Hráli jsme v roce 2015

 

 

Úterý 15. 12. v 19:30 hodin

MLÁDÍ

La Giovinezza / Itálie, Francie 2015 / Paolo Sorrentino / 118 min

Michael Caine a Harvey Keitel v obrazově úchvatné úvaze o mládí a kráse.


V luxusním lázeňském hotelu ve švýcarských Alpách se každý rok setkávají staří přátelé Fred Ballinger (Michael Caine) a Mick Boyle (Harvey Keitel). Letos se zde Fred léčí pod dozorem své dcery (Rachel Weisz) a mezi léčebnými kúrami s Mickem vzpomínají na své pestré životy hudebního skladatele a filmového režiséra a se suchým humorem komentují své chátrající tělesné schránky. Kypící život kolem nich a ostatní excentričtí hosté jim poskytují bohaté podněty k úvahám o mládí, kráse, kreativitě, zkrátka o všem, co zahání myšlenky na blízký konec. Snímek, který se stal vítězem Ceny diváků na karlovarském festivalu 2015, nezapře působivý vizuální styl režiséra Paola Sorrentina ani tematickou návaznost na jeho předchozí film, oscarovou Velkou nádheru.

 

 

Středa 2. 12. v 19:30 hodin

SLOW WEST

V. Británie, Nový Zéland 2015 / John Maclean / 86 min

Michael Fassbender v nekompromisním westernu o putování zelenáče a nájemného zabijáka.

Šestnáctiletý Jay přicestoval ze Skotska do amerického Colorada 19. století, aby pátral po ženě, kterou miluje. Evropskému zelenáčovi dělá společnost nájemný zabiják Silas (Fassbender), který souhlasil, že ho za úplatu na cestě ochrání. Divoký západ však není místo, kde by věci vycházely přesně podle plánu, a tak Jay zažije během svého putování celou řadu zvratů v nekompromisním duchu tohoto vysoce autorského westernu. Slow West, který se mimochodem natáčel na Novém Zélandu, je western ostrý jako sůl v ráně.

 

 

Středa 18.11. v 19:30 hodin

DRUHÁ MÍZA

Danny Collins / USA 2015 / Dan Fogelman / 106 min

Al Pacino jako hudební hvězda, která získá nový životní elán.

Stárnoucí populární rocker Danny Collins (Al Pacino) žije svůj slavný život obklopen svými fanoušky a starými hity, a nehodlá na tom nic měnit. Jednoho dne jeho manažer (Christopher Plummer) objeví 40 let starý nedoručený dopis, který Dannymu napsal John Lennon. Píše v něm: ,,Zůstaň věrný sám sobě. Zůstaň věrný své hudbě." Chtěl mu tehdy podat pomocnou ruku v zo-rientování se v širých vodách slávy a úspěchu, v tom, co sám prožil. Na základě dopisu se Danny rozhodne zabrzdit a chytá druhou mízu. Dá se na cestu k znovuobjevení své rodiny a hledání pravé lásky. Film byl inspirován skutečnou událostí, John Lennon takový dopis opravdu napsal folkovému zpěvákovi Stevemu Tilstonovi.

 

 

Středa 4.11. v 19:30 hodin

LANCE ARMSTRONG: PÁD LEGENDY

The Program / V. Británie 2015 / Stephen Frears / 104 min

Životopisný film o sedminásobném vítězi Tour de France usvědčeném z dopingu.

Thriller podle skutečných událostí mapuje vzrušující příběh cyklistické kariéry Lance Armstronga z přelomu tisíciletí, kdy zápasí s rakovinou a kdy on i jeho američtí kolegové cyklistice dominují a mění tento dříve ryze evropský sport na světový fenomén. Po celkem sedmi vítězstvích na Tour de France Lance Armstrong odchází do sportovního důchodu jako jeden z největších sportovních hrdinů naší doby s miliony dolarů v kapse. Irský sportovní novinář David Walsh je nejprve okouzlen talentem a lidským charismatem Lance Armstronga. Avšak po několika vítězstvích Armstronga v Tour de France mu něco na něm nesedí a začíná být přesvědčený, že jeho výkony v průbězích závodů jsou podpořené zakázanými dopingovými látkami.

