akreditace / ceník akreditací / aktuality / PROGRAM s anotacemi k filmům

tisková zpráva (ke stažení: kompletní verze, krátká verze) / programový plakát (ke stažení)

KATALOG KE STAŽENÍ / ubytování

_________________________________________________________________

 

 

Aktuality:

 

8.10. 2015

Zde si můžete přečíst obsáhlý rozhovor o akci.

 

 

8.10. 2015

Kromě duchovní potravy opět nachystáme i potravu pro tělo. V sobotu (na oběd) nebude chybět sekaná a další oblíbené speciality....  Taky pivo (v sobotu čepované), víno atd. Bufet bude většinou samoobslužný, ale dobře zásobený... Z kina se prostě nebude muset hnout :-)

 

7.10. 2015

Možnost získat zlevněnou celoakční akreditaci končí ve čtvrtek 8.10. ve 12:00 hodin!!!

 

7.10. 2015

Všechny filmy z programu 6. Balkánských filmových návratů jsou již přeloženy a připraveny k projekci. Děkujeme všem, co se o to zasloužili.

 

1. 10. 2015

Kompletní katalog k 6. Balkánským filmovým návratům si můžete stáhnou v pdf ZDE. Obsahuje anotace k filmům, informace o jednotlivých režisérech a další související texty.

 

29.9. 2015

Máme již titulky také k filmu Republika v plameni.

 

22.9. 2015

Tak se nám pomalu scházejí překlady filmů od "našich" překladatelů. Dnes jsme dostali titulky k filmu Hora hněvu, včera Zatím bez dobrého názvu (u tohoto filmu se musely titulky i načasovat, protože k dispozici nebyly vůbec žádné!). Předevčírem jsme dodělali Virdžinu, Tetování a Červeného koně jsme měli z minulosti, ale museli jsme je přečasovat na nové (o mnoho kvalitnější) DVD. Takže jsme již za půlkou :-)

 

15.9. 2015

Programový plakát černobílý pro tisk A2 / A3 ke stažení v pdf. Budeme rádi, když jej stáhnete, na své vlastní náklady vytisknete a vyvěsíte na místo, kde jej všichni uvidí :-).

 

11.9. 2015

Spuštěna akreditace! Akreditací předem (do 7.10.) můžete získat slevu 50 Kč na celoakční vstupenku. Akreditovat se můžete klasicky zde, nebo nově potvrzením své účasti v události 6. Balkánánské filmové návraty na Facebooku.

 

11.9. 2015

Zveřejnili jsme tiskovou zprávu. Zde si ji můžete přečíst a zde stáhnout. Zde je ve zkrácené verzi.

 

11.9. 2015

Program Balkánských filmových návratů zpestří také dva krátké filmy Ljubiši Georgijevského Ne a Pěšina.

 

11.9. 2015

Změna programu: Místo avizovaného filmu Přes jezero jsme v programu posílili část věnovanou Srđanovi Karanovićovi. Do programu jsme nově zařadili film Virdžina z roku 1991.

 

zpět

_________________________________________________________________

zpět

Všechny filmy budeme promítat z DVD nosičů a budou opatřeny českými titulky přímo v obraze!

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA!

 

zpět

_________________________________________________________________

 

Ceník akreditací:

1 film: 100 Kč

3 filmy: 200 Kč

5 filmů: 300 Kč

celoakční (9 filmů): 450 Kč, při akreditaci do 7. 10. 2015 400 Kč

celoakční pro členy libovolného českého či slovenského klubu: 350 Kč, při akreditaci do 7. 10. 2015 300 Kč


Průkaz Filmového klubu Vsetín na rok 2015 lze zakoupit na místě za 60 Kč. Koupí tohoto průkazu získáte slevy na projekce FK Vsetín do konce roku.

zpět

 

Akreditace:

 

Prosíme potvrďte svou účast na BFN 2015 pomocí níže uvedeného formuláře. Akreditace je pro nás důležitá - na základě počtu akreditovaných se řídíme při přípravě tiskovin, vstupenek, občerstvení atd.

