Hráli jsme v roce 2019

středa 20.2. v 19:30

ADELHEID

ČSSR 1970 / 99 min / František Vláčil

Petr Čepek v dramatu z poválečného pohraničí.

Projekce k 95. výročí narození Františka Vláčila.

První celovečerní barevný film Františka Vláčila.

Je konec války a karta s mocí se obrátila. Poručík Chotovický se vrací do vlasti, aby se zotavil, fyzicky i duševně. Straní se lidí, touží po klidu, ale přeci jen hypnoticky sleduje Adelheid, Němku, která mu byla přidělena jako hospodyně. Pokřivené vztahy nejen mezi Čechy a Němci odráží všudypřítomná nedůvěra a osamění. Působivě netečné herectví hlavních protagonistů a ponurá atmosféra očekávání nastiňuje, že není již kam spěchat a že všechno má svůj čas, vzdor i smíření. (NFA)

středa 6.2. v 19:30

FAVORITKA

The Favourite / Irsko, Velká Británie, USA 2018 / 119 min / Yorgos Lathimos

Historické drama s prvky komedie ze dvora královny Anny Stuartovny.

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna, poslední z rodu Stuartovců. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah, která se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zároveň si svou pozici ostře střeží. Podcenila jen svou sestřenici Abigail, kterou z lítosti přijala. Netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Zatímco tedy Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá společenským žebříčkem, od Sarah se začíná přízeň odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty. (CinemArt)

čtvrtek 24.1. v 19:30

SCHINDLERŮV SEZNAM

Schindler's List / USA 1993 / 195 min / Steven Spielberg

Obnovená premiéra nemilosrdného historického dramatu o holocaustu.

Projekce k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu.

Film Schindlerův seznam je stěžejní dílo světové kinematografie a držitel sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. Po 25 letech od svého vzniku se vrací do kin doplněný předmluvou režiséra Stevena Spielberga.

Schindlerův seznam je hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře naší civilizace –holocaustu. Příběh podle skutečných událostí líčí osudy poněkud bezskrupulózního byznysmena Oskara Schindlera, který nejprve na válce velmi zbohatl, aby na jejím sklonku obětoval veškeré své jmění pro záchranu 1100 lidských životů. (CinemArt)

středa 9.1. v 17:00

OTVÍRÁK NA SVĚRÁK

Zahájení nového ročníku Filmového klubu Vsetín s filmy Jana Svěráka.

PO STRNIŠTI BOS (čb)

ČR 2017 / 115 min / Jan Svěrák

Po strništi bos v černobílém režisérském sestřihu.

Jan Svěrák dlouho váhal, zda by měl být film Po strništi bos barevný nebo černobílý. Kvůli větší divácké přívětivosti nakonec zvítězila barevná verze, ale tu černobílou si také udělal. Verze se liší nejen střihem, ale také mixem zvuku. Každá verze měla vlastní střižnu a vlastního střihače. Černobílá, označovaná jako „režisérská“ – bližší autorskému záměru, je estetičtější, dobově autentičtější a divák, nerozptylován barvou věnuje více pozornosti hercům.

Film Po strništi bos čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Rozměry válečného konfliktu, který rodině obrátil život naruby, vnímá chlapec milosrdnou dětskou optikou, jež nabízí hlavně prostor pro tajuplná dobrodružství.

AKUMULÁTOR 1

ČSSR 1994 / 102 min / Jan Svěrák

Digitálně restaurovaný parodický akční sci-fi thriller.

Jedinou aktivitou outsidera Oldy je sledování televize. Mladý muž tráví večery sám, vysáván obrazovkou, až jednoho dne nevstane z postele a skončí v nemocnici s nezná-mou chorobou. Lidový léčitel Fišárek objeví jméno této podivné nemoci: „totální ztráta energie“. I když Oldu naučí získávat energii ze stromů a z umění, zůstává otázkou, kam tak rychle jeho vitalita opět mizí. Tím tajemným upírem je televizní obrazovka. Začíná nerovný boj, který má Oldu vymanit ze spárů mocného média. Dřívější neduživec se pod tíhou okolností stává doslova akčním hrdinou.

JAN SVĚRÁK (1965, Žatec, ČSSR)

Vystudoval FAMU, katedru dokumentární tvorby. Získal studentského Oscara za mystifikačně-ekologický dokument Ropáci (1988), nominaci na Oscara za film Obecná škola (1991) a Oscara za nejlepší cizojazyčný film za film Kolja (1996). Na většině filmů s ním jako scénárista a herce spolupracoval jeho otec Zdeněk. Další tvorba: Jízda (1994), Tmavomodrý svět (2001), Vratné lahve (2007), Kuky se vrací (2010), Tři bratři (2014). (Bioscop)