 

 

 

Středa 21.10. v 19:30 hodin

IRACIONÁLNÍ MUŽ

Irrational Man / USA 2015 / Woody Allen / 96 min

Mysteriózní drama profesora filozofie, který si nemůže vzpomenout na smysl života.


Uznávaný profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix) je už víc než rok emocionálně na dně. Nemůže psát, nemůže dýchat, nemůže si vzpomenout na smysl života, z ničeho se nedokáže radovat. Cokoliv kdy zkusil, mu nepřináší uspokojení. Jeho jediným spolehlivým přítelem je alkohol. Abe přijíždí učit na fakultu do malého městečka. Brzy se zaplétá se dvěma ženami. Osamělá profesorka Rita (Parker Posey) od něj očekává záchranu z jejího nešťastného manželství. Jeho nejlepší studentka Jill (Emma Stone) se okouzlená stává jeho nejbližší kamarádkou. Pro Jill je Abova rozervaná umělecká duše a exotická minulost přímo neodolatelná. Jeho labilita ji fascinuje a přitahuje.

 

 

 

Středa 23.9. v 19:30

PROTI PŘÍRODĚ

Mot Naturen / Norsko 2014 / Ole Giaever / 80 min

Přímočarý humorný příběh muže, který se na výšlapu do hor snaží vymanit ze stereotypů.

Diváci získají 30 Kč slevu na premiérový film Everest.


Film Proti přírodě je cestou do drsné norské krajiny a do hlavy třicátníka Martina, mladého otce a manžela. Martin vyráží sám na víkendový výšlap do hor a my slyšíme jeho necenzurované myšlenky: nekompromisně upřímné postřehy o jeho spořádaném maloměstském životě, o něm samotném i o lidech v jeho okolí. Jeho názory a fantazie sahají od prostých dětinskostí až k hlub-ším dilematům lidského života. Proti přírodě je přímočarý a humorný portrét muže, který se touží vymanit ze zajetých kolejí. Proti přírodě druhým celovečerním filmem Oleho Gi?vera, který si také zahrál hlavní roli Martina.
(zdroj: Aerofilms)

 

 

Středa 16.9. v 19:30 hodin, KINO VATRA VSETÍN
DIVOČINA
Wild / USA 2014 / Jean-Marc Vallée / 115 min
Scénář k filmu vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy Cheryl Strayedové a jeho sepsání se ujal slavný anglický spisovatel a scenárista Nick Hornby. I díky němu vzniklo humorem okořeněné vyprávění o odvaze mladé ženy, která si tvrdohlavě razí cestu k zvolenému a hodně vzdálenému cíli. Cheryl se po smrti matky a krachu manželství ocitá na dně a tehdy udělá nejimpulzivnější rozhodnutí svého života. S nulovou zkušeností s divokou přírodou a s obludně těžkým batohem, poháněná zbylou vůlí, rozhodne se úplně sama zdolat 1770 km dlouhou vysokohorskou trasu pojmenovanou PCT - Pacifik Crest Trail. Což je nejdelší, nejtěžší a nej-divočejší stezka v celé Americe, cesta vedoucí od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington.
(zdroj: Cinemart)

 

 

 

Středa 17. června 18:30 hodin
Pásmo animovaných krátkých filmů z celého světa,

které byly uvedeny na Zlínském mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež.
Animovaný speciál Filmového klubu Vsetín, vstupné 40 Kč
 

Středa 17. června 20:00 hodin

Malá z rybárny
Nový loutkový film Jana Baleje inspirovaný Malou mořskou vílou H.CH.Andersena.
Vstupné 100 Kč (platí i na Pásmo krátkých filmů od 18:30 hod)

 

 

středa 3.6. v 19:30 hod

SAMA NOCÍ TMOU

A Girl Walks Home Alone at Night / USA 2014 / Ana Lily Amirpour

99 min

 

Svérázný romantický horor natočený íránskou emigrantkou v USA.

