Evropské unie. Od čtvrtku 13. do neděle 16. června 2013 se uskuteční série interiérových a exteriérových akcí spojených s chorvatskou kulturou, filmem a hudbou.

 

 „Podstatná část kulturního programu je věnovaná filmu. Základním programovým kamenem bude Letní filmový maraton. Tradiční akce je letos věnovaná chorvatskému filmu 21. století. Již dnes mohu potvrdit, že velvyslanec Chorvatské republiky v ČR pan Frane Krnič.  Hostem Letního filmového maratonu bude chorvatský režisér Dalibor Matanič,“ dodává hlavní organizátor akce Milan Kostelník z Domu kultury Vsetín.

 

Do léta je přece jenom daleko, ale další zajímavé akce ve Vsetíně pokračují. V pátek 22. března 2013 zavítá do Vsetína světová hudební skupinu z Finska Värttinä. Rockový základ s energickou world music bude pro návštěvníky jedinečným zážitkem. 

 

11.2.

Kdyby někdo ztratil katalog a nebo si jej chtěl prostudovat, přestože se nedostal na akci, tak zde je v pdf.

 

4.2.

Rozhovor (nejen) o BFN v pořadu Koktejl v Českém rozhlase Ostrava

 

26.1.

Kde přespat v přespat během Balkánských filmových návratů?

 

22.1.

Máme propagační bannery - budeme vám vděční za jakékoli umístění. Ideálně s aktivním odkazem na tuto stránku: http://www.fkvsetin.cz/bfn2013.htm

 

 

 

22.1.

Máme přeloženy filmy Úkladná vražda a Plácek (Ledina). Tak už jen dva a je to....

 

10. 1. 2013

Po páteční projekci filmu KLIP můžete navštívit ještě koncert slavné kapely DI GRINE KUZINE, který začíná ve 21.30 v Domě kultury. Pro diváky BFN je připraveno speciální vstupné 90 Kč!

 

Di Grine Kuzine

(Německo, Berlin, balkánský klezmer, berlínský kabaret & šanson, irský pubrock etc...), european extra class...

Alexandra Dimitroffa (Bulharsko) - zpěv, akordeon, Sebastian Kunzke – tuba, Martin Gerwig – trubka, zpěv, Stefan Fräntzel – klarinet,  soprán saxofon, zpěv, Snorre Schwarz - bicí, zpěv

Di Grine Kuzine alias Zelená Sestřenice (název slavné písně v jidiš) je pětičlenná kapela, žánrově sama sebe zařazující pod všeobjímající hlavičku "Klezmer-Balkan-Ska-Folk-HipHop-Salsa-Pop-Punk-Rock". Z berlínských pajzlů postupně došla přes šest CD a stovky koncertů až ke globálnímu, celoevropskému úspěchu. Pro skupinu je charakteristické eklektické sojení dixielandu z New Orleans, melodií z bosenských hor a pódiového nasazení hodného livepoolského Cavern Clubu. Šarmantní sound, originální a inovativní adaptace tradičních a známých skladeb, hudba srdce Evropy, mnohojazyčný a mnohoznačný taneční orchestr. Soubor se cítí jako doma na pódiích v Oděsse, Kodani stejně jako v Lisabonu.  Energie, Inspirace, Radost i Bolest v jednom.

Více: www.kuzine.de

www.youtube.com/watch?v=iLul4ifNFjA&feature=related
www.youtube.com/watch?v=gYcuWJIoooY&feature=related

www.youtube.com/watch?v=U_3BR_zkeXc

www.youtube.com/watch?v=f2bzJNqaIAU&feature=related

 

8. 1. 2013

Máme tiskovou zprávu k BFN (ke stažení: obecná verze, verze pro vsetín)

Tisková zpráva z 1.1. 2013

3. BALKÁNSKÉ FILMOVÉ NÁVRATY

Téma: LJUBIŠA SAMARDŽIČ – herec, producent, režisér

8. – 9. 2. 2013 Kino Vatra Vsetín

10 filmů s českými titulky

Pořádá: Filmový klub Vsetín

 

