Hráli jsme v roce 2018

 

 

středa 13. 6. v 19:30

ÚSMĚVY LETNÍ NOCI

Sommarnattens leende / Švédsko 1955 / 108 min / Ingmar Bergman


Působivá kostýmní komedie o podstatě lásky a jejím věčném hledání.

Projekce ke 100. výročí narození Ingmara Bergmana.

 

Ve svém těžkém životním období, kdy téměř spáchal sebevraždu, Bergman natočil neodolatelnou kostýmovou komedii, v níž skrz fraškovitý povrch prosvítá hluboký filozofický kontext. Intimní úvaha o podstatě lásky a jejím věčném hledání se skrývá v odlehčené příběhové zápletce, v ko-micky laděném filmovém vyprávění a v důvtipných dialozích plných přetvářky a ironie. (Film Europe)

 

středa 30.5. v 19:30

HAPPY END

Francie, Německo, Rakousko 2017 / 107 min / Michael Haneke

 

Drama lepší francouzské rodiny žijící v iluzi o svém dokonalém štěstí.


Michael Haneke se vrací se sondou do života jedné „lepší“ evropské rodiny, kterou pozoruje se svébytným a velmi trpkým smyslem pro humor. Poté, co její maminka záhadně onemocní, stěhuje se malá Eve za otcem do rozlehlého rodinného sídla v Calais. Jeho neurotičtí a sebestřední obyvatelé jsou zahleděni do nevěr, komplotů a iluzí o vlastní výjimečnosti. Snadno tak přehlédnou, že nový přírůstek v jejich domácnosti také skrývá jedno temné tajemství. Do hlavních rolí ostré satiry obsadil Haneke plejádu velkých hereckých jmen včetně Isabelle Huppert a Jean-Louise Trintignanta - protagonistů Oscarem, Zlatou palmou i Zlatým glóbem oceněné Lásky. Filmu, na nějž Happy End i v některých dalších ohledech volně navazuje. (Aerofilms)

 

středa 16. 5. v 19:30

NEMILOVANÍ

Nelyubov / Rusko, Francie, Německo, Belgie 2016 / 127 min / Andrej Zvjagincev

 

Drama o rozvodu lidí z ruské vyšší střední třídy, pro které je společné dítě již jen přítěží.


Žeňa a Boris procházejí bolestným rozvodem. Pohromadě je drží už jen poslední starost, prodej bytu, jinak si oba zařídili nový život po svém. Žeňa si našla staršího bohatého muže, Boris čeká dítě s kolegyní z práce. Jejich dvanáctiletý syn Aljoša je spíš přítěží. Nestojí o něj ani jeden, jako by jim připomínal vlastní selhání. Neprojevují mu náklonnost, zdá se, že toho nejsou ani schopni. Všechno se změní ve chvíli, kdy Aljoša zmizí. Náhlý pocit prázdnoty dožene oba rodiče k pátrání nejen po vlastním synovi, ale i po kořenech vlastního emocionálního chladu. Andrej Zvjagincev přináší mistrovsky vystavěné drama o lidech, kteří jsou zamilovaní do vlastního odrazu v mobilních telefonech, ale jinak žijí ve skličujícím světě odcizení a nepochopení. Ruský filmař znovu obrací pozornost k ruské vyšší střední třídě, která stála v centru jeho staršího snímku Jelena. Nemilovaní jsou však podstatně pronikavějším a sugestivnějším obrazem života v sebeklamu. (Film Europe)

 

 

středa 2. 5. v 19:30

THELMA

Norsko, Francie, Dánsko, Švédsko 2017 / 116 min / Joachim Trier

 

Uhrančivý thriller o nejtemnějších lidských touhách, rodinných prokletích a zakázané lásce.