 

Po Zkaženém městě, domově pasáků, dealerů a prostitutek, se po nocích toulá mladá osamělá upírka a podle vlastních měřítek nastoluje pořádek. Až nečekané setkání s Perským Jamesem Deanem vytrhne Dívku z její osamělé a smutné rutiny. Mladý muž je totiž snad posledním obyvatelem tohoto města, který si uvědomuje rozdíl mezi dobrem a zlem. Vizuálně výrazný celovečerní debut íránské režisérky Any Lily Amirpour vznikl v americké produkci a vyniká působivou ponurou atmosférou, svérázným humorem i promyšlenými odkazy na symboly západní popkultury. Mluví se o něm jako o prvním íránském upírském westernu a odráží režisérčinu zálibu v brakových žánrech. Výsledkem je chytrý a těžko zařaditelný žánrový mix, který nezapře inspiraci hororovými filmy, westernem, komiksem a íránskou novou vlnou. Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu.

 

 

středa 20. 5. v 19:30 hodin

 

O KONÍCH A LIDECH

 

Hross í oss / Island 2013 / Benedikt Erlingsson / 81 min

 

Ryze islandský romantický příběh o vášních mezi lidmi a koni.

 

„Muž miluje ženu a žena miluje muže. Muž je však zamilován i do toho nejcennějšího, co vlastní, do své klisny. Jeho klisna je ale posedlá hřebcem. Obyvatelé odlehlé islandské vesnice sledují, kde se co šustne, a ani první oficiální setkání muže a ženy jim nemůže uniknout. S příchodem jara se probouzí příroda. To nemůže dopadnout dobře.“ Tak praví synopse napsaná břitkým perem tvůrců, která dokazuje nejen jejich touhu vyprávět originální příběh, ale i svéráznost jejich vidění světa a neodolatelný smysl pro humor. Zajímavý filmový debut nabízí neotřelý pohled na soužití koní a lidí, tentokrát z pohledu prvně zmíněných. Obou bytostí se pak týkají láska, smrt, krocení či žárlivost, o kterých Erlingsson a jeho druhové vyprávějí s imponující vizuální nápaditostí a troufalostí intenzivně atakující naše zažité představy o vztahu člověka a přírody.
 

 

 

středa 6.5. v 19:30 hod

KUKUŘIČNÝ OSTROV

Simindis Kundzuli / Gruzie 2014 / Georgij Ovašvili / 100 min

Balada o koloběhu života, boji s živly a souznění s přírodou.

 

Řeka Inguri je přirozenou hranicí dělící Gruzii od Abcházie. Uprostřed jejího toku se po jedné z jarních záplav vytvoří ostrůvek, jako stvořený pro pěstování kukuřice. Alespoň je o tom přesvědčen starý rolník, jehož sluncem ožehlá tvář se podobá krajině, po níž desítky let chodí. Gruzínskému tvůrci, na jehož nový film se netrpělivě čekalo, je stařík tichým společníkem. Mlčenlivě a s až rituálním soustředěním vykonává práci a Ovashvili kolem něj, jeho šestnáctileté vnučky i jejich ostrůvku doslova čaruje kamerou. I pomocí střihové skladby a téměř bez použití slov komponuje průzračně čisté drama o sepětí člověka a přírody. Uhrančivé obrazy doplňují intenzivní pohledy, v nichž se začne zračit obava v okamžiku, kdy se motorový člun pohraniční stráže přiblíží na dohled ostrůvku. Způsob zachycení všednodenních úkonů i nečetné interakce mezi postavami dodávají psychologickému dramatu svého druhu symbolickou, nadčasovou hodnotu.

