PLAKÁT KE STAŽENÍ / TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ ANOTACE K FILMŮM / UBYTOVÁNÍ

 

EVROPSKÁ FILMOVÁ INVENTURA 2016

aneb Filmy, které se nevešly do programu

 

Již třetí ročník Evropské filmové inventury v pátek a sobotu 12. - 13. února v kině Vatra ve Vsetíně bude opět přehlídkou toho nejzajímavějšího z evropských kinematografií posledních let.

 

10 filmů na jejichž výrobě se podílelo celkem 12 evropských zemí, a které už dohromady získaly více než 50 ocenění, uvede ve dvou dnech kino Vatra. Jedná se o pestrý mix většinou festivalových snímků, které z kapacitních důvodů nebylo možné zařadit do běžného programu kina či do programu Filmového klubu. Přehlídka obsahuje animovaný film pro děti, dramata válečná, kriminální i romantická, komedie i dokument.

 

Páteční program zahajuje v 16 hodin bláznivá animovaná adaptace populárního španělského komiksu pro děti Mortadelo a Filemón (Agenti dementi), následuje válečné drama Diplomacie o pozadí osvobozování Paříže, které natočil nestor německé kinematografie Volker Schlondorff. Páteční večer pokračuje islandským venkovským dramatem Berani, jehož autor Grímur Hákonarson studoval i v Praze, a černou dánskou komedií O kuřatech a lidech s populárním Madsem Mikkelsenem. Sobotní program začíná v 10 hodin dopoledne dokumentem Druhý valčík (Dinamo : Steaua 1988), který je zajímavým mixem sportu a politiky a vrací se k vyhrocenému fotbalovému zápasu, který předznamenal pád totality v Rumunsku. Po poledni se představí neznámá estonská kinematografie cynickým dramatem Free Range – Balada o přijetí světa. Následovat bude v Rakousku natočené historické romantické drama Láska šílená. Podvečer bude patřit filmové úvaze švédského režiséra Roye Anderssona nazvané Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě. Předposledním filmem bude kriminální thriller Druhá šance oceňované dánské režisérky Susanne Bierové. Přehlídku uzavře originální norské erotické drama Slepá.

 

Evropskou filmovou inventuru pořádá společnost Dům kultury Vsetín, provozovatel kina, ve spolupráci s Filmovým klubem ve Vsetíně.

 

Další informace naleznete na www.kinovatra.cz nebo na www.fkvsetin.cz.

 

21.1.2016

Petr Mašata,

dramaturg kina Vatra Vsetín

masata@dkvsetin.cz

 

 

zpět

ANOTACE K FILMŮM

 

pátek 12.2. v 16:00

MORTADELO A FILEMÓN (AGENTI DEMENTI)

Mortadelo y Filemón contra Jimmy el Cachondo / Španělsko 2014 / 91 min / Javier Fresser

Animovaná adaptace španělských komiksů, které se v 90. letech prodávaly i v ČR pod názvem Clever & Smart. Podle nich vznikl i kreslený seriál pro televizi a po roce 2000 i dvě hrané adaptace. Animovaný celovečerní film z roku 2014 získal už 6 španělských filmových cen.

Mortadelo a Filemón jsou ti „nejcennější" superšpióni T.I.A. (Tajné vládní agentury) povoláni k tomu řešit zločiny, které žádný jiný agent nevyřeší... nebo spíše zpackat situace tak, jak to nikdo jiný nedokáže. Aby bylo zřejmé, jak těžké je jejich poslání, Mortadelo a Filemón využívají převleky stejně tak jako bizarní a dost často nepoužitelné nápady, které spolu s jejich originálním ostrovtipem zvrátí misi v bláznivé dobrodružství, které ve světě zločinu nemá obdoby.(Intersonic)

 

pátek 12.2. v 18:00

DIPLOMACIE

Diplomatie / Francie, Německo 2014 / 84 min / Volker Schlöndorff

Volker Schlöndorff (*1939), přední osobnost tzv. Nového německého filmu, držitel Zlaté palmy a Oscara za Plechový bubínek (1979) se ve svém snímku Diplomacie opět vrací do minulosti. Jednou z ne příliš známých kapitol válečné historie byl rozkaz Adolfa Hitlera ke zničení Paříže. Dnes již víme, jak tato kauza dopadla, avšak netušíme, že rozhodnutí o budoucnosti Paříže měli v rukách dva muži – jeden, který měl splnit Hitlerův příkaz, a druhý, který ho měl přesvědčit o opaku. Herecký koncert André Dussolliera a Nielse Arestripa představuje napínavou vysokou hru diplomatických špiček a výjimečné filmové představení, které diváci i kritici ocenili hned po jeho premiérovém uvedení na MFF v Berlíně v roce 2014. (Film Europe)

