Hráli jsme v roce 2020

 

Programový letáček k on-line přehlídce najdete zde

 

středa 7. 10. v 19:30

ŽALUJI

J'accuse / Francie 2019 / 132 min / Roman Polanski

Historické drama o slavné Dreyfusově aféře z roku 1894.

Kapitán Alfred Dreyfus, mladý a nadějný důstojník, byl 5. ledna 1895 označen za německého špiona a odsouzen na doživotí s výkonem trestu na Ďábelském ostrově. Svědkem jeho ponížení je mimo jiné i Georges Picquart, který je povýšen na vedoucí pozici jednotky armádní kontrarozvědky, jež Dreyfuse dopadla. Když ale Picquart zjisti, že se k Němcům stale dostávají tajné informace, je vtažen do nebezpečného labyrintu přetvářky a korupce, který neohrožuje pouze jeho čest, ale také jeho život.

 

Středa 23. 9. v 19:30

CORPUS CHRISTI (předpremiéra)

Boże Ciało / Polsko 2019 / 115 min / Jan Komasa

Strhující drama hříchu, který přinesl vykoupení.

Dvacetiletý Daniel projde v nápravném zařízení pro mladistvé duchovní proměnou. Chtěl by se stát knězem, s jeho trestním rejstříkem na to ovšem nemůže ani pomyslet. Když je propuštěn a má začít pracovat v truhlárně na malém městě, převlékne se po příjezdu do kněžského a díky náhodě se ujímá péče o místní farnost. Příchod mladého charismatického pastýře rozčeří stojaté vody a místní komunita, krutě zasažená tragédií, k níž tu došlo, může s jeho pomocí začít pomalu léčit své rány. Uspěje Daniel ve svém poslání? A za jakou cenu?

Film byl inspirován skutečným příběhem.

 

středa 9. 9. v 19:30

NEŽ SKONČÍ LÉTO

trailer

Babyteeth / Austrálie 2019 / 118 min / Shannon Murphy

S lehkostí a originálním humorem vyprávěné drama o dospívání.


Život je krásný i proto, že se nedá naplánovat. Když se šestnáctiletá Milla zamiluje do průšviháře Mosese, je to pro její rodiče noční můra. První setkání s láskou ale probouzí v nemocné Mille novou chuť do života a její energie a touha objevovat brzy otočí celou rodinu vzhůru nohama. Milla začne svému překvapenému okolí ukazovat, jak prožít každou minutu naplno. Tradiční pravidla a morální poučky letí do koše a rodiče se rozhodnou dát věcem volný průběh. S lehkostí a ori-ginálním humorem vyprávěné australské drama se stalo diváckým hitem loňského festivalu v Be-nátkách, odkud si film odnesl několik cen.

Než skončí léto vychází z divadelní hry australské dramatičky a herečky Rity Kalnejais, která už při svém prvním uvedení v roce 2012 na celou sezónu vyprodala divadlo Belvoir Street v Sydney.

 

 

 

 

24. 6. 2020 - 18:30!!!!!  (přesunuto z 11. 3. )

NIKDY NEODVRACEJ ZRAK

Werk ohne Autor / Německo, Itálie 2018 / 188 min / Florian Henckel von Donnersmarck

Strhující drama malíře, který prožil dětství za nacismu, dospíval ve Východním Německu a umělecký vývoj završil v Západním Německu.

Film Nikdy neodvracej zrak vypráví strhující drama o osvobozující síle umění a lidské tvořivosti. Příběh jeho hrdinů je inspirován skutečnými událostmi i osobami a překlenuje tři éry německé historie. Režisér a scenárista Florian Henckel von Donnersmarck natočil svůj třetí celovečerní film pod vlivem svého zájmu o výtvarné umění a po inspirativním setkání s dílem německého malíře Gerharda Richtera, jehož život a dílo mu slouží jako jeden z inspiračních zdrojů.Film Nikdy neodvracej zrak získal dvě nominace na Oscary a byl oceněn na festivalu v Benátkách. (Cinemart)

 

 

středa 10. 6. v 19:30

S CHUTÍ TOSKÁNSKA

Quanto basta / Itálie 2018 / 94 min / Francesco Falaschi

Komedie o michelinském šéfkuchaři, který skončí ve vězení. Na veřejně prospěšných pracích pak učí vařit skupinku lidí s Aspergerovým syndromem.