 

Křehká Thelma právě nastoupila na vysokou školu. I přes urputnou snahu jejích rodičů kontrolovat každý její krok poprvé zakouší nezávislost a vír studentského života. Když se však zamiluje do krásné spolužačky Anji, začnou se v jejím okolí dít nevysvětlitelné a děsivé události a Thelma s hrůzou zjišťuje, že jejich příčinou je možná ona samotná. Uhrančivý thriller o nejtemnějších lidských touhách, rodinných prokletích a zakázané lásce natočil jeden z nejtalentovanějších skandinávských tvůrců současnosti Joachim Trier. (Aerofilms)

 

20.-22. 4. 2015

Vsetínský filmový maraton

 

středa 18. 4. v 19:30

MOST NA KONCI SVĚTA

Chorvatsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Francie 2014 / 114 min / Branko Ištvančić

 

Pátrání po nezvěstném bosenském Chorvatovi, který žil v srbském domě v chorvatské Krajině, probíhá v době, kdy se Srbové vracejí domů.

 

Jedním z důsledků občanské války v Bosně a Hercegovině bylo to, že obrovské množství lidí přišlo o své domovy. Mnoho bosenských Chorvatů z Hercegoviny se uchýlilo do Chorvatska a usídlilo se v Krajině - v domech, ze kterých utekli či byli vyhnáni Srbové při chorvatské vojenské operaci Bouře, jež z mapy definitivně vymazala mezinárodně neuznanou Republiku Srbská Krajina.

Příběh filmu Most na konci světa se odehrává několik let po těchto událostech, v době kdy se chce část Srbů vrátit do svých domů. Noví chorvatští vlastníci těchto nemovitostí se dostávají do velmi nezáviděníhodné situace - po několika málo letech jim hrozí, že opět skončí bez střechy nad hlavou. A právě v této třaskavé atmosféře se z ničeho nic ztratí starý muž - bosenský Chorvat Jozo. Policista Filip (Aleksandar Bogdanović), který rovněž žije v srbském domě, na jehož dveře klepe původní majitel, je pověřen vyšetřováním případu. Mezi lidmi se povídá, že Joza zabili navrátivší se Srbové, ale Filip nedbá na klevety a k vyšetřování jeho zmizení se snaží přistoupit poctivě a nezatížen předsudky. A to se některým jeho spoluobčanům nelíbí.

 

 

středa 4. 4. v 19:30

CHLAPI NEPLÁČOU

Muškarci ne plaču / Bosna a Hercegovina, Slovinsko, Chorvatsko, Německo 2017 / 98 min Alen Drljević

 

Osm válečných veteránů různých národností a etnik se setkává na společné terapii.

 

V opuštěném horském hotelu, který dnes už pouze naznačuje dobu své zašlé slávy a luxusu, probíhá psychologický experiment. Na jednom místě se potká osm dobrovolníků z řad válečných veteránů, zastupujících různé národnosti a etnika bývalé Jugoslávie, aby zde podstoupili společnou terapii. V atmosféře obrovského prázdného hotelu vyplouvají na povrch ty nejhlubší rány minulosti, zasazené rodinou či válečnou zkušeností. Ať už byli účastníci přímými aktéry nebo pouze svědky válečných zločinů, které v 90. letech zvrásnily společný stát, jejich dozvuky žijí v je-jich myslích dál a těžko lze od nich očekávat vzájemné souznění. Slovinský terapeut, který má skupinu na starosti, jen obtížně zvládá nebezpečně třaskavou směs, kterou může okamžitě zažehnout každé slovo vyřknuté bez rozmyslu nebo jen zdánlivě křivý pohled. (Aerofilms)__

 

 

středa 21. 3. v 19:30

S LÁSKOU VINCENT

Loving Vincent / Velká Británie, Polsko 2017 / 88 min / Dorota Kobiela, Hugh Welchman

 

Snímek o malíři Vincentu van Goghovi animovaný ve stylu jeho pláten.

 

Celovečerní snímek o malíři Vincentovi van Goghovi navazuje na slova samotného génia, který jednou pronesl, že “může komunikovat pouze skrze své malby". Byl natočen kombinací hraného filmu a animace originálních olejomaleb. Přesněji řečeno 66 960 originálních olejomaleb vytvořených 125 umělci z celého světa podle 94 původních van Goghových děl. Slovy tvůrců by “rozložené obrazy dokázaly pokrýt celý Londýn nebo Manhattan”. Jedná se o první film svého druhu na světě. Předlohou pro animované obrazy jsou hrané scény se skutečnými herci. Scénář vznikl na základě 800 van Goghových dopisů adresovaných především jeho bratrovi. Příběh vrcholí v červenci 1890, kdy se van Gogh léčící se z deprese postřelí do hrudníku a o dva dny později, ve svých 37 letech, na následky tohoto zranění umírá. Okolnosti jeho smrti nebyly nikdy zcela objasněny.