Balkánské filmové návraty jsou vedle Letního filmového maratonu druhou tradiční přehlídkou pořádanou Filmovým klubem Vsetín, která je zacílena na kinematografie zemí Balkánského poloostrova. Proč členové vsetínského Filmového klubu vymysleli tuto akci, komentuje její dramaturg Jiří Fiala:  „Po několika ročnících Letního filmového maratonu jsme došli k poznání, že nám chybí filmová přehlídka, kterou bychom mohli zaměřit tématicky. Letní filmové maratony jsou vždy žánrově velmi pestře rozkročené, protože se snažíme kinematografie balkánských zemí představit v co největší šíři. V jejich programech nemáme možnost věnovat se podrobněji určitému tvůrci nebo tématu.“ Předseda Filmového klubu Milan Kostelník k tomu dodává: „Například v  loňském ročníku jsme se věnovali filmovým reflexím válečného konfliktu v Jugoslávii na počátku 90. let minulého století. Protože jsme chtěli přinést pohled filmařů ze všech zemí zapojených do konfliktu, bylo nemožné zařadit toto ožehavé téma do programu Letního filmového maratonu.“

Letošní ročník Balkánských filmových návratů je věnován slavnému srbskému herci, režisérovi a producentovi Ljubišovi Samardžičovi, kterého mohli vsetínští diváci vidět naživo v kině Vatra v červnu 2012 při přehlídce současného srbského filmu. „Ljubiša Samardžič zanechal na Vsetíně ten nejlepší dojem. Protože jsme v programu Letního filmového maratonu nenašli tolik prostoru, kolik by si zasloužil, rozhodli jsme se věnovat mu Balkánské filmové návraty. Pro projekci jsme přeložili 8 filmů, které s jeho osobou úzce souvisí. Čtyři z nich budou mít ve Vsetíně českou premiéru,“ uvádí Jiří Fiala. „Ljubišu Samardžiče mohou čeští diváci znát např. z legendárního jugoslávského seriálu Horký vítr, kde ztvárnil roli flákače Šurdy, ale také z několika válečných filmů, které se v minulosti dostaly do československých kin. Mezi nejslavnější patří určitě Bitva na Neretvě, kterou náš filmový seminář také připomene v krátké přednášce,“ doplňuje Milan Kostelník.

I letošní Návraty obohatí dva balkánské filmy z aktuální české distribuce. „V pátek před Balkánskými filmovými návraty promítneme skandální  srbský film Klip. Tuto projekci lze chápat jako tečku za loňským Letním filmovým maratonem. Naopak pozvánkou na další ročník Maratonu bude film Zůstane to mezi námi významného chorvatského režiséra Rajka Grliče,“ přibližuje dramaturg kina Vatra Petr Mašata.

Kompletní program a další informace mohou diváci najít na stránkách www.fkvsetin.cz. Zde se mohou také předem akreditovat a získat tak slevněnou celoakční vstupenku.

 

23.12.

Trailery a další propagační videa k filmům z programu BFN:

 

Zůstane to mezi námi

 

 

Klip

 

 

Úkladná vražda

 

 

Řekni, proč si mne opustila

 

 

Sršeň

 

 

Plácek

 

 

Kola

 

 

Nataša

 

 

Nebeský koš

 

 

23.12.

Finální program BFN

 

18.12.

Propagační klip - šiřte v maximální možné míře!

 

 

17.12. 2012

Všechny sobotní filmy již máme na DVD. Výjimkou je pouze slibovaný starý jugoslávský velkofilm. Ten by měl jít z 35 mm kopie. Jeho jméno zatím neprozradíme, jen napovím, že měl premiéru v roce 1969.

 

Do pátečního programu (mezi ty dva distribuční filmy) jsme vložili zajímavý bonus - viz. plakát.

 

4 filmy z programu by měly mít českou premiéru. Alespoň jsme nenašli, že by se někdy u nás někde hrály. Těmto filmům jsme dali český název, což u některých nebylo vůbec jednoduché). Třemi filmy se vracíme k Letnímu filmovému maratonu 2012 (Balkánské filmové návraty jsme vymysleli proto, abychom mohli znova promítnout filmy, které jsme přeložili)

 

29.11. 2012

3. Balkánské filmové návraty jsme se rozhodli věnovat našemu letošnímu letnímu hostovi - Ljubišovi Samardžičovi. Protože jsme se současnou srbskou kinematografii snažili během Letního filmového maratonu představit co nejkompletněji, nebylo tolik času na Ljubišovy filmy, kolik by bylo zapotřebí. Navíc jsme se jej snažili ukázat hlavně jako režiséra a on je především významným hercem, ale také producentem.

