Hráli jsme v roce 2021

 

 

 

 

středa 15. 12. v 19:30

 

JELENICE

 

Le Daim / Francie 2019 / 77 min / Quentin Dupieux

 

Černá komedie o životě po rozvodu, když vás bere jelenicová bunda a videokamera.

 

Když přijde spolu s krizí středního věku krize maskulinity, občas to dopadne vážně špatně. Hlavním hrdinou černé komedie je čerstvě rozvedený Jean Dujardin (Umělec), kterého svým zvláštním kouzlem uhrane omšelá kovbojská bunda z jelení kůže. Obyvatelé vesnice ve francouzských Alpách ho mají za nezávislého filmaře – jenom tak se mu povede spřátelit se s důvěřivou barmankou Adèle Haenel (Portrét dívky v plamenech), která touží po kariéře střihačky. Ta se brzy stane spolupracovnicí na pochybném dokumentu, který zachycuje jeho nový a nečekaný životní cíl.

 

 

středa 8. 12. v 19:30

ADA

Dýrið / Island, Švédsko, Polsko 2021 / 106 min / Valdimar Jóhannsson

Mysteriózní drama z divoké islandské krajiny.

 

María a Ingvar vlastní ovčí farmu kdesi na zapomenuté výspě Islandu. Jejich život uplývá v poklidné rutině práce a odpočinku. Každý rok je o něco lepší než ten předchozí, nebo se v tom alespoň manželé utvrzují. Něco mezi nimi ale zůstává nevyslovené, něco bolestně schází. María a Ingvar se snaží smířit se ztrátou, na kterou zdánlivě neexistuje lék. Divoká islandská krajina jim ale nečekaně nabídne řešení v podobě bytosti, která dostane jméno Ada. Je to dar, nebo prokletí? Debut Islanďana Valdimara Jóhanssona, který se scénáři spolupracoval se slavným krajanem, spisovatelem SJÓNem, je minimalistickou baladou o truchlení, přijetí jiného a magické síle mateřské lásky.

 

 

středa 24. 11. v 19:30

JABKA

Mila / Řecko, Poslko, Slovinsko 2020 / 90 min / Christos Nikou

Komedie ze světa, který zasáhla pandemie ztráty paměti.

Svět zasáhla záhadná pandemie. Lidé bez důvodu ztrácejí paměť. Nezbývá, než si pod bedlivým dohledem lékařů a psychologů znovu budovat novou identitu. Amnézie postihne i Arise, muže ve středním věku. Apatický muž začíná podstupovat absurdní terapii, která mu má otevřít novou životní perspektivu. Debutující Christos Nikou svým stylem patří k řecké divné vlně, ale do známé receptury přidává osvěžující prvky něžného melodramatu a hořké komedie o touze zapomenout. Jabka jsou groteskní portrét doby, která vnucuje lidem pochybné recepty na štěstí.

 

 

středa 17. 11. v 19:30

SLUŽEBNÍCI

Služobníci / SR, ČR, Rumunsko, Irsko 2020 / 88 min / Ivan Ostrochovský

Drama z prostředí kněžského semináře v 80. letech.

Píše se rok 1980. Michal a Juraj jsou dva studenti bohoslovecké fakulty v totalitním Československu. Jejich učitelé ze strachu před zrušením kněžského semináře vychovávají bohoslovce do podoby vyhovující komunistické straně. Každý z mladých seminaristů se musí rozhodnout, zda podlehne pokušení a zvolí si snazší cestu kolaborace, nebo si zachová svoji víru a stane se předmětem nátlaku Státní bezpečnosti.

 

 

 

středa 10. 11. od 18:00

MADE IN POLAND

MARJÁNKY + CO NEJDÁLE ODTUD

Maryjki + Jak najdalej stad / Polsko 2020 / 75 + 93 min / Daria Woszek + Piotr Domalewski

Večer osobitých polských filmů.

Marjánky

Padesátiletá Maria pracuje v sídlištním supermarketu a volný čas tráví ve svém bytě vyplněném opotřebenými soškami Panny Marie, kde pokuřuje, popíjí martini, čte si červenou knihovnu a libuje si v dlouhých koupelích při svíčkách. Z každodenní rutiny ji čas od času vytrhne návštěva její neteře Heleny. Když Maria nastoupí na hormonální substituční léčbu, začíná pociťovat dávno zapomenuté sexuální a tělesné potřeby.

