Hráli jsme v roce 2019

 

12. - 14. 4. 2019

Vsetínský filmový maraton - Nový chorvatský film

__________________________________________________________

 

 

středa 3.4. v 19:30

A DÝCHEJTE KLIDNĚ

Andið eðlilega / Island, Švédsko, Belgie 2018 / 100 min / Ísold Uggadóttir

Osudové protnutí životních cest dvou žen v upřímném islandském dramatu.

 

Mladá matka samoživitelka Lára žije v malém islandském přístavním městě Keflavík. Má za sebou pohnutou minulost. Dnes se ale snaží svému synovi zajistit normální dětství a uchránit ho před nedostatkem peněz. Usiluje o práci hraniční stráže na místním letišti. Tam jako praktikantka poprvé potká vystrašenou černošku Adju snažící se na falešný francouzský pas dostat do Kanady. Právě bystrá Lára odhalí trik uprchlice z Afriky a zapříčiní, že je Adja oddělena od své dcery a sestry a „uvězněna“ na Islandu. Ironií osudu tak matka, která se snaží zodpovědně odvádět svoji práci, aby se mohla postarat o své dítě a žít lépe, překazí plány jiné obětavé matky toužící zajistit svému dítěti a sobě lepší budoucnost.

 

 

středa 20.3. v 19:30

ROK OPICE

Godina na majmunot / Makedonie, Srbsko, Slovinsko, Kosovo 2018 / 112 min / Vladimir Blaževski

Jemná politická satira o tom, kterak jeden šimpanz způsobil revoluci.

 

Nejdůležitějšími protagonisty Blaževského satirické, lehce politické komedie jsou Cobe - řadový zaměstnanec ZOO hlavního města Makedonie a nadmíru inteligentní šimpanz Koko. Připustíme-li, že mezi člověkem a zvířetem může vzniknout přátelství, tak přesně tímto slovem se dá pojmenovat jejich vztah. Poté, co kvůli všeobecné ekonomické krizi dostane Cobe výpověď, vyvstává otázka, co bude s Kokem. Když se Kokovi podaří utéct, dostane Cobe šanci získat svou milovanou práci zpět. Stačí, aby Koka přivedl zpět do ZOO. Tuto misi mu ale komplikuje fakt, že se mezitím v očích veřejnosti z Koka stává symbol svobody a odporu proti vládnoucímu establishmentu. Aby toho nebylo málo, rozhoří se spor o Koka mezi makedonským a albánským etnikem. Rok opice je osvěžující koktejl umíchaný ve žhavém balkánském kotli.

 

Filmový tip:

středa 13. 3. v 19:30 hodin, kino Vatra Vsetín

Jižní vítr

srbská gangsterka je nejúspěšnějším balkánským filmem desetiletí

v Srbsku několikanásobně překonala všechny západní blockbustery

(Bohemian Rhapsody za 1. 9 týdnů 80 000, Jižní vítr 600 000 diváků!!!)

 

 

středa 6.3. v 19:30

BEAUTIFUL BOY

USA 2018 / 120 min / Felix Van Groeningen

Emotivní snímek o síle závislosti a poutu mezi otcem a synem podle skutečného příběhu Nica a Davida Sheffových.

 

Osmnáctiletý Nic (Timothée Chalamet) má na první pohled vše – skvělou rodinu, krásu, talent a přijetí na univerzitu v kapse. Přesto je v jeho životě trhlina, kterou vyplňuje drogami. Kde se vzala, a jak může David (Steve Carell) pomoci svému milovanému synovi ve chvílích, kdy se ocitá nad propastí? Emotivní snímek o síle závislosti a ještě větší síle lásky byl natočený podle skutečného příběhu Nica a Davida Sheffových, kteří své zážitky zachytili každý ze svého úhlu pohledu ve dvojici knih. Opravdovost pádů i naděje ve filmu umocňují představitelé hlavních rolí, kteří svými výkony dokazují, proč jsou řazeni k nejtalentovanějším hercům svých generací.

 

 

středa 20.2. v 19:30

ADELHEID

ČSSR 1970 / 99 min / František Vláčil

Petr Čepek v dramatu z poválečného pohraničí.

Projekce k 95. výročí narození Františka Vláčila.

 

První celovečerní barevný film Františka Vláčila.