Arturo byl uznávaný michelinský šéfkuchař, dokud pro problémy s ovládáním hněvu neskončil ve vězení. Po propuštění musí dělat veřejně prospěšné práce, a tak učí vařit skupinku lidí s Aspergerovým syndromem. Ačkoli jejich způsob myšlení je mu vzdálený, v jednom ze svých studentů objeví kulinářského génia a rozhodne se mu pomoci vyhrát kuchařskou soutěž. Temperamentní kuchař a jeho znevýhodněný student tak vytvoří originální dvojici, pro kterou žádný sen není nesplnitelný.(Mirius)

 

 

středa 27. 5. v 19:30

DEVADESÁTKY

Mid90s / USA 2018 / 85 min / Jonah Hill

Kalifornie, skejt, holky a mejdany. Třináctiletý Stevie prožívá nezapomenutelné léto.

Kalifornské slunce, holky, mejdany, skejt a parta starších kluků, do které by hrozně rád zapadl. Tohle je prostě léto všech velkých poprvé, na které Stevie nikdy nezapomene. Tím spíš, že ho prožívá v polovině devadesátek – neopakovatelné době, jejíž atmosféru film dokonale vystihl, hudbou počínaje a módou konče.

Režijní debut herce Jonaha Hilla (Moneyball, Vlk z Wall Street) vás vezme na výlet k hranicím dospělosti a nabídne autentické herecké výkony, vytříbený soundtrack a vizuál, který strčí do kapsy všechny filtry na Instagramu.

 

 

středa 13. 5. v 19:30 hodin

25 KM/H

Německo 2018 / 116 min / Markus Goller

Příjemné road movie o dvou bratrech, kteří se na starých mopedech vydají napříč Německem.

Po mnohaletém odloučení a rozdílně zvolených životních cestách se dva bratři, Christian (43) a Georg (45), setkávají na pohřbu svého otce. Počáteční pěstní souboj přímo na hřbitově, pozdější spočinutí v rodném domě prolité množstvím pálenky a okořeněné partičkou ping-pongu na život a na smrt – to vše nakonec vede bratry k osudovému rozhodnutí. I cesta může být cíl, a tak se oba bratři v emocionálním (i alkoholovém) opojení vydávají na výlet, o kterém snili už jako kluci. Na výlet skrz celé Německo na stařičkých mopedech s rychlostí omezenou na 25 km/h. Začíná cesta plná vrcholů a pádů, bratrského oddalování i sblížování, humoru i hledání smyslu života…

 

středa 26. 2. v 19:30

DALEKO OD REYKJAVÍKU

Héraðið / Island, Dánsko, Německo, Francie 2019 / 92 min / Grímur Hákonarson

Svérázná Inge v odlehlé vesnici bojuje proti chamtivému farmářskému družstvu.

Mlčenlivá Inge vlastní malé hospodářství v odlehlé vesničce na severu Islandu. Vlivem nečekaných událostí přijde během pár dnů o většinu životních jistot a ocitá se až po uši v dluzích. Její neštěstí z velké části způsobilo chamtivé farmářské družstvo, jehož vedení kvůli zisku šikanuje místní chovatele. Když ale zažene do kouta dosud nenápadnou ženu, narazí na tvrdý odpor. Inge už nemá co ztratit a vydává se do boje. Beze strachu a plná odhodlání využívá všechny dostupné zbraně – ostré příspěvky na Facebooku, mléko i zásoby hnoje. Příběh o silné a tvrdohlavé ženě se odehrává v kulisách překrásné islandské krajiny a je protkán jemnou severskou absurditou.

 

 

středa 19. 2. v 19:30

PORTRÉT DÍVKY V PLAMENECH

Portrait de la jeune fille en feu / Francie 2019 / 120 min / Céline Sciamma

Historické drama z roku 1760. Talentovaná malířka má namalovat svatební portrét dívky, která se však nechce vdávat ani malovat.