Co nejdále odtud

Ola je sedmnáctiletá dívka z malého polského města, která touží po větší životní nezávislosti. S otcem, který již několik let pracuje v Irsku, postupně ztratila kontakt. Poté, co obdrží zprávu o tragédii, která otce náhle potkala, se Ola vydá na vzdálenou cestu do neznáma, na cestu životem dospělosti. Navíc jí osud do cesty přivedl nelehký úkol, kterým ji pověřila rodina...

 

 

středa 3. 11. v 19:30

NEJLEPŠÍ LÉTA

 

Gli anni piú belli / Itálie 2020 / 129 min / Gabriele Muccino

 

Nerozlučné přátelství tří chlapců a jedné dívky dožene dospělost. Jak dopadly jejich sny?

 

Itálie, 1980. Tři šestnáctiletí idealisti Paolo, Giulio a Riccardo spolu sdílí všechno jako bratři. Součástí jejich životů se stává i Gemma, přítelkyně Paola. Život běží dál a mladí přátelé se vydávají každý svou cestou. Paolo je absolventem literatury a těžko hledá učitelské místo. Giulio se stává úspěšným právníkem a své mladické ideály brzy vymění za bohatství a slávu. Riccardo střídá jedno zaměstnání za druhým, od neúspěšného herce po rádoby novináře. Gemma odchází z Říma do Neapole, kde se jen těžko protlouká.

 

středa 20. 10. v 19:30

Oficiální česká premiéra - uvádí Balkanfilm!!!

OÁZA

Oasis/ Srbsko, Nizozemsko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Francie 2020

122 min / Ivan Ikić

Netradiční příběh milostného trojúhelníku v ústavu pro mentálně postiženou mládež.

Když je Marija umístěna do ústavu pro mentálně postiženou mládež, padnou si do oka se svéhlavou Draganou. Jejich přátelství je ohroženo ve chvíli, kdy se ukáže, že se obě zamilovaly do místního introverta Roberta. Snímek plný emocionálních zvratů vypráví o netradičním milostném trojúhelníku i o zoufalé touze po svobodě a sblížení.

 

 

středa 6. 10. v 19:30

QUO VADIS, AIDA?

Bosna a Hercegov. 2020 / 101 min / Jasmila Žbanić

 

Masakr ve Srebrenici očima tlumočnice pro nizozemské vojáky

 

Je rok 1995 a Aida pracuje jako překladatelka pro OSN ve Srebrenici. Její rodina je mezi tisícovkami místních, kteří hledají v „bezpečné zóně“ OSN útočiště před srbskou armádou. Pár hodin od míst, kde s oblibou trávíme letní dovolené, se schyluje k největší evropské tragédii od konce druhé světové války.

Při vyjednáváních si Aida postupně uvědomuje vážnost situace. Jde o osud města i o život jejích milovaných. Podaří se jí je zachránit? Nekompromisní a záro-veň hluboce lidský snímek režisérky Jasmily Žbanić svou emoční silou dalece předčí většinu válečných fimů. Nesoustředí se totiž na vykreslení násilí, ale na příběh kon-krétní ženy a nepředstavitelná dilemata, která před ní válka staví. Film Quo vadis, Aida? měl premiéru na festivalu v Benátkách a byl nominovaný na Oscara za nej-lepší zahraniční film.

 

 

pátek 1. 10. od 18:00

VEČÍREK KE 30 LETŮM FK VSETÍN:

KID + FANTOM MORRISVILLU

USA 1921 + ČSSR 1966 / 54 + 89 min / Charlie Chaplin + Bořivoj Zeman

Archivní filmy k narozeninám našeho klubu. Restaurovaná verze Kida s moderním soundtrackem od Muchy. A slavná československá parodie Fantom Morrisvillu na původní 35 mm kopii.

 

Kid (18:30 hodin) je nadčasová groteska o lidskosti a čistém citu, aneb jak chudý tulák Charlie k opuštěnému dítěti přišel. První dlouