Hráli jsme v roce 2016

 

středa 14. 12. v 19:30 hodin

MONSIEUR CHOCOLAT

Chocolat / Francie 2016 / 110 min / Roschdy Zem

Příběh prvního černošského klauna (Omar Sy), který si podmanil Paříž.

Rafael Padilla se narodil mezi lety 1865 a 1868 jako kubánský otrok žijící v nuzném slumu na předměstí Havany. Když byl ještě kluk, koupil jej za 18 uncí zlata španělský obchodník a přivezl si jej s sebou do severního Španělska. Padilla následně utekl a dostal se náhodou ke klaunovi Tonymu Griceovi, který jej používal jako asistenta a partnera v některých skečích. Cesta Padilly vedla až do slavného pařížského Nového cirkusu, kde se, již pod uměleckým jménem Chocolat, spojil s britským klaunem Georgem Footitem. Burleskní duo dobylo Paříž a z obou protagonistů se staly dobové celebrity.

 

středa 30.11. v 19:30

RODINNÉ ŠTĚSTÍ

Ernelláék Farkaséknál / Maďarsko 2016 / 81 min / Szabolcs Hajdu

Komorní studie dvou rodin, které spolu musí dočasně bydlet. Vítězný film MFF Karlovy Vary.

Když vás okolnosti donutí ubytovat příbuzné u sebe doma, nebývá to žádný med. Stačí chvilka a jeden je podrážděný, druhý ukřivděný a třetí vám závidí auto. S přibývajícím počtem dní strávených v jednom bytě graduje tahle výbušná situace do sledu vtipných, dramatických i absurdně banálních historek, až se nakonec ukáže, že toho, kdo vám nejvíc leze na nervy, máte vlastně hrozně rádi. Živě a autenticky vykreslené rodinné setkání natočil maďarský režisér Szabolcs Hajdu, který si ve snímku zahrál i se svou ženou a dětmi a z 51. MFF Karlovy Vary si po právu odvezl jak cenu za nejlepší herecký výkon, tak hlavní cenu festivalu za nejlepší film.

 

středa 16.11. v 19:30

TAXI TEHERÁN

Taxi / Írán 2015 / 82 min / Jafar Panahi

Perzekvovaný režisér jako taxikář dokumentuje Íránskou společnost.

Vítězný film Berlinale 2015 z ilegální dílny Džafara Panahího triumfuje nad politickou represí.

Renomovaný iránský tvůrce se ve svém druhém snímku natočeném v rámci nuceného domácího vězení proměnil v taxikáře, který prostřednictvím rozhovorů s rozličnými klienty nabízí vytříbeně kritický pohled na íránskou společnost. Panahí tu bez jakékoli sebelítosti a s odzbrojujícím humorem nastoluje otázku, jak se má chovat umělec v zemi, která mu neumožňuje svobodu projevu. S kamerou připevněnou za předním sklem svého vozu natočil Panahí film výmluvnější než mnohé sociopolitické studie.

 

 

středa 2. 11. v 19:30 hodin


CAFÉ SOCIETY
 

USA 2016 / 96 min / Woody Allen


Romance ze světa Hollywoodské smetánky i podsvětí New Yorku 30. let.

Bobby (Jesse Eisenberg) pochází z Bronxu. Žije s rodiči a bratrem Benem, který je gangster. Odlétá do Hollywoodu, kde začne pracovat jako poslíček pro strýčka Phila (Steve Carell), který je mocným agentem filmových hvězd. Vstupuje do světa opojných večírků, plných celebrit, modelek, playboyů, producentů a politiků. Po vztahu se strýcovou asistentkou Vonnie se Bobby vrací do New Yorku, kde začne pracovat s bratrem Benem, který si otevřel noční klub. Z Bobbyho se stává velmi schopný impresário a z klubu Les Tropiques jeden z nejvyhledávanějších ve městě. Přestože Bobby stále miluje Vonnie, sblíží se s Veronikou (Blake Lively), okouzlující dámou z vyšší společnosti. Benův život se zdá šťastný. Ale jen do toho večera, kdy do dveří Les Tropiques vstoupí Vonnie...

 

 

 

 

středa 19. 10. v 19:30 hodin

TOHLE JE NÁŠ SVĚT

Captain Fantastic / USA 2016 / 119 min / Matt Ross

Viggo Mortensen jako svérázný otec, který vychovává svých 6 dětí mimo civilizaci.