Bretaň, Francie,  rok 1760. Talentovaná malířka Marianne dostane zadání odjet do panského domu na izolovaném ostrově a namalovat tam svatební portrét Héloise – mladé dívky z bohaté rodiny, která na přání své matky právě opustila klášter, aby se provdala do Milána. Héloise domluvenému manželství vzdoruje tím, že se odmítá nechat portrétovat, Marianne proto hraje roli najaté společnice a maluje svůj objekt po večerech zpaměti. Mezi oběma dívkami postupně roste vzájemná přitažlivost umocněná blížícím se koncem svobody. Mistrovské dílo francouzské režisérky Céline Sciammy si z letošního festivalu v Cannes odneslo prestižní Queer Palm a Cenu za nejlepší scénář. 

 

 

pátek a sobota 24. - 25. 1.

EVROPSKÁ FILMOVÁ INVENTURA 2020

Přehlídka nejzajímavějších evropských filmů uplynulého roku.

 

 

 

středa 5. 2. v 19:30

DELIRIUM TREMENS

Delirijum tremens / Srbsko 2019 / 99 min / Goran Marković

Smutná komedie o herci, kterého pomalu ničí alkohol a přivede jej až do léčebny.

Dagi je slavný a stále velmi žádaný herec. Když nehraje, účastní se nejrůznějších večírků a oslav, na kterých končí často v dámské společnosti a domů přichází denně opilý. Nikdo z jeho okolí nepozoruje, jak jej tento koloběh ničí, a že svou práci zvládá jen za pomoci alkoholu. Nejhorší je, že si to neuvědomuje ani on sám. Dagi končí v nemocnici a dostává se do stavu, pro který má medicína označení delirium tremens. V druhé části filmu jsme svědky jeho pobytu v léčebně. Dagi je zcela mimo realitu. O třech pacientech, kteří s ním sdílí pokoj, si myslí, že to jsou jeho žáci a snaží se je naučit hereckému umění.

Tento film, který balancuje na pomezí komedie a dramatu, natočil Goran Marković podle své divadelní hry a je věnován nedávno zesnulému herci Predragu Ejdusovi, jenž v divadelních představeních ztvárňoval postavu Dagiho. Ve filmu si tuto roli zahrál Ejdusův žák a přítel Tihomir Stanić, pro kterého je postava alkoholika Dagiho částečně autobiografická.

 

 

 

středa 8. 1. v 19:30

SPALOVAČ MRTVOL

ČSSR 1968 / 96 min / Juraj Herz

Legendární horor s Rudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou. Digitalizovaná a vyčištěná kopie.

Temný příběh je adaptací stejnojmenné novely spisovatele Ladislava Fuchse, která v žánru psychologické grotesky rozehrává přerod obyčejného muže v psychopatického vraha. Karel Kopfrkingl je zaměstnancem krematoria, ale jinak vede šťastný a klidný život s manželkou a dětmi. Stálá přítomnost smrti ho však pohlcuje natolik, že se nechává ovlivnit sílící nacistickou propagandou, podle níž jakákoliv rasová nečistota nemá právo na existenci.

Film Spalovač mrtvol, který patří k nejvýraznějším snímkům režiséra Juraje Herze, poskytl mimořádnou hereckou příležitost hereckým představitelům – Rudolfovi Hrušínskému v hlavní roli a také Vlastě Chramostové, pro niž se role Kopfrkinglovy manželky stala jednou z posledních filmových příležitostí. Herečka se vzápětí dostala na seznam zakázaných osob československého komunistického režimu. Podobně jako její manžel kameraman Stanislav Milota, který tomuto černobílému snímku dodal originální vizuální styl. Po premiéře v roce 1969 se režim snažil zabránit, aby se film dostal do širšího diváckého povědomí, byl postupně stažen z domácí distribuce, a do kin byl znovu uveden až v roce 1990.

 

 

 

úvodní stránka