 

 

středa 22.4. v 19:30 hod

MAPY KE HVĚZDÁM

Maps to the Stars / Kanada 2014 / David Cronenberg / 111 min

 

Mrazivý pohled za kulisy hollywoodské smetánky.

 

Dr. Stanford Weiss (John Cusack) a jeho manželka Christina (Olivia Williams) jsou typickými představiteli hollywoodské rodinné dynastie. Ale rozhodně nejsou typickou rodinou. On je psychoterapeutem pečující o hollywoodské hvězdy. Christina se zase snaží rozvíjet hereckou kariéru jejich třináctiletého syna Benjieho, který je dětskou hvězdičkou a zároveň byl od devíti let na protidrogové odvykací kúře. Kdežto dcera Agatha (Mia Wasikowska) byla pro změnu propuštěna z léčebny, kde se léčila z pyromanie a vrací se zpět do rodiny. Jediným, kdo vidí životy hollywoodských hvězd a hvězdiček s nadhledem, je řidič limuzíny Jerome (Robert Pattinson). Ale i on touží po filmové slávě.

 

 

 

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON - VIAVAT MAKEDONIE!

Pátek 10.4. 17:00 hodin

 

PUNK IS NOT DEAD (PANKOT NE E MRTOV)

 

Makedonie, Srbsko 2011 / 100 min / DVD

Režie: Vladimir Blaževski

Scénář: Vladimir Blaževski

Kamera: Dimo Popov

Hudba: Aleksandar Pejovski

Hrají: Jordan Simonov, Kamka Točinovski, Toni Mihajlovski, Kiril Pop Hristov a další

 

Přežije multietnická punková kapela koncert v Albánci obývaném Debaru?

 

Mirsa je bývalý zpěvák kdysi populární jugoslávské punkové kapely. Ta se již dávno rozpadla, ale Mirsa žije minulostí. I když je mu bezmála 40, jeho přístup k životu se za 20 let nijak nevyvinul. Stále bydlí u maminky a příležitostně pomáhá s prodejem drog albánskému dealerovi Gzimovi, který mu za to nechává levněji trávu. Jednoho dne přijde Gzim s nečekanou nabídkou, ať dá Mirsa znovu dohromady kapelu, s níž potom budou hrát na charitativním koncertě v Debaru, městě na západě Makedonie s albánskou většinou. Mirsa má před sebou téměř nadlidský úkol: po sedmnácti letech najít a přesvědčit všechny členy skupiny, aby se sešli a znova nazkoušeli svůj repertoár. Úkol je ztížen tím, že jsou roztroušeni po všech bývalých jugoslávských zemích. To, že byla kapela složená z lidí různých národností, nebylo v době, kdy se v Jugoslávii razilo heslo „Bratrství a jednota“, ničím až tak překvapivým. V poválečné době, kdy v mnoha částech Jugoslávie přetrvává značné napětí mezi jednotlivými etniky, se ale složení kapely jeví v jiném světle. Jak se postupně ukazuje, je to hlavní důvod, proč někdo chce její návrat. Mirza a jeho spoluhráči, které po strastiplné cestě Balkánem nakonec objeví a přesvědčí k hraní, se dostávají do paradoxní situace  oni, pankáči, mají sloužit jako kladný příklad…

                Režisér a scenárista Vladimir Blaževski natočil s minimálním rozpočtem úderné, nezávislé road movie o lidech, pro něž punk není jen hudba, ale celoživotní postoj. S černým humorem a nadhledem se dotýká i závažnějších témat. Podává zprávu o přetrvávající albánsko-makedonské nesnášenlivosti, ale také o naivitě a nekompetentnosti některých evropských humanitárních organizací působících v balkánském regionu. Díky dokumentaristickému přístupu, který zvolil, dosahuje dojmu maximální přesvědčivosti.