Hluboko v lesích mimo civilizaci vychovává svérázný a charismatický otec (Viggo Mortensen) svých šest dětí podle vlastních představ. Jejich život připomíná letní tábor v ráji, plný neotřelých pravidel a her. Dokud nepřijde zpráva, která všechno změní. Začíná překvapivá a zábavná cesta, při které jsou zásady této volnomyšlenkářské rodiny vystaveny zkouškám našeho světa. Pozitivně laděný americký film byl v premiéře uveden na festivalu v Sundance a jeho režisér Matt Ross si z festivalu v Cannes odnesl cenu za nejlepší režii v prestižní sekci Un Certain Regard.

 

 

 

středa 5. 10. v 19:30 hodin

LÍNÁ ZÁTOKA

Ma loute / Francie 2016 / 122 min / Bruno Dumont

Zdivočelá komedie a retro detektivka v jednom.

Francouzský režisér Bruno Dumont před dvěma lety rozesmál karlovarské publikum svou minisérií Malej Quinquin. Nyní po uvedení v soutěži na festivalu v Cannes vstupuje do kin se svou zdivočelou komedií a retro detektivkou v jednom. Líná zátoka představí slavné herce (Juliette Binoche, Valeria Bruni Tedeschi ad.) ve velmi neotřelých hereckých polohách. Zábavná francouzská komedie odehrávající se v nádherně nasnímaných exteriérech severní Francie ukazuje, že i Francouzi si umí dělat legraci sami ze sebe. Čeští diváci náladu komedie přirovnávají k Saturninovi nebo k filmu Rozpuštěný a vypuštěný.

 

 

středa 21. 9. v 19:30 hodin

BOŽSKÁ FLORENCE

Florence Foster Jenkins / Velká Británie 2016 / 110 min / Stephen Frears

Retro komedie o nejhorší zpěvačce na světě (Meryl Streep).

Film je natočen podle skutečných událostí. Velmi bohatá Florence Foster Jenkins (Meryl Streep) se v roce 1944 sluní na vrcholu newyorské společnosti. Se svým manželem a manažerem v jedné osobě, St. Clair Bayfieldem (Hugh Grant), velkorysým patronem klasické hudby, oblažují městskou smetánku výběrem slavných operních árií v podání samotné božské Florence. Jediným nedostatkem těchto vystoupení je skutečnost, že její hudební nadání a hlas jsou prostě příšerné. Milující manžel však udržuje svou Florence v přesvědčení, že její zpěv je přímo nadpozemsky krásný. A tak Florence vždy zpívá pro pečlivě vybrané a dobře zaplacené publikum či velmi loajální přátele. Povzbuzena svými úspěchy, rozhodne se splnit si celoživotní sen: vystupovat v Carnegie Hall. Bayfield tak čelí nejtěžší výzvě svého života. Florence je film, který musíte slyšet, abyste uvěřili.
(zdroj: Bioscop)

 

 

 

středa 14. 9. v 18:00 hodin

INTIMNÍ OSVĚTLENÍ

ČSSR 1965 / 71 min / Ivan Passer

Restaurované klenoty československého filmu.

Hořká outsiderská komedie o setkání dvou někdejších spolužáků, hudebníků, natočená ve stylu malého realismu. Oslnivý debut se stal hitem mezinárodních festivalů a náleží ke klíčovým filmům 60. let. Film těží z groteskní banality obyčejného života, která slouží jako zdroj komického a ly-rického ozvláštňování. Intimní osvětlení se v duchu veristické estetiky natáčelo v reálech a s účas-tí neherců.Vizuální styl filmu působivě pracuje s pečlivými černobílými kompozicemi, s tlumenými kontrasty, rozptýleným světlem a jeho přirozenými zdroji a dosahuje ozvláštňující impre-sionistické kresby, která dává filmu jemnou spojitou texturu a poetickou atmosféru. Bohatost a jedinečnost Intimního osvětlení vychází právě z toho jemně nadýchaného koktejlu humoru a melancholie, autentických podrobností a imaginace, to vše ve vytříbené minimalistické formě.
(zdroj: Jiří Voráč, www.lfs.cz)

 

středa 14. 9. v 19:30hodin

IKARIE XB 1

ČSSR 1963 / 88 min / Jindřich Polák

Restaurované klenoty československého filmu.