 

pátek 12.2. ve 20:00

BERANI

Hrútar / Island 2015 / 93 min / Grímur Hákornason

Kiddi pije a rád střílí. Gummi nepije a nestřílí. Zarostlí jsou oba stejně. Kiddi a Gummi jsou bratři, kteří spolu už 40 let nepromluvili ani slovo, a jediné, co oba sdílejí, je láska k ovcím. Jednoho dne Gummi pojme podezření, že Kiddiho výstavní beran je nakažen smrtelnou klusavkou. Nad rodinným plemenem ovcí, životní pýchou obou bratrů, se začnou stahovat mračna. Film citlivě vypodobňuje bratrské pouto, které i po desetiletích vzájemných neshod zůstává silné. Nechybí mu nic, co mají fanoušci islandských filmů rádi: syrové prostředí, ironie a absurdní humor, umně vklíněný do žánru dramatu. Snímek absolventa FAMU Grímura Hákonarsona si z Cannes odnesl hlavní cenu sekce Un Certain Regard.(Aerofilms)

 

pátek 12.2. ve 22:00

O KUŘATECH A LIDECH

Mænd og Høns / Dánsko, Německo 2015 / 104 min / Anders Thomas Jensen

Černá komedie o shledání pětice bratrů na zapadlém ostrově, kde se nejde pro ránu a vejce daleko. Gabriel a Elias se u smrtelného lože svého otce dozví, že jsou adoptovaní. Jejich biologickým otcem je Evelio Thanatos, odborník na výzkum kmenových buněk. Po příjezdu na ostrov Ork bratři zjistí, že mají další tři sourozence – velmi neortodoxní sourozence. Jako zkultivovat trio neotesaných buranů, kteří chodí spát se slepicemi a pro ránu nejdou daleko? (Film Europe)

Anders Thomas Jensen (*1972) má na kontě desítky úspěšných scénářů, např.: V Číně jedí psi (1999), Wilbur se chce zabít (2002), Bratři (2004), Po svatbě (2006), Vévodkyně (2008), Lepší svět (2010). Příležitostně si vlastní scénáře i režíruje, např.:Blikající světla (2000) a Adamova Jablka (2005). Je také autorem scénáře k filmu Druhá šance, který uvádíme v sobotu od 19:15.

 

sobota 13.2. v 10:00

DRUHÝ VALČÍK (DINAMO : STEAUA 1988)

Al doilea joc / Rumunsko 2014 / 97 min / Corneliu Porumboiu

Otec (fotbalový rozhodčí) a syn (režisér) před obrazem doby, která svou banalitou odráží podhoubí Ceaușescova režimu rok před jeho pádem. Dinamo a Steaua – armáda versus tajná policie. Domácí dříči proti vítězícím zarputilcům. Na čí straně stál rozhodčí Adrian Porumboiu jako možný nástroj manipulace? Pro koho měl v zápase pískat? Neměl raději derby – utopené ve vytrvalé sněhové bouři  prosincového termínu – pro špatné podmínky odvolat? Nezáživná hra na dva poločasy, provázená znaveným rozhovorem filmaře a jeho objektu zájmu, přináší průnik do svědomí soudce, upřímnou zpověď filtruje vědomí záznamu a také ostych před vlastním synem.(Cinema Glok)

Corneliu Porumboiu (*1975) debutoval filmem 12:08 Na východ od Bukurešti, který bodoval v Cannes i na dalších festivalech. Jeho nový film Poklad budeme uvádět ve Filmovém klubu 13.4..

 

sobota 13.2. ve 12:30

FREE RANGE - BALADA O PŘIJETÍ SVĚTA

Ballaad maailma heakskiitmisest / Estonsko 2013 / 102 min / Veiko Öunpuu

Filmem Free Range pokračuje režisér Veko Óunpuu ve své typické tvorbě vyznačující se vysokou filmovou kvalitou, cynickým tónem, skvělým retro soundtrackem a nadčasovým tématem hledání svobody a volnosti. Příběh o mladém muži, filmovém kritikovi s různými kariérními možnostmi a rýsujícím se šťastným manželstvím je pozoruhodným pohledem do světa dnešní kultury a filmu. (Film Europe)

Veiko Óunpuu (*1972) vstoupil do světa filmových festivalů středometrážním snímkem Prázdný (2006), následovaly celovečerní filmy Podzimní tance (2007) a Pokušení svatého Toníka (2009).

 

sobota 13.2. ve 14:45

LÁSKA ŠÍLENÁ

Amour fou / Rakousko, Lucembursko, Německo 2014 / 96 min / Jessica Hausner

Známá rakouská režisérka Jessica Hausner po snímku Lurdy (2009), který sesbíral řadu ocenění na MFF v Benátkách a jiných prestižních festivalech, přináší komediální drama inspirované sebevraždou romantického básníka Heinricha von Kleista. Jak v Lurdách režisérka uvažuje o relativitě církve, víry a zázraku na posvátných poutnických místech, v Lásce šílené poukazuje na ambivalentnost lásky a romantické představy o společné smrti z lásky.