Akreditací předem (do 8.10. 2015 do 12:00 hodin) získáte nižší celoakční vstupné a urychlíte své odbavení na místě. Můžeme vás také informovat o případných změnách na váš email. Sleva platí pro členy českých a slovenských filmových klubů. Členy Filmového klubu Vsetín se můžete stát až na místě.

Všichni akreditovaní budou zařazeni do losování o festivalová trička.

Akreditovat se můžete také potvrzením své účasti u události Balkánské filmové návraty na Facebooku.

 

Do vzkazu uveďte:

 

1. Jméno a příjmení

2. Pokud máte zájem o levné ubytování v Domě kultury za 50 Kč na noc, napište ubytování DK - ANO

(S sebou vlastní spacák a karimatka. Sprcha a toalety budou k dispozici.)

3. Budeme rádi, když uvedete také svou adresu

4. Jste členem libovolného filmového klubu? Pokud nejste, hodláte se jím stát? Členstvím získáte slevu 50 Kč na celoakční vstupné.

 

 

zpět

 

_________________________________________________________________

 

Možnosti ubytování během akce

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ VE VLASTNÍM SPACÁKU:

Můžete přespat v klubovně Domu kultury Vsetín (1 min pěšky od kina) na zemi na vlastní karimatce a ve vlastním spacáku. K dispozici jsou toalety a  sprcha. Cena 50 Kč / noc.

 

KLASICKÉ UBYTOVÁNÍ:

Nejvýhodnější ubytování ve Vsetíně je pravděpodobně v HOTELU KAMU (hodnoceno dle poměru cena / vzdálenost ubytovacího zařízení).

 

zpět

_________________________________________________________________

 

Tisková zpráva

6. BALKÁNSKÉ FILMOVÉ NÁVRATY

Téma: Srdjan Karanovič 70 / Makedonci v jugoslávském filmu

Termín: pátek 9. října, sobota 10. října 2015

Místo: Kino Vatra Vsetín

Pořádá: Filmový klub Vsetín

Pro všechny milovníky filmu je na druhý říjnový víkend přichystána tradiční přehlídka, příznačně nazvaná Balkánské filmové návraty. Můžete se těšit na kolekci devíti výjimečných snímků.  Přestože všechny patří právem mezi balkánskou filmovou klasiku, většina z nich bude uvedena v českém kině vůbec poprvé.

Pořadatelem přehlídky je Filmový klub Vsetín, který se mapování balkánské kinematografie systematicky věnuje již osmým rokem. Za tu dobu mohli návštěvníci Vsetínských filmových maratonů a Balkánských filmových návratů zhlédnout již 166 filmů, většinou v českých premiérách.

Dramaturg  Balkánských filmových návratů Jiří Fiala o programu Návratů říká: „V letošním ročníku se budeme pohybovat po dvou liniích. U příležitosti sedmdesátin Srdjana Karanoviče - jednoho z nejvýznamnějších srbských režisérů, který je vedle Gorana Paskaljeviče či Emira Kusturici představitelem tzv. pražské školy v jugoslávském filmu, jsme připravili k projekci jeho tři přelomové snímky z osmdesátých let. Z nich bych upozornil zejména na film Zatím bez dobrého názvu, který je prvním snímkem, jenž poukazuje na problémy soužití Srbů a Albánců v Kosovu. Druhá, rozsáhlejší část programu, bude věnována třem nejvýznamnějším makedonským tvůrcům 20. století – Stolemu Popovovi, Brankovi Gapovi Ivanovskému a Ljubišovi Georgijevskému. Sondu do současné makedonské kinematografie, kterou jsme učinili již na jaře v programu Vsetínského filmového maratonu, tak rozšíříme o klasiku z 60., 70. a 80. let minulého století.“

Přehlídka začne ve vsetínském kině Vatra v pátek 9. října v 17 hodin vězeňským dramatem Tetování Stoleho Popova, které je posledním filmem natočeným v Jugoslávii těsně před jejím rozpadem. Podle organizátorů festivalu patří zároveň mezi nejlepší, které jugoslávská kinematografie vyprodukovala. V 19:30 hodin se mohou diváci vydat spolu se zajatými makedonskými povstalci na Nejdelší cestu režiséra Branka Gapa. Páteční program ukončí válečné drama Ljubiši Georgijevského Pod stejným nebem.