Je 2. polovina 22. století a kosmická loď Ikarie XB 1 putuje k Alfě Centauri za průzkumem mimozemských forem života. Její posádka, složená z vědeckých kapacit různých oborů, je daleko od sluneční soustavy vystavena neznámým, nepředstavitelným hrozbám. Ale veze si s sebou i řa-du svých všedních lidských starostí a radostí. Černobílé obrazy v širokoúhlém formátu, Liškova novátorská elektronická hudba a přesvědčivé kulisy i kostýmy vytvářejí stylisticky vytříbený fikční svět daleké budoucnosti. Civilní výkony české herecké elity mu pak dodávají nečekanou přirozenost a psychologický rozměr. Autoři se při psaní scénáře volně inspirovali románem Stanisława Lema K mrakům Magellanovým. Za zmínku jistě stojí i skutečnost, že se ubránili prvoplánové a dobově poplatné politizaci, které žánr sci-fi často podléhal. Nepostavili proti sobě dva konkurenční systémy, žádný pomyslný východ a západ, nýbrž naději v lepší, morálně vyspělejší lidstvo a „sebranku“ 20. století, která po sobě zanechala jen samou zkázu.
(zdroj: NFA)

 

středa 15.6. v 19:30

LÍZA, LIŠČÍ VÍLA

Maďarsko 2015 / 98 min / Károly Ujj Mézsáros / od 12 let

Hravá černá komedie o dívce, která touží po lásce.

 

Pohádka pro dospělé je zvláštním „eintopfem“ několika vizuálních i žánrových přístupů. Režiséru se povedlo skloubit prostředí Maďarska 60. let a japonské mytologie, která do příběhu zasahuje. Osamělá Liza totiž zdědila po bývalé manželce japonského ambasadora v Maďarsku její starý byt. V něm ale přebývá také duch japonského popového zpěváka, jenž se stará o to, aby se Liza nikdy nezamilovala. Její nápadníky tak postihují smrtelné nehody a žena považuje sama sebe za prokletou. Okouzlující snímek disponuje kvalitními triky, a ačkoliv může stylem připomínat Jeuneta nebo Andersona, zůstává bytostně originální a vtipnou podívanou.

 

 

středa 1.6. v 19:30

HUMR

Irsko, V. Británie, Řecko 2015 / 118 min / Yorgos Lanthimos / od 12 let

 

Imaginativní romantické sci-fi podobenství z doby, která nepřeje samotářům.

 

Budoucnost nepřeje singlům: všichni muži a ženy bez partnera jsou zatýkáni a odváženi do zařízení zvaného Hotel, v jehož prostředí si mají během 45 dnů najít spřízněnou duši. Komu se to nepovede, ten bude proměněn ve zvíře podle vlastního výběru a vyhnán do lesů. Tam žijí vzbouřenci, kteří si říkají Samotáři, a na ty jsou občas pořádány hony. Účast na honech je jedním z rituálů, jež jsou povinni sdílet nedobrovolní hosté Hotelu s ostatními. Bezbřehá imaginace řeckého tvůrce a jeho scenáristy. Tak jako ve svých předchozích filmech i tady vrší Yorgos Lanthimos vtipně absurdní situace s příznačnou ironií a černým humorem a sdělení příběhu, jakkoliv se zdá nereálný, není zcela bez souvislostí s dneškem.

 

 

středa 18.5. v 19:30

MA MA

Španělsko 2015 / 111 min / Julio Medem

Penélope Cruz v dramatu ženy, která bojuje s těžkou nemocí.

 

Když Magdu (Penélope Cruz) potká v krátké době několik životních tragédií, nesrazí ji to na kolena. Naopak získá novou chuť do života a uvědomí si, jak důležité jsou vztahy k těm nejbližším – desetiletému synovi i novému muži, který jí náhle vstoupí do života (Luis Tosar). Drama Julia Medema, jednoho z nejvýraznějších španělských tvůrců současnosti, ukazuje Magdu jako ženu silnou a milující, která i v těch nejtěžších chvílích dokáže brát věci s nadhledem.

 

 

středa 4.5. v 19:30

OREL EDDIE

V. Británie, USA 2016 / Dexter Fletcher

Příběh britského skokana na lyžích, který to dotáhl až na olympiádu.