 

Je konec války a karta s mocí se obrátila. Poručík Chotovický se vrací do vlasti, aby se zotavil, fyzicky i duševně. Straní se lidí, touží po klidu, ale přeci jen hypnoticky sleduje Adelheid, Němku, která mu byla přidělena jako hospodyně. Pokřivené vztahy nejen mezi Čechy a Němci odráží všudypřítomná nedůvěra a osamění. Působivě netečné herectví hlavních protagonistů a ponurá atmosféra očekávání nastiňuje, že není již kam spěchat a že všechno má svůj čas, vzdor i smíření. (NFA)

 

 

 

středa 6.2. v 19:30

FAVORITKA

The Favourite / Irsko, Velká Británie, USA 2018 / 119 min / Yorgos Lathimos

Historické drama s prvky komedie ze dvora královny Anny Stuartovny.

 

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna, poslední z rodu Stuartovců. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah, která se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zároveň si svou pozici ostře střeží. Podcenila jen svou sestřenici Abigail, kterou z lítosti přijala. Netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Zatímco tedy Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá společenským žebříčkem, od Sarah se začíná přízeň odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty. (CinemArt)

 

 

 

čtvrtek 24.1. v 19:30

SCHINDLERŮV SEZNAM

Schindler's List / USA 1993 / 195 min / Steven Spielberg

Obnovená premiéra nemilosrdného historického dramatu o holocaustu.

Projekce k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu.

 

Film Schindlerův seznam je stěžejní dílo světové kinematografie a držitel sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. Po 25 letech od svého vzniku se vrací do kin doplněný předmluvou režiséra Stevena Spielberga.

 

Schindlerův seznam je hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře naší civilizace –holocaustu. Příběh podle skutečných událostí líčí osudy poněkud bezskrupulózního byznysmena Oskara Schindlera, který nejprve na válce velmi zbohatl, aby na jejím sklonku obětoval veškeré své jmění pro záchranu 1100 lidských životů. (CinemArt)

 

 

 

středa 9.1. v 17:00

OTVÍRÁK NA SVĚRÁK

Zahájení nového ročníku Filmového klubu Vsetín s filmy Jana Svěráka.

 

PO STRNIŠTI BOS (čb)

ČR 2017 / 115 min / Jan Svěrák

Po strništi bos v černobílém režisérském sestřihu.

 

Jan Svěrák dlouho váhal, zda by měl být film Po strništi bos barevný nebo černobílý. Kvůli větší divácké přívětivosti nakonec zvítězila barevná verze, ale tu černobílou si také udělal. Verze se liší nejen střihem, ale také mixem zvuku. Každá verze měla vlastní střižnu a vlastního střihače. Černobílá, označovaná jako „režisérská“ – bližší autorskému záměru, je estetičtější, dobově autentičtější a divák, nerozptylován barvou věnuje více pozornosti hercům.

 

Film Po strništi bos čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Rozměry válečného konfliktu, který rodině obrátil život naruby, vnímá chlapec milosrdnou dětskou optikou, jež nabízí hlavně prostor pro tajuplná dobrodružství.

 

AKUMULÁTOR 1

ČSSR 1994 / 102 min / Jan Svěrák

Digitálně restaurovaný parodický akční sci-fi thriller.

 

Jedinou aktivitou outsidera Oldy je sledování televize. Mladý muž tráví večery sám, vysáván obrazovkou, až jednoho dne nevstane z postele a skončí v nemocnici s nezná-mou chorobou. Lidový léčitel Fišárek objeví jméno této podivné nemoci: „totální ztráta energie“. I když Oldu naučí získávat energii ze stromů a z umění, zůstává otázkou, kam tak rychle jeho vitalita opět mizí. Tím tajemným upírem je televizní obrazovka. Začíná nerovný boj, který má Oldu vymanit ze spárů mocného média. Dřívější neduživec se pod tíhou okolností stává doslova akčním hrdinou.

 

JAN SVĚRÁK (1965, Žatec, ČSSR)

Vystudoval FAMU, katedru dokumentární tvorby. Získal studentského Oscara za mystifikačně-ekologický dokument Ropáci (1988), nominaci na Oscara za film Obecná škola (1991) a Oscara za nejlepší cizojazyčný film za film Kolja (1996). Na většině filmů s ním jako scénárista a herce spolupracoval jeho otec Zdeněk. Další tvorba: Jízda (1994), Tmavomodrý svět (2001), Vratné lahve (2007), Kuky se vrací (2010), Tři bratři (2014). (Bioscop)

 

 

 

úvodní stránka