PLAKÁT KE STAŽENÍ / TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

PREMIÉRA SEKÁČ - INFORMACE O FILMU / PREMIÉRA SEKÁČ - TISKOVÁ ZPRÁVA

 

 

EVROPSKÁ FILMOVÁ INVENTURA 2017 aneb Evropa osmkrát jinak

 

Dvoudenní přehlídka toho nejzajímavějšího ze současné filmové Evropy se uskuteční v pátek a sobotu 27. - 28. ledna v kině Vatra ve Vsetíně. Nabídne českou premiéru i vítěze Evropských filmových cen.

 

Celkem 8 filmů na jejichž vzniku se podílelo 9 evropských zemí uvede ve dvou dnech kino Vatra. Vybírali jsme stejně jako v minulých letech ze současné distribuční nabídky, která je rok od roku širší a přesahuje možnosti běžného programu kina nebo Filmového klubu. Výsledkem je pestrá nabídka festivalových snímků různých žánrů i vyznění, ze kterých vyčnívá zejména česká premiéra chorvatsko-slovinského dramatu Sekáč, a německo-rakouská smutná komedie Toni Erdmann, která získala už 29 festivalových ocenění včetně pěti Evropských filmových cen.

 

zpět

Do českých kin míří Sekáč

Tisková zpráva ze dne 16. ledna 2017

Distribuční společnost Balkanfilm, která se od loňského podzimu snaží uvádět do českých kin kvalitní filmy ze zemí bývalé Jugoslávie, připravila na 28. leden  premiéru (ve Vsetíně již 27. 1.) již sedmého balkánského filmu. Je jím originální chorvatsko-slovinské drama Sekáč.

Film Sekáč (chorvatsky Kosac) natočil v roce 2014 podle vlastního scénáře (na kterém spolupracoval s Jelenou Paljan) režisér Zvonimir Jurić.  V následujícím roce získal na nejvýznamnějším chorvatském filmovém festivalu v Pule cenu Octavian za nejlepší domácí film a několik dalších ocenění. V tomtéž roce byl představen také na MFF Karlovy Vary. Zvonimir Jurić patří bezesporu mezi nejtalentovanější chorvatské režiséry. Čeští diváci mohou znát jeho válečné drama Černí, které je rovněž v distribuci Balkanfilmu. To natočil v roce 2009 společně s Goranem Devićem a o rok později se stalo chorvatským kandidátem na Oscara..

Děj filmu Sekáč se odehrává jedné noci na východě Chorvatska. V popředí příběhu stojí náhodné setkání muže a ženy, ke kterému dojde na opuštěné silnici uprostřed kukuřičných polí. Mirjaně dojde benzín a o pomoc požádá Iva, jehož traktor je jediné vozidlo, které jede kolem. Přestože na čerpací stanici zjistí, že je Ivo bývalý trestanec, který byl ve vězení za znásilnění, odjede s ním do noci zpět ke svému autu. To neujde prodavači na pumpě, který odstartuje řetězec neblahých událostí. Pro Ivův osud je určující zločin, který spáchal. Okolí jej nikdy nepřijalo zpět a jeho život se podobá kraji, ve kterém žije. Ten poznamenala válka v devadesátých letech a rány, jež způsobila, nejsou dodnes zhojené.

O tom, proč je film zajímavý pro českého diváka se vyjádřil dramaturg Balkanfilmu Jiří Fiala takto: „My Češi známe Chorvatsko jako místo, kde trávíme dovolenou. Pláže Jadranu, slunce a usměvaví lidé jsou kulisy, které se nám patrně vybaví, když se řekne Chorvatsko. Film Sekáč ukazuje tuto zemi z trochu jiného úhlu pohledu. Soustředí se zejména na lidi z generace, která prožila válku. Za normálních okolností se snaží žít normální život, válka v nich ale zůstala a neustále ovlivňuje jejich chování. Podobnou zkušenost u nás nemáme, proto je určitě prospěšné zhlédnout film, který nám pomůže uvědomit si, jaké máme štěstí.“ (zdroj. Balkanfilm)

zpět

Možnosti ubytování během akce

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ VE VLASTNÍM SPACÁKU:

Můžete přespat v klubovně Domu kultury Vsetín (1 min pěšky od kina) na zemi na vlastní karimatce a ve vlastním spacáku. K dispozici jsou toalety a  sprcha. Cena 50 Kč / noc.

 

KLASICKÉ UBYTOVÁNÍ:

Nejvýhodnější ubytování ve Vsetíně je pravděpodobně v HOTELU KAMU (hodnoceno dle poměru cena / vzdálenost ubytovacího zařízení).

zpět

 

 

ZPĚT NA ÚVODNÍ STRÁNKU www.fkvsetin.cz