V únorových Návratech vám chceme promítnout především filmy, za kterými stojí jeho produkční společnost Cinema design. Jako bonus chceme uvést nejslavnější jugoslávský válečný velkofilm, ve kterém Ljubiša ztvárnil  významnou roli.

V pátek uvidíte již tradičně 2 balkánské novinky z české distribuce. Tentokrát se distributoři vytáhli a zahráli nám do karet, protože koupili jeden z nejdůležitějších současných srbských filmů - Klip režisérky Maji Miloš.  Zařazení tohoto filmu do programu BFN chápejte, jako dodatek k Letnímu filmovému maratonu. Druhý film bude pozvánkou na následující chorvatský ročník Letního filmového maratonu - uvidíte pravděpodobně Zůstane to mezi námi chorvatského režiséra Rajka Grliče

 

zpět

______________________________________________________________________________________________________________________________

 

PROGRAM:

 

 

zpět

 

Ubytování během akce

Můžete přespat v DK Vsetín (1 min pěšky od kina)  na zemi na vlastní karimatce a ve vlastním spacáku. Z pátku na sobotu i ze soboty na neděli. K dispozici toalety a letos také sprcha.

 

Na Vsetíně jsou dále (mimo jiné) tyto možnosti (ceny aktualizované dle webů jednotlivých hotelů dne 26.1.2013):

 

 Hotel VSACAN

(1 min od kina)

Tel.: 571 477 111   

 

info@hotelvsacan.cz

Jednolůžkový pokoj

1 osoba – 650,- Kč

Dvoulůžkový  

2 osoby – 900,- Kč

Apartmán (dvoulůžkový) 

 1 osoba – 900,- Kč (1200 s vanou)

Apartmán (dvoulůžkový) 

2 osoby – 1000,- Kč (1400 s vanou)

 

ceny včetně snídaně

Hotel Magistr  

(3 min od kina)

Tel.: 571 411 777 

603 215 156, 603 984 940        

Jednolůžkový

1 osoba – 920,- Kč

Dvoulůžkový  

1 osoba – 990,- Kč

 

2 osoby – 1.370,- Kč

Apartmán 

1 osoba – 1.350,- Kč

 

2 osoby – 1.550,- Kč

 

 3 osoby - 1600,-

 

V ceně snídaně formou švédského stolu

Hotel Nová Radnice 

(10-15 min od kina)

Tel.: +420 571 410 175

 

info@hotel-novaradnice.com

Jednolůžkový

1 osoba – 900,- Kč

Dvoulůžkový 

1 osoba – 950,- Kč

 

2 osoby – 1.300,- Kč

Dvoulůžkový nadstandart 

1 osoba – 1.250,- Kč

 

 2 osoby – 1.600,- Kč

Apartmán 

1 osoba – 1.500,- Kč

 

 plné obsazení – 2.100,- Kč

Hotel KAMU 

(10 min od kina)

Tel.: +420 571 412 084

 

Objednávky

Sociální zařízení na pokoji:

 

1 osoba   

500- Kč

2 osoby   

800,- Kč

3 osoby  

1000- Kč

Soc. zařízení na patře:

 

Jednolůžkový

1 osoba – 400,- Kč

Dvoulůžkový 

2 osoby – 600,- Kč

Třílůžkový

 3 osoby - 800,- Kč

Čtyřlůžkový 4 osoby 1000,- Kč

Dvoulůžkový

880,- Kč včetně snídaně

Apartmán s dvěmi pokoji

5 osob 1.300,- Kč

   

Hotel Pančava

(2 min od kina,

ale nejsme si jistí, zda funguje)

Tel.: + 420 571 412 022

 

1 osoba - od 330 Kč

Hotel Britania

(3 min od kina)

Tel.: +420 571 412 130

 

hotel@hotelbritania.cz

jednolůžkový

690,- kč

Dvojlůžkový

950,- Kč

Trojlůžkový

1100,- Kč

Čtyřlůžkový

1200,- Kč

Hotel Sport

(20 min od kina,

ale nejsme si jistí, zda funguje)

Tel.: 571 436 242, 603 147 773, 603 447 710

 

hotel-sport@centrum.cz

 

icq 217 671 849

 

1 osoba - od 200,- Kč

   

zpět