 

Oficiální trailer:


---------------------------------------------------------------------------------------
 

Pátek 10.4. 19.30 hodin   

 

slavnostní zahájení festivalu za účasti hostů (Verica Nedeska, Ivo Trajkov, Pascal Stojčeski)

 

MEDOVÁ NOC (MEDENA NOČ)

 

Makedonie, ČR, Slovinsko 2015  / 89 min / DCP

Režie: Ivo Trajkov

Scénář: Ivo Trajkov na motivy prózy Jana Procházky

Kamera: Milorad Glušica

Hudba: Toni Kitanovski

Hrají: Nikola Ristanovski, Verica Nedeska, Igor Angelov, Boris Damovski, Nina Janković a další

 

Makedonská adaptace Procházkova románu Ucho.

 

Medová noc je adaptací filmové povídky českého spisovatele a scénáristy Jana Procházky s názvem Ucho. První adaptací této povídky byl stejnojmenný černobílý film režiséra Karla Kachyni z roku 1970 v hlavních rolích s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou, který byl ihned po dokončení zakázán a premiéru měl až roku 1990.

Stejně jako Kachyňův film, i Medová noc je komorním dramatem, které ukazuje politiku jako sféru plnou intrik, lží a nedůvěry. A hlavního hrdinu  náměstka ministra  jako člověka ovládaného strachem a oportunismem. Děj se tentokrát odehrává v Makedonii 90. let a ve vile prošpikované odposlouchávacím zařízením se dohadují Nikola Ristanovski a Verica Nedeska. Snímek stojí na výborném herectví obou hlavních protagonistů a na přesném vystižení paranoidní atmosféry. Látka tak dává smysl i v současnosti, kdy se sice změnily režimy i technologie, ale zákulisní principy zůstávají stejné.

 

Více zde

 

__________________________________________

 

 

středa 1.4. v 19:30 hod

LEVIATAN

Leviafan / Rusko 2014 / Andrej Zvjagincev / 141 min

Příběh obyčejného muže ze severu Ruska, který se nechce vzdát svého domova.

 

Kolia žije v malém městě blízko Barentsova moře na severu Ruska. Hned vedle domu, kde žije se svou mladou ženou Lilya a synem z prvního manželství, má vlastní autoopravnu. Avšak starosta blízkého města, Vadim Shelevyat, ho chce o dům, pozemek i práci připravit. Kolia se nenechá koupit, je neústupný a odmítá se vzdát. Nejen majetku a vlastní půdy, ale i veškeré té krásy, která ho již od dětství obklopuje. Leviathan je moderním převyprávěním biblického příběhu Joba, k němuž se upínají naděje zoufalého člověka, který se, tváří v tvář nedostatku a nejistotě, snaží chránit své bližní a vše, na čem mu v životě záleží.

 

středa 18.3. v 19:30 hod

DVA DNY, JEDNA NOC

Deux jours, une nuit / Belgie, Fr. 2014 Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne / 95 min

Sociální drama mladé matky, o jejímž setrvání v práci mají rozhodnout kolegové.

 

Sandra pracuje v místní solární elektrárně a právě se zotavuje z depresí, které byly důvodem její časté absence v práci. Vedení společnosti nemá zájem o takovéto zaměstnance, avšak nechce vystupovat ve zlém světle. Finální rozhodnutí o Sandřině osudu tak nechává na jejích kolezích, kteří mají určit, zda Sandra o práci přijde anebo ne. Pokud ano, budou si moci ponechat své roční bonusy ve výši 1000 eur, a pokud ne, tak o ně přijdou. Sandra se však nevzdává a během dvou dnů a jedné noci se ze všech sil snaží přesvědčit kolegy, aby se rozhodli v její prospěch. Sandřina prosba je jednoduchá: “Nelitujte mě! Jen se zkuste vžít do mé situace.“ Hlavní postavu ve filmu přesvědčivě ztvárnila francouzská herečka Marion Cotillard.

