Recenze knihy Česká škola neexistuje

 

 

Druhá publikace, o jejíž vydání jsme se zasloužili je na světě. Ke knize Slovinský film a František Čáp právě přibyla kniha známého srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje.

Knihu Česká škola neexistuje si můžete koupit za 179 Kč.

Knihu Slovinský film a František Čáp můžete stále koupit samostatně za 150 Kč.

 Proč byste to ale dělali, když můžete obě knihy koupit za 250 Kč?

Objednávky: fiala@balkanfilm.cz. Je možné domluvit osobní odběr, nebo můžeme poslat poštou (+100 Kč).

Více informací o knize Česká škola neexistuje

 

Česká škola neexistuje – české vydání knihy Gorana Markoviče

Tisková zpráva ze dne 4. 2. 2020

Nakladatelství Akademie múzických umění ve spolupráci s Filmovým klubem ve Vsetíně vydalo knihu významného srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje. Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vystudovala FAMU. Kniha vyšla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kinematografie. Křest knihy proběhne za přítomnosti autora knihy 3. dubna 2020 v Městské knihovně v Praze.

Kniha Česká škola neexistuje přináší jedinečný pohled na Československo očima cizince, který v Praze prožil jedno z nejdůležitějších období svého života. Goran Marković (* 1946), velká osobnost jugoslávské, resp. srbské kinematografie, studoval režii na FAMU v druhé polovině šedesátých let. Několik let po svém absolutoriu sepsal reflexi období, které bylo výjimečné nejen pro něj, ale také pro Československo. Autor komentuje každodennost socialistické společnosti i důležitý a dramatický úsek našich dějin kulminující v roce 1968. Ve stejné době zažívala filmová fakulta období své největší slávy, vyučovali zde například spisovatel Milan Kundera nebo režisér Elmar Klos. Mimořádné ovzduší přineslo také zvýšení počtu zahraničních zájemců o studium. Mezi nimi tvořili významnou skupinu studenti a studentky z Jugoslávie. Jejich „podezřelá“ přítomnost vyvolávala řadu nečekaných situací. Popis těchto peripetií se v Markovićově podání mísí se zábavnými historkami ze života mladého muže. První české vydání je rozšířeno o trefnou předmluvu autorova pražského spolužáka, filmaře Rajka Grliće. Text knihy sepsaný před více než čtyřiceti lety významně aktualizuje také rozsáhlý rozhovor s režisérem Markovičem, který vedla filmová historička Marie Barešová. Dosud aktivní režisér, scenárista a dramatik v něm líčí svou uměleckou dráhu i politickou situaci v zemích bývalé Jugoslávie.

Kniha Česká škola je druhou publikací, na jejímž vydání se podílel Filmový klub Vsetín. Jeho prvním vydavatelským počinem byla kniha Slovinský film a František Čáp, která vyšla v nakladatelství Pavel Kotrla – Klenov. Vydání knihy Česká škola neexistuje souvisí jak s aktivitami Filmového klubu Vsetín, který již 12 let pořádá filmové přehlídky zaměřené na kinematografie zemí bývalé Jugoslávie, tak s činností distribuční společnosti Balkanfilm, která právě nyní přináší do českých kin nejnovější Markovićův film Delirium tremens.

Goran Marković

Česká škola neexistuje

Překlad ze srbštiny: Silvia Matúšová

Vydala Akademie múzických umění v Nakladatelství AMU v Praze roku 2020

Spolupráce na vydání: Filmový klub Vsetín z. s.

144 stran

Cena: 179 Kč

Knihu lze zakoupit: www.namu.cz, www.fkvsetin.cz, www.balkanfilm.cz