zpět na úvodní  stranu Filmového klubu Vsetín

AKREDITACE  / O FILMECH / ITA RINA  /  PODPORA / UBYTOVÁNÍ / KLIP 1 a 2 / HODNOCENÍ + FOTO

Vážení filmoví přátelé!

Zveme vás na 11. ročník LETNÍHO FILMOVÉHO MARATONU VE VSETÍNĚ. Již potřetí se společně vydáme na Balkán a opět nás čeká řádná porce filmů z tohoto regionu. Převládat budou novější filmy ze zemí bývalé Jugoslávie. Hledáček jsme tentokrát zaostřili na Slovinsko - ekonomicky nejsilnější postjugoslávskou zemi, kterou vyhledávají především milovníci vysokohorské turistiky. Málo kdo u nás asi tuší, že se Slovinci kromě cestovního ruchu věnují také natáčení hraných filmů - a nevyrobili jich v posledních letech málo.

V loňském roce u nás sklidily velký ohlas filmy tzv. Nové vlny rumunského filmu - i letos se k tomuto fenoménu vrátíme.

Samozřejmě nebude chybět pohled do minulosti. Jugoslávská kinematografie byla v uplynulých čtyřech desetiletích velmi plodná a mnohé tehdejší film mohou dnešnímu divákovi pomoct při snaze pochopit vroucí mnohonárodnostní kotel jménem Balkán.

Bližší informace budeme zveřejňovat průběžně na našich webových stránkách. Dodejme, že nás od čtvrtka do neděle čekají 2 desítky celovečerních filmů a několik dalších doprovodných akcí.

O akreditaci na Letní filmový maraton a možných podmínkách pro ubytování Vás budeme průběžně informovat  na našich stránkách...

_________________________________________________________________________________________________________________________________

NAHORU

 

 

 

 

Ita Rina – tvář z plakátu LFM 2009

Při vymýšlení grafiky Letního filmového maratonu 2009, věnovaného zčásti slovinskému filmu, jsem hledal inspiraci na internetu. Měl jsem  představu něčeho očného, co bude souviset se slovinským filmem a zároveň upoutá pozornost. Zadával jsem do „gůglu“ klíčová slova jako „slovanian film“ a podobně. Dlouho jsem nemohl na nic kloudného přijít, až na mne vykoukla z kontrastní černobílé fotky tvář dívky s uhrančivým pohledem. Po krátkém pátrání jsem zjistil, že patří slovinské herečce, která si říkala Ita Rina – slavné především ve 30. letech minulého století. Hned jsem věděl, že mám to, co potřebuji. Mé nadšení se ještě znásobilo, když jsem vyhledal její filmografii – myslím, že lepšího „maskota“ pro český seminář slovinského filmu bych našel stěží….

Ita Rina (vlastním jménem Ida Kravanja) se narodila 7. července 1907 ve slovinském městečku Divača poblíž italských hranic. Pro její kariéru měla zásadní vliv účast v soutěži krásy v Záhřebu, které se účastnila ve svých devatenácti letech tajně, bez vědomí rodičů. Zde zaujala zástupce německé společnosti Ostermayer, od které dostala pozvání na kamerové zkoušky v Berlíně. Ty pro ni dopadly nadmíru dobře, brzy začala být obsazována do menších rolí v německých filmech. Debutovala v roce 1929 ve snímku Was die Kinder ihren Eltern verschweigen. Poté následovalo několik menších rolí v dalších filmech.

Průlomovým krokem  kariéry se stal její odchod do Československa, kde si zahrála nejprve v roce 1929 ve filmu Hanba a o rok později ji do hlavní role filmu Erotikon obsadil Gustav Machatý. Na svou dobu kontroverzní němý film přinesl velkou pozornost i půvabné představitelce hlavní ženské role Itě Rině. V Československu si zahrála ještě roli prostitutky Tonky ve filmu Karla Antona Tonka Šibenice (je považován za 1. zvukový film natočený v ČSR a návštěvníci LFM 2009 jej budou moct shlédnout), poté se přestěhovala se svým manželem, kterého poznala již v Berlíně, do Bělehradu. Její kariéra byla především díky těmto československým filmům slušně nastartovaná – dostala i pozvání do Hollywoodu – to však odmítla. Zůstala s rodinou v Bělehradě. Do roku 1939 hrála v několika německých či koprodukčních filmech (např. Das Lied der schwarzen Berge – 1932, Die Korallenprinzessin – 1937, Zentrale Rio – 1937, …a život jde dál – ČSR, Jugoslávie 1935). Další hereckou dráhu ji přerušila válka, po které se Itě Rině, stejně jako mnoha jiným tehdejším hercům nepodařilo navázat na předválečné úspěchy. K filmu se vrátila až v roce 1960, když si zahrála roli matky v jugoslávském filmu Rat režiséra Veljka Bulajiče.Celkem si zahrála v osmnácti celovečerních filmech.

Zemřela v roce 1979 v Budvě (zajímavostí je, že tentýž rok zemřel také režisér Tonky šibenice – Karel Anton). Ve Slovinsku, kde je dnes považovaná za jedinou slovinskou mezinárodně úspěšnou filmovou hvězdu, byla v Divači v roce 2000 otevřena expozice věnovaná jejímu životu. Den výročí jejího narození se zde údajně každoročně slaví projekcí filmu Erotikon.

 -fi-

Fotogalerii Ity Riny naleznete zde

NAHORU

______________________________________________________________

NAHORU

 

 

úvodní stránka

 

     

AKREDITACE NA LETNÍ FILMOVÝ MARATON 2009

Prosíme potvrďte svou účast na Letním filmovém maratonu 2009 pomocí níže uvedeného formuláře. Do vzkazu uveďte:

 

1. Jméno a příjmení

2. Plná akreditace nebo vybrané dny

3. Pokud máte zájem o ubytování ve vlastním spacáku v Domě kultury za 30 Kč na noc, napište ubytování DK - ANO

4. Budeme rádi, když uvedete také svou adresu


 

NAHORU

_____________________________________________

 

Za pomoc děkujeme:

 

 

 

 

 

 

DŮM KULTURY VSETÍN