 

Michael Edwards (Rupert Grint) známý jako „Eddie the Eagle“ byl prvním britským skokanem na lyžích, který se zúčastnil olympijských her. Poté co se nedostal do lyžařského týmu British Downhill, který reprezentoval Velkou Británii na Olympiádě v roce 1984, začal Eddie trénovat skoky na lyžích ve Finsku spolu s trenérem Chuckem Berghornem. Aby měl peníze na trénink, pracoval v nemocnici pro mentálně postižené, spal v autoparcích a vařil si ze zbytků jídla. "Eddie" byl příliš těžký, malý, krátkozraký a na olympiádě v kanadském Calgary (1988) skončil poslední v obou skokanských disciplínách, i tak si však splnil svůj celoživotní sen.

 

 

 

středa 13.4. v 19:30

POKLAD

Rumunsko, Francie 2015 / 89 min / Corneliu Porumboiu

Komorní a sarkastická komedie připomene atmosféru české nové vlny.

Přístupnost. Bez omezení.

 

Americký filmový deník Hollywood Reporter u příležitost uvedení snímku Poklad napsal, že jím režisér Corneliu Porumboiu definitivně potvrdil svou roli “vtipálka rumunské nové vlny”. Poklad je komorní komedií s jemně sarkastickým humorem a překvapivým koncem. Jeho jednoduchá stavba, založená na pozorně připravených, postupně gradujících dialozích, opatrné práci s načasováním a autentickými hereckými projevy nese beze vší nadsázky odkaz tvůrčí skupiny Forman-Passer-Papoušek ze šedesátých let.

 

Třiatřicetiletý Costi vede klidný život. Večer rád čte pohádky svému šestiletému synovi, jejich oblíbencem je Robin Hood. Costi vidí i sám sebe jako hrdinu – ochránce utiskovaných a bijce nehodných. Jednou večer ho soused poctí nečekanou návštěvou a svěří mu tajemství: je přesvědčený, že na zahradě jeho babičky je zakopán poklad,. Dva komplicové mají víkend na to, aby poklad vypátrali. Navzdory všem překážkám se Costi nenechá odradit. Pro svého syna a ženu je opravdový hrdina – nikdo a nic ho nezastaví…

 

 

 

středa 30.3. v 19:30

FÚSI

Island, Dánsko 2015 / 94 min / Dagur Kári

Úsměvná cesta zavalitého čtyřicátníka do světa dospělých.

 

Fúsi, zavalitý čtyřicátník a hlavní hrdina filmu, sbírá odvahu konečně vstoupit do dospělého světa. Dosud procházel životem jako náměsíčný, jeho všední dny ovládala rutina práce na letišti a stavění papírových modýlků tanků z druhé světové války. Pak ale do jeho života nečekaně vtrhne temperamentní žena a osmileté děvčátko a Fúsi je donucen to risknout. Protože životu se nelze vyhýbat věčně…

 

Film, který zdařile míjí všechna žánrová klišé, získal tři hlavní ceny na Mezinárodním festivalu Tribeca v New Yorku: za nejlepší hraný film, za scénář a cenu pro nejlepšího herce. V české předpremiéře se úspěšně představil na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

 

 

 

 

středa 16.3. v 19:30

AVE CAESAR!

USA 2016 / bratři Coenové

Retro-komedie z hollywoodského zákulisí.

 

Příběh nás zavede na natáčení typického hollywoodského velkofilmu z padesátých let Ave Caesar!. Šéf studia Eddie Mannix (Josh Brolin) investoval astronomické částky do výpravy, kulis a herců, ale superhvězda Baird Whitlock (George Clooney) byla během natáčení unesena. Jenže Eddie Mannix se za ta léta naučil, že i tu sebevětší krizi lze vyřešit a do záchrany filmu angažuje všechny své herecké hvězdy. V dalších rolích: Scarlett Johansson, Frances McDormand, Tilda Swinton, Ralph Fiennes, Jonah Hill, Channing Tatum a mnoho dalších.

 

 

středa 2.3. v 19:30

DÁNSKÁ DÍVKA

V.Británie, Německo, USA 2015 / 120 min / Tom Hooper

Drama dánského malíře, který první na světě podstoupil operativní změnu pohlaví.