Sobotní program zahájí v 10 hodin rovněž film Stoleho Popova. Jeho celovečerní debut Červený kůň se odehrává v době řecké občanské války. Odpoledne bude patřit u nás neprávem opomíjenému Ljubišovi Georgijevskému. Jeho historický velkofilm Republika v plameni přibližuje důležitou událost makedonských dějin – povstání proti Osmanské říši a vznik tzv. Kruševské republiky, o které se dá říct, že byla první republikou na Balkánském poloostrově. Hora hněvu - třetí Georgijevského snímek v programu, zpracovává, podobně jako třeba Jasného Všichni dobří rodáci, téma násilné poválečné kolektivizace venkova.

Do večerních časů zařadili organizátoři tři filmy Srdjana Karanoviče. Vedle již zmíněného snímku Zatím bez dobrého názvu bude k vidění drama Jahody v krku z roku 1984, které je zajímavé pozoruhodným hereckým obsazením. Vedle Mikiho Manojloviće v něm účinkuje téměř celá jugoslávská herecká elita. Festival okolo sobotní půlnoci uzavře vesnické drama Virdžína zachycující tvrdý život rodiny chudobných balkánských horalů, kteří žijí v hanbě, protože se jim doposud nenarodil syn.

Své pozvání na 6. Balkánské filmové návraty připojuje také předseda Filmového klubu Vsetín Milan Kostelník: „Pokud zavítáte do vsetínského kina, budete moci vidět během poměrně krátké doby devět opravdu unikátních filmů. Na rozdíl od jiných podobných festivalů se ve Vsetíně snažíme vytvořit takové podmínky, abyste měli možnost zvládnout opravdu všechny. Stejnou důležitost totiž přikládáme jak filmům, tak i navození příjemné atmosféry mezi projekcemi a možnosti oddechu. Chceme, aby pro vás byl náš malý festival velkým zážitkem.“

Balkánské filmové návraty pořádá Filmový klub Vsetín ve spolupráci s Domem kultury Vsetín a za podpory Makedonské kinotéky. Ceny vstupného a další informace naleznete na www.fkvsetin.cz

_________________________________________________________________

 

 PROGRAM S ANOTACEMI K FILMŮM

TETOVÁNÍ / NEJDELŠÍ CESTA / POD STEJNÝM NEBEM / ČERVENÝ KŮŇ / REPUBLIKA V PLAMENI / HORA HNĚVU / ZATÍM BEZ DOBRÉHO NÁZVU / JAHODY V KRKU / VIRDŽINA

zpět


17:00 hodin
TETOVÁNÍ (Tetoviranje)
Jugoslávie 1991 / 133 min / DVD
Režie: Stole Popov
Scénář: Mirko Kovać, Živojin Pavlović, Stole Popov
Kamera: Mišo Samojlovski
Hudba: Ljupčo Konstantinov
Hrají: Meto Jovanovski, Ljiljana Međješi, Stole Arandjelović, Svetozar Cvetković, Zoran Cvijanović a další

Drama muže zavřeného omylem do jugoslávského vězení.

Příběh se odehrává v létě 1989 v době pádu komunismu. Hlavní hrdina Ilja, který jako by byl předurčen ke konfliktům s oficiální mocí, po hádce s manželkou odchází z domu a je bezdůvodně uvězněn. Spolu s dalšími vězni je okamžitě vystaven psychickému i fyzickému týrání, ale vědom si své neviny očekává rychlé vysvětlení a propuštění. Avšak naděje se postupně vytrácí a Ilja musí bojovat o život. Totalitní systém, který v okolním světě mele z posledního, je ve věznici stále v dobré kondici a hlavního hrdinu donutí k zoufalým činům, o kterých by si nikdy nepomyslel, že je jich schopen....
Stole Popov se v tomto filmu zaměřil na absurditu a bezvládí konce komunismu, kdy náhodný incident může způsobit lidskou tragédii. Film mimořádně vystihuje ponurou atmosféru doby a naturalisticky zobrazuje beznadějnost života ve vězení.
Film byl nominován na Evropskou filmovou cenu. Přestože byl natočen na samém sklonku existence Jugoslávie, reprezentoval již nově vzniklou Republiku Makedonii. Dostal se až do nejužšího výběru, a to i přes protesty Řeků, kteří nehodlali samostatnou Makedonii uznat.

program

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


19:30 hodin
NEJDELŠÍ CESTA (NAJDOLGIOT PAT)
Jugoslávie 1976 / 116 min / DVD
Režie: Branko Gapo Ivanovski
Scénář: Petre M. Andreevski
Kamera: Dragan Salkovski
Hudba: Tomislav Zografski
Hrají: Dančo Čevrevski, Darko Damevski, Dušan Janičiević, Meto Jovanovski, Nenad Milosavljević, Risto Šiškov a další

Povstání je zlikvidováno a vojáci turecké armády odvádějí makedonské zajatce do tureckého vězení.

Rok 1903 je rokem tzv. Ilindenského povstání, které vyvrcholilo založením Kruševské republiky. Makedonské rebelie však Turci, kteří v té době, jinak pozvolna ztráceli balkánskou půdu pod nohama, potlačovali velmi důsledně, a tak se jim ještě několik let dařilo vardarskou Makedonii udržet. Děj filmu začíná na jaře, kdy vojáci turecké armády zneškodní vzpouru v jedné vesnici a zajatce přivedou do své pevnosti. Zde jsou internováni spolu se zajatými vzbouřenci z dalších vesnic. Odtud jsou odvezeni vlakem do Soluně, a lodí ke břehům Malé Asie, kde začíná jejich strastiplná pouť vyprahlou krajinou do tureckého vězení. Po cestě zažívají nejednu krušnou situaci - jsou vystaveni krutému zacházení ze strany tureckých věznitelů, či útoku kurdských bojovníků, přes jejichž území musí projít. Opakovaně se snaží utéct, ale nedaří se jim to. Prochází městy i horami, přeplavují Eufrat. Vězni i jejich strážci si sahají na dno fyzických i psychických sil.

program

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

22:00 hodin
POD STEJNÝM NEBEM (Pod isto nebo)
Jugoslávie 1964 / 78 min / DVD
Režie: Ljubiša Georgijevski, Miomir „Miki“ Stamenković
Scénář: Tome Arsovski, Jovan Boškovski
Kamera: Branko Mihajlovski
Hudba: Tomislav Zogravski
Hrají: Dragomir Felba, Jovan Miličević, Vesna Krajina, Bekim Fehmiu, Marko Todorović a další

Ve městě ovládaném albánským hnutím Balli Kombëtar se schovávají tři partyzáni, kterým při odhalení hrozí smrt.

V roce 1964 natočili režiséři Ljubiša Georgijevski a Miomir Stamenković drama Pod stejným nebem (Pod isto nebo), jehož děj se odehrává těsně po kapitulaci Itálie, kdy moc v jednom západomakedonském městě přebírají balisti (Balli Kombëtar - nacionalistické a antikomunistické hnutí odporu, které se postavilo za uchování velké Albánie v hranicích, které získala po obsazení Jugoslávie vojsky Osy). Do města přichází tři partyzáni, aby zde uskutečnili akci na odvrácení pozornosti od skutečného útoku na město. Dostanou se však do přestřelky s balisty, ve které zabijí bratra velitele balistů. Ten je rozhodnut partyzány najít a pomstít bratrovu smrt....
V Jugoslávii bylo natočeno obrovské množství filmů vracejících se k období 2. světové války. Není se čemu divit - jejich protifašistický odboj se s tím naším ani s žádným jiným v Evropě nedá srovnávat. A nelze se ani divit, že zde v desetiletích po 2. světové válce vzniklo mnoho oslavných až propagandistických snímků. V této souvislosti je ale nutné říct, že ani ty největší partyzánské spektákly (dnes bychom řekli partyzánské blockbustery) jako Sutjeska či Bitva na Neretvě (Bitka na Neretvi) nelze označit za zcela smyšlenou agitku - partyzánský odboj na území Jugoslávie si opravdu poradil s okupanty téměř sám. Proč o tom ale píšu v souvislosti s filmem Pod stejným nebem? Spousta "partyzánských" filmů natočených v duchu hesla "Bratstvo i jedinstvo" (bratrství a jednota) ve svém druhém plánu (a někdy snad i nechtěně) zapadá skvěle do mozaiky dávající nakonec odpověď na otázku, proč došlo v devadesátých letech ke krvavému rozpadu Jugoslávie. A právě snímek Pod stejným nebem je jedním z těch malých, nenápadných, ale velmi zásadních, které tuto mozaiku dotvářejí.

program
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


10:00 hodin
ČERVENÝ KŮŇ (Crveniot konj)
Jugoslávie 1981 / 115 min / DVD
Režie: Stole Popov
Scénář: Taško Georgijevski, Stole Popov
Kamera: Branko Mihajlovski
Hudba: Ljupčo Konstantinov
Hrají: Velimir „Bata“ Živojinović, Ilija Džuvalekovski,
Jordančo Čevrevski, Nikola „Kole“ Angelovski,
Radmila Živković, Meto Jovanovski a další

Makedonci, kteří bojovali v řecké občanské válce, jsou internováni v Uzbekistánu, kde začínají nový život.

Po konci občanské války v Řecku (1949), bylo mnoho etnických Makedonců, kteří bojovali v tzv. Demokratické armádě, přinuceno odejít do exilu. Spousta slovanských Makedonců žijících na území Egejské Makedonie - vojáků i civilistů, bylo internováno do Uzbekistánu, kde jim Sovětský svaz poskytl azyl i práci. Hlavní hrdinové Popovova celovečerního filmového debutu jsou jedni z nich. Jen velmi těžko se vyrovnávají s novým životem v cizí zemi, uprostřed rozlehlých rýžových polí a oceláren, stejně tak s všudypřítomnou stalinskou ideologií. I když zde budují nové domovy, stále se nevzdávají naděje na návrat do své vlasti. Červený kůň je první film, který poukazuje na nucený odchod Makedonců z řecké (egejské) části Makakedonie. Film je adaptací románu makedonského spisovatele Taška Georgijevského (podle jeho předlohy byly natočeny i filmy Černé sémě Kirila Cenevského, nebo v devadesátých letech Mitričeského Preku ezeroto).

program

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


13:00 hodin
REPUBLIKA V PLAMENI (Republikata vo plamen)
Jugoslávie 1969 / 103 min / DVD
Režie: Ljubiša Georgijevski
Scénář: Georgi Abadžijev, Jovan Boškovski, Ljubiša Georgijevski
Kamera: Branko Mihajlovski
Hudba: Toma Prošev
Hrají: Risto Šiškov, Dragi Kostovski, Dragomir Felba,
Jelena Žigon, Ilija Džuvalekovski, Petar Prličko a další

Ilindenské povstání, vznik a zánik první republiky na Balkáně.

2. srpna 1903 v den svátku svatého Jiljí (Ilinden) vypuklo v Makedonii v městě Kruševo povstání proti Osmanské říši. Výsledkem povstání, které se rozšířilo i do dalších části Makedonie, bylo ustavení tzv. Kruševské republiky. Přestože tento malý stát uprostřed území ovládaného Turky přežil pouze deset dnů, přikládá mu makedonská historiografie značný význam. Byl to první pokus slovanského etnika o ustanovení republiky na Balkánském poloostrově, navíc se při něm Makedonci vymezili nejen vůči Osmanské říši, ale také proti ostatním balkánským národům, které v minulosti území Makedonie ovládaly. Ilindenské povstání bylo Turky krvavě potlačeno, stalo se však příkladem pro další odpor proti Osmanské říši na Balkáně a o devět let předběhlo události, které znamenaly vytlačení Turků z většiny Balkánského poloostrova. Film popisuje formování Kruševké republiky, euforii obyvatel Kruševa po získání svobody, neshody v jejím vedení a závěrečný zoufalý boj poslední skupiny obránců pod vedením Pitu Guliho na vrchu Mečkin kamen.

 

NE
Jugoslávie 1967 / 12 min / DVD
Režie: LjubišaGeorgijevski


Alegorie války a násilí, ztvárněná dětskými herci.

program

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

15:35 hodin
HORA HNĚVU (Planinata na gnevot)
Jugoslávie 1968 / 79 min / DVD
Režie: Ljubiša Georgijevski
Scénář: Ante Popovski
Kamera: Branko Mihajlovski
Hudba: Toma Prošev
Hrají: Risto Šiškov, Olivera Katarina, Petar Prličko, Branislav Jerinić, Neda Gešovska, Dragi Kostovski a další

Kolektivizace jugoslávského venkova proti soukromému vlastnictví, tradicím a rituálům.

Děj se odehrává v makedonské horské vesnici v roce 1946. Kolektivizace zde neprobíhá dle plánu. Sedláci se nechtějí vzdát svého majetku. Předseda družstva Stamat bojuje jak s nimi, tak se svými nadřízenými, kteří mají s vesnicí jiné plány. Zápletka, kterou zpracovalo vícero jugoslávských filmařů, je v tomto filmu podána velmi nevšedním způsobem. Příběh je rámován různými křesťanské obřady, které se mísí s podivnými pohanskými rituály. Bizarnost snímku umocňuje mírně kakofonický hudební doprovod a originální kamera Branka Mihajlovského, která často mění hloubku ostrosti a je neustále v pohybu. Scéna je mnohdy snímána v protisvětle a obraz je vysoce kontrastní. Režiséru Georgijeskému se takřka před padesáti lety podařilo natočit fascinující snímek, ve kterém dokonale promísil velmi prozaickou tématiku kolektivizace venkova s notnou dávkou mystiky.

PĚŠINA (Pateka)
Ljubiša Georgijevski / Jugoslávie 1967 / 7 min/ DVD

Úsměvná zimní satirická miniatura z nového panelového sídliště.

program

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

17:35 hodin
ZATÍM BEZ DOBRÉHO NÁZVU (Za sada bez dobrog naslova)
Jugoslávie 1988 / 79 min / DVD
Režie: Srđan Karanović
Scénář: Ante Popovski
Kamera: Božidar „Bota“ Nikolić
Hudba: Zoran Simjanović
Hrají: Meto Jovanovski, Mira Furlan, Boro Begović, Eva Raš, Sonja Jačeveska, Čedomir Orobabić a další

Dvojnásobná lovestory a zároveň první jugoslávský film poukazující na otázku soužití Srbů a Albánců v Kosovu.

První hraný film upozorňující na problém Kosova konce 80. let. To tehdy začalo být hlavní sázkou v mocenské hře jugoslávského rozpadu. Milošević o jeho návrat pod srbskou správu opřel svůj vzestup. Představitelé ostatních republik měli jako jeden z argumentů samostatnosti, že Miloševićova politika by se mohla obrátit proti nim. Karanović vypráví příběh lásky Albánky a Srba. Společnosti obou národností, žijící odedávna vedle sebe s minimálními kontakty, však jejich vztah znemožňují. Karanović měl odvahu o jednom z hlavních témat jugoslávské krize promluvit z více stran: jednak dokumentárním způsobem mapuje individuální příběh, na kterém se ukazují jevy každodenního života v Kosovu, jednak použitím filmu ve filmu naznačuje manipulaci problému ze strany politiků a médií. Film je o nacionalismu jako ideologii nenávisti a lidech, kteří jsou jeho oběťmi. K těmto tématům se Srđan Karanović vyjadřuje prostřednictvím svého hlavního hrdiny filmaře ztvárněného Metem Jovanovským. Činí tak v době stoupajícího napětí v Jugoslávii a hlavně diametrálně odlišným způsobem než Slobodan Milošević, jehož hvězda začala stoupat právě po návštěvě Kosova a jeho útočnému projevu, který zde v roce 1987 pronesl. Nebojí se poukázat na násilí páchané Albánci na Srbech (a opačně), přesto je film jasným apelem k pokojnému řešení situace... (JF za použití oficiálního textu distributora)

program

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


20:00 hodin
JAHODY V KRKU (Jagode u grlu)
Jugoslávie 1984 / 82 min / DVD
Režie: Srđan Karanović
Scénář: Srđan Karanović
Kamera: Živko Zalar
Hudba: Zoran Simjanović
Hrají: Predrag „Miki“ Manojlović, Aleksandar Berček, Bogdan Diklić, Josif Tatić, Branko Cvejić, Žarko Laušević a další

Jak může na Balkáně vypadat večírek přátel, kteří se léta neviděli?

Po mnoha letech se setkává skupina přátel, kteří spolu vyrůstali, dospívali, zažívali první lásky a poznávali svět. Zpočátku rozpačitý, později bujarý večírek postupně stírá rozdíly mezi úspěšnými a neúspěšnými, na povrch vyvěrají současné i staré křivdy a spory, dochází k destrukci zařízení i k rozpadu osobností. Noční pitka je vyvrcholením frustrace z neschopnosti a nemožnosti žít životy, které si kdysi vysnili.
Film je dokonalým zobrazením pocitů poválečné jugoslávské generace, která dospívala v na-dějných 60. letech, prošla deziluzí let 70., a jejich životy uvízly v nehybných osmdesátkách.
Snímek je také přehlídkou nejvýznamnějších srbských herců poválečné generace: Predrag Miki Manoljović, Bogdan Diklić, Aleksandar Berček, Josif Tatić.

program

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21:55 hodin

VIRDŽINA
Jugoslávie 1991 / 82 min / DVD
Režie: Srđan Karanović
Scénář: Srđan Karanović
Kamera: Slobodan Trninić
Hudba: Zoran Simjanović
Hrají: Marta Keler, Miodrag Krivokapić, Ina Gogálová, Slobodan Milovanović, Igor Bjelan a další

Nemít syna znamenalo kdysi na Balkáně prokletí. Chudí horalé si ale umí poradit. Syna stvoří z dcery.

Vesnické drama zachycující tvrdý život chudobných balkánských horalů v 19. století. V některých oblastech Balkánu bývaly rodiny bez mužských potomků považovány za prokleté, proto často ve strachu před sv. Jiřím a okolím raději vydávali některou z dcer za chlapce, nazvali ji „Virdžínou“ a vychovávali z ní muže. Dívka Stevan (Marta Keler) tedy dospívá s vědomím, že vyzrazením své ženské identity ohrozí život a štěstí celé rodiny a podřizuje se tvrdé otcově (Miodrag Krivokapić) autoritě. Dokud se nesblíží s mladíkem (Igor Bjelan) ze sousedství... (Zdroj: CSFD.cz)
program

 

zpět