 

 

středa 7. 3.. v 19:30

OBÁVANÝ

Le Redoutable / Francie 2017 / 107 min / Michel Hazanavicius

 

Slavný filmař Jean-Luc Goddard a jeho život v bouřlivých 60. letech..

 

Paříž, rok 1967. Jean-Luc Godard, přední režisér své generace, natáčí snímek La Chinoise s teh-dy sedmnáctiletou Anne Wiazemsky - ženou, kterou miluje a se kterou se později ožení. Jsou šťastní a zamilovaní, nicméně kritika filmu u Godarda vyvolává hluboké pochybnosti ještě umocněné událostmi května 1968. Krize, kterou Jean-Luc prochází, ho zásadně proměňuje: ze slavného filmaře se stává maoistický umělec stojící mimo systém, stejně nepochopený jako nepochopitelný.

 

 

středa 14. 2. v 19:30

BORG/McENROE

Švédsko, Dánsko, Finsko 2017 / 107 min / Janus Metz

 

Životopisné sportovní drama o legendárním tenisovém duelu na Wimbledonu 1980.


Wimbledon, 1980. Nejdeštivější léto desetiletí. Svět se těší, až uvidí tenisovou jedničku Björna Borga obhajovat svůj pátý titul Wimbledonu. Jen málokdo zná drama v zákulisí: v pouhých 24 letech je Borg blízko konci, uštvaný a svíraný úzkostí. Jeho 20letý vyzyvatel John McEnroe se rozhodl nahradit svého bývalého hrdinu na trůnu Wimbledonu. Borg/McEnroe je příběh o ceně úspěchu. Nejlepší světoví hráči tenisu jsou uvězněni vlastní kariérou. Oba sportovci jsou neustále tlačeni proti sobě komerčním tenisovým průmyslem - jako protiklady postav „lce Borg“ a „Superbrat“. Rivalové jsou nuceni si přiznat během Wimbledonu 1980, že jediný, kdo chápe čím si prochází, je jejich největší nepřítel.

 

středa 7. 2. v 19:30

KOLO ZÁZRAKŮ

Wonder Wheel / USA 2017 / 101 min / Woody Allen

 

Dramatický příběh vášně, násilí a zrady odehrávající se v 50. letech na Coney Islandu.

 

V 50. letech 20. století je v zábavním parku na Coney Islandu velmi rušno. Ginny je nešťastná bývalá herečka, která nyní pracuje jako servírka. Její manžel Humpty se rád napije, pak bývá hrubý a před manželkou často dává přednost rybaření. Nedávno se k nim nastěhovala Humptyho dcera z prvního manželství Carolina, která má sice s otcem problematický vztah, ale zároveň se potřebuje ukrýt před gangstery i FBI. Když Ginny potká na pláži pohledného mladého plavčíka Mickeyho, velmi rychle podlehne jeho kouzlu a zamiluje se. V jejich milostné romanci nachází záchranu od všech chyb a zklamání z vlastního života. Stejně tak přítomnost znovunalezené dcery Caroliny má blahodárný vliv na Humptyho chování a on znovu zažívá radost. Ale Ginniny a Humptyho opojné naděje na lepší život se začínají hroutit, když se Carolina poprvé setká s Mickeym…

Dramatický příběh vášně, násilí a zrady natočil režisér Woody Allen podle svého scénáře. I tentokrát získal pro film ty nejlepší herecké hvězdy současnosti. V hlavních rolích se představí Kate Winslet, James Belushi, Juno Temple a také zpěvák Justin Timberlake, který již několikrát dokázal své vysoké herecké kvality. (Bioscop)

 

 

 

středa 24. 1. v 19:30
ÚKRYT V ZOO
The Zookeeper´s Wife / USA, ČR, Velká Británie 2017 / 127 min / Niki Caro

Příběh manželů Zabinských, kteří ve varšavské zoo během 2. světové války ukrývali obyvatele zachráněné z ghetta. Projekce k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu.


Antonina Zabinská (Jessica Chastain) práci v manželem řízené zoologické zahradě ve Varšavě přímo zbožňuje. Se zvířaty si rozumí mnohem víc než s lidmi, nebojí se vlézt mezi neklidné slony do výběhu, je to vlastně ona, kdo svou energií a rozhodností celou zahradu vede. Ani ona však není schopná čelit valícím se dějinám. Když 1. září 1939 napadne Německo Polsko, pocítí to zahrada prakticky okamžitě. Bombardování a ostřelování města ve vteřině zničí všechno, co man-želé Zabinští léta budovali. Ze zahrady bez zvířat se stane skladiště německých zbraní a své odborné znalosti můžou Antonina a její muž Jan (Johan Heldenbergh) využívat jen k chovu prasat. Právě tady ale leží začátek cesty k jejich odvážnému plánu. Prasata totiž krmí zbytky, které vyprodukují obyvatelé varšavského ghetta. A pro ně jezdí Jan pravidelně s náklaďákem. Ale zpátky neodváží jenom ty zbytky, ale také lidi, které pak ukrývají ve sklepních prostorách pod zahradou. Riskantní operace je o to složitější, že kolem zahrady neustále krouží nacistický pohlavár Lutz Heck (Daniel Brühl), prominentní zoolog, který má pro Antoninu nejen profesionální slabost. Film se z velké části natáčel v České republice. I proto v něm diváci objeví řadu známých tváří a budou mít pocit, že se varšavské zoo nápadně podobá Průmyslovému paláci v Praze Holešovicích. (CinemArt)

 

10. 1. 17:00

středa 10. 1. v 18:00

OTVÍRÁK NA PĚTATŘICÍTKY

Filmový klub zve ve středu dne 10. ledna 2018 k otevření své klubové sezony 2018 všechny milovníky filmu.

V kině Vatra se uskuteční OTVÍRÁK NA PĚTATŘICÍTKY

Ze zelených šestibokých krabic vytáhneme opravdové FILMY a promítneme je na pů-vodních promítacích strojích. Kouzlo projekce z filmového pásu je nezapomenutelné. O přestávce mezi filmy budete moci zhlédnout zařízení projekční kabiny vč. původních promítaček.

Pro tuto výjimečnou příležitost jsme připravili dva filmy režiséra a našeho kamaráda, Iva Trajkova

 

18: 00 hodin

Ocas ještěrky

Umělecký snímek na motivy povídky Boženy Němcové. Narození Josefa Bárty provází věštba – zemře ve věku 29 let. A je mu právě tolik, když ho opustí žena i se synem, a jeho svět se hroutí. Podivné přátelství s nespoutaným Gabrielem vnáší do Josefova bytí nový impuls, zároveň ho však přivádí do stále větších problémů. Zdá se, že nově poznaná láska je nalezením smyslu jeho života, ale dramatický sled událostí vystaví Josefa zkouškám, které mu pomohou změnit sebe i svůj osud

 

20:00 hodin

Předfilm z digitálního zařízení - pro porovnání techniky:

BLIND SHELL

čtyrminutový film na environmentální téma vytvořený pomocí digitální animace studentem vse-tínského gymnázia Matějem Šakem.

Kanárská spojka

Mafiánská komedie o krádeži tajného receptu na výrobu Becherovky přivedla před kameru v 93. roce neuvěřitelnou plejádu slavných jmen: Karel Roden, Marián Labuda st., Július Satinský, Milan Lasica, Ivana Chýlková, Miloš Kopecký, Martin Huba, Josef Vinklář, Miroslav Táborský, Jiří Krytinář, Zdeněk Srstka, Roman Skamene, Vlado Štancel, Jan Saudek, Roman Holý, Sára Saudková, Robert Kodym a mnoho dalších. Kromě toho přivedla do českého filmu product placement – tedy reklamu vloženou „nenápadně“ přímo do filmu... Kromě velmi špatného hodnocení na filmových serverech se může film pochlubit také plyšovým lvem za nejhoší český film roku. Je opravdu tak špatný?

 

 

úvodní stránka