 

Nevšední milostný příběh inspirovaný skutečnými životy dánského malířského páru, který ve filmu ztvárňují Eddie Redmayne (Teorie všeho) a Alicia Vikander (Ex Machina). V roce 1926 si v Kodani vzal Einar Wegener, známý krajinář, malířku Gerdu pracující jako portrétistka prominentních občanů. Jednoho dne potřebuje Gerda rychle dokončit portrét, a proto požádá svého muže, aby jí stál modelem a oblékl si ženské šaty. Tato zkušenost Einara navždy změní. Zjistí, že je ženou v mužském těle a začne žít svůj život jako žena Lily Elbe. Gerda nečekaně zjišťuje, že má novou múzu, což je odrazí v její kreativitě. Pár ale brzy narazí na nesouhlas celé společnosti. Einar / Lili jako první na světě podstoupí operativní změnu pohlaví.

 

 

středa 17.2. v 19:30

SEDM STATEČNÝCH

USA 1960 / 123 min / John Sturges

Obnovená premiéra legendárního westernu v rámci Projektu 100.

 

Legendární western Johna Sturgese není jen mistrovským příběhem o sedmi pistolnících, kteří se nechají najmout hrstkou chudých mexických vesničanů, aby bránili jejich životy a majetek před bandou chtivých desperátů. Jde zároveň o první remake díla japonského klasika Akiry Kurosawy, který dokazuje, jak úspěšná může být kulturní inspirace, z níž těží obě strany. Právě japonský mistr přiznával, že se při tvorbě Sedmi samurajů inspiroval westerny Johna Forda. Vzorec samurajského filmu a westernu se ostatně tolik neliší. Autoři se rozhodli přesunout děj z japonského venkova 16. století do americko-mexického pohraničí století 18., což byl velmi šťastný krok, který zaručoval obdobně elegické vyznění jako v případě originálu. Jakkoli je morální kodex pistolníků a samurajů odlišný, ti i oni se pouštějí do boje, v němž vyhrává ten nejslabší.

 

 

středa 27.1. ve 20:00

FÉNIX

Německo, Polsko 2014 / 98 min / Christian Petzold

Drama ženy, která přežila Osvětim, a po válce se snaží znovu sblížit se svým manželem.

 

Projekce v rámci komponovaného pořadu ke Dni památky obětí holocaustu

 

Vizuálně podmanivý thriller z poválečného Berlína odkazuje ke klasickým filmům noir a jeho napětí postupně graduje prostřednictvím strhujícího výkonu Niny Hossové.

 

Červen 1945. Domů do Berlína se vrací zraněná a zjizvená Nelly, která přežila Osvětim. Nelly se vydává hledat svého manžela Johnnyho, životní lásku, který ji odmítl opustit a dlouho ji chránil před nacistickým pronásledováním. Nellyina rodina zahynula během holokaustu. Johnny je přesvědčen, že nepřežila ani jeho manželka. Když ho Nelly konečně najde, Johnny odmítá uvěřit, že jde skutečně o jeho ženu. Nelly se stává svou vlastní dvojnicí. Chce zjistit, jestli ji Johnny miloval i to, jestli ji zradil. Nelly chce svůj někdejší život zpět.

 

 

středa 13.1. v 19:30

ZBRUSU NOVÝ ZÁKON

Belgie, Francie, Lucembursko 2015 / 115 min / Jaco van Dormael

 

Bůh existuje, žije v Bruselu a je to morous!

 

V České republice velmi oblíbený Jaco van Dormael přichází s komedií postavenou na skvělém scénáři, která pracuje jak s poetickými a vizuálně uhrančivými pasážemi, tak chytrou situační komikou.

 

A prvního dne stvořil Brusel. Šedivé město vzápětí ozvláštní žirafy a pštrosi, ale ta pravá zábava nastává, až když Bůh uvede na scénu poněkud omšelého Adama – ostatně ani Van Dormaelův Bůh není žádný atlet nebo myslitel: naopak, vypadá trochu jako hospodský povaleč. V usmoleném tílku sedí za počítačem, pije, kouří a z lidského pinožení má škodolibou legraci. Jeho malé dceři však jednoho dne dojde trpělivost a nechá z božského počítače všem pozemšťanům rozeslat datum jejich smrti. Vzápětí prchá z rodného hnízda, aby objevila šest nových apoštolů.

(zdroj: MFF Karlovy Vary)

 

 

 


 

úvodní stránka