V Berlíně začátkem 19. století mladý německý básník Heinrich touží po romantické sebevraždě ve dvojici a neúnavně hledá spřízněnou lidskou duši, která by byla ochotná s ním dobrovolně ukončit svůj pozemský život. Je však zklamaný z necitlivosti všech lidí kolem, a když nedokáže přesvědčit ani svou sestřenici Mariu, ztrácí i tu poslední naději. Naštěstí však potkává Henriette, mladou, skromnou a uzavřenou manželku obchodníka, trpící “chorobou duše“, a zdá se, že i jinou smrtelnou nemocí. (Film Europe)

 

sobota 13.2. v 17:00

HOLUB SEDĚL NA VĚTVI A ROZMÝŠLEL O ŽIVOTĚ

En duva satt på en gren och funderade på tillvaron / Švédsko, Norsko, Francie,Německo 2014 / 100 min / Roy Andersson

Jako moderní Don Quijote a Sancho Panza, tak Sam a Jonathan, dva cestující prodejci s drobnými cetkami, nás vezmou na kaleidoskopickou toulku lidskými touhami. Na výlet, který nám ukáže krásu jednotlivých momentů lidského života, malichernost druhých, humor i tragédii, které se skrývají uvnitř každého z nás, majestátnost života či lidské slabiny. S panoramatickým výhledem poukazuje holub ze své ptačí perspektivy na lidský stav. Opeřenec je ohromen lidmi – jejich aktivitami, pošetilostmi, pýchami a nervozitou, kterým se snaží porozumět a pochopit je.

Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě je třetím závěrečným filmem Anderssonovy trilogie o lidském bytí (Písně z druhého patra, Ty, který žiješ), ve které se tvůrce snažil vytvořit napětí mezi banalitami a podstatnými věcmi, mezi komickým a tragickým – ukázat protichůdnost a dynamickou povahu existence, zatímco formuje myšlenku, že lidský druh potenciálně směřuje k apokalypse, ale také že její výsledek máme ve svých rukách. Film získal Zlatého lva na MFF v Benátkách. (Film Europe).

 

 sobota 13.2. v 19:15

DRUHÁ ŠANCE

En chance til / Dánsko, Švédsko 2014 / 102 min / Susanne Bier

Thriller o svědomí a křehké spravedlnosti, kterou v krajní situaci vezme do vlastních rukou zoufalý detektiv. Detektivové Andreas a Simon žijí zcela rozdílné životy. Andreas je spořádaný manžel, zatímco čerstvě rozvedenému Simonovi se všechno hroutí pod rukama. Situace se náhle změní poté, co jsou přivolání k brutální hádce mezi párem narkomanů. Když Andreas objeví jejich zanedbaného syna, rozhodne se porušit zákony, které má hájit, a kojence unese. Nyní je řada na Simonovi, aby znovu nastolil rovnováhu mezi dobrem a zlem.

Susanne Bier (*1960) patří k nejuznávanějším současným evropským režisérkám. Se scénáristou

Andersem Thomasem Jensenem spolupracovala mimojiné na ceněných filmech Bratři (2004), Po svatbě (2006 – nominace na Oscara), Lepší svět (2008).

 

sobota 13.2. ve 21:30

SLEPÁ

Blind / Norsko, Nizozemsko 2014 / 97 min  Eskil Vogt

Po náhlé ztrátě zraku objevuje Ingrid zákoutí vlastní představivosti. Láska, touha i obavy se v nich zhmotňují s intenzitou, která si v ničem nezadá s vnějším světem. Kde je hranice mezi fantazií a realitou? Dráždivá sonda do vnitřního světa slepé ženy překvapuje bohatou vizualitou, otevřeným přístupem k sexu i absurdním humorem. Debutujícímu režisérovi Eskilu Vogtovi vynesla Slepá uznání na festivalech v Sundance a Berlíně. 

zpět

 

Možnosti ubytování během akce

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ VE VLASTNÍM SPACÁKU:

Můžete přespat v klubovně Domu kultury Vsetín (1 min pěšky od kina) na zemi na vlastní karimatce a ve vlastním spacáku. K dispozici jsou toalety a  sprcha. Cena 50 Kč / noc.

 

KLASICKÉ UBYTOVÁNÍ:

Nejvýhodnější ubytování ve Vsetíně je pravděpodobně v HOTELU KAMU (hodnoceno dle poměru cena / vzdálenost ubytovacího zařízení).

zpět

 

 

ZPĚT NA ÚVODNÍ STRÁNKU