 

 

WHIPLASH

 

USA 2014 / Damien Chazelle / 105 min

Příběh mladého jazzového bubeníka a jeho cesta na vrchol.

 

Andrew Neiman je devatenáctiletý jazzový bubeník, který sní o slávě, ale není si jistý tím, zda se jeho sny někdy naplní. Pronásledovaný neúspěšnou spisovatelskou kariérou svého otce je rozhodnutý vystoupat až na samotný vrchol nejprestižnější hudební konzervatoře. Jednoho večera na Andrewa, který právě cvičí na bicí, narazí Terence Fletcher, dirigent, proslavený svým učitelským talentem ve stejné míře jako svými nemilosrdnými praktikami. Whiplash je brilantním a neuvěřitelně napínavým hudebním dramatem o cestě na vrchol, kterou lemuje ctižádost, nenávist, křik i slzy. Snímek již získal na 40 filmových cen.

 

středa 18.2. v 19:30 hod

KÓD ENIGMY

The Imitation Game / V.Británie 2014 / Morten Tyldum / 113 min

Životopisné drama o geniálním matematikovi a kryptoanalytikovi Alanu Turingovi.

V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namísto pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn ze sexuálních přestupků a čekal ho zničující soudní proces. Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde o válečného hrdinu, který se spolu s týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma. The Imitation Game vypráví příběh matematického génia, který díky svému úžasnému talentu pomohl zkrátit 2. světovou válku a zachránil tak tisíce lidských životů.

 

 

 

6. - 7. února

EVROPSKÁ FILMOVÁ INVENTURA

9 FILMŮ ZA BEZKONKURENČNÍ CENU.

 

 

středa 28.1. v (pozor změna) 19:00 hod

 

BĚŽ, CHLAPČE, BĚŽ

 

Lauf Junge lauf / Něm.,Fr., Polsko 2013 / Pepe Danquart / 112 min

 

Příběh devítiletého chlapce, který uprchne z varšavského ghetta.

 

Projekce v rámci komponovaného pořadu ke Dni památky obětí holocaustu

 

Adaptace románu židovského spisovatele polského původu Uri Orleva. Srulikovi je devět let, když v roce 1942 uteče z varšavského ghetta. Schová se v nedalekých lesích, kde se se spolu s dalšími uprchlými židovskými dětmi snaží přežít do konce války. Spí v korunách stromů a živí se tím, co si sami uloví nebo ukradou na přilehlých farmách. Hlad a zima Srulika ale přinutí, aby se vrátil zpátky do civilizace, kde si musí změnit jméno na Jurek Staniak a předstírat, že je sirotek z katolické rodiny. Ve vesnicích potká lidi, kteří riskují vlastní životy, aby mu pomohli, ale i ty, kteří ho zradí. Dojemný a zároveň inspirující příběh o cestě jednoho chlapce, který musel ze dne na den dospět, aby přežil.

 

_____________________________________________________

 

 

 

14.1. 2015, 19:30 hodin

Láska na kari

USA 2014 / r. Lasse Halstrom
Komedie o dobrém jídle, které hory přenáší a spojuje lidské osudy.

Gurmánská romance, ve které se elegantní a vybraná francouzská gastronomie střetává s pikantní a vášnivou indickou kuchyní. Madame Mallory, majitelka vyhlášené restaurace se třpytem Michelinských hvězd se nestačí divit, když se do jejího městečka přistěhuje indická rodina a otevře si restauraci hned naproti přes ulici. Schyluje se k souboji dvou odlišných kultur a zcela odlišné skladby koření. Dobré jídlo ale hory přenáší. Film natočený podle románu Richarda Moraise produkovali Steven Spielberg a Oprah Winfrey. Majitelku francouzské restaurace hraje aristokraticky přísná Helen Mirren. Mladého indického šéfkuchaře ztvárnil Manish Dayal.

 


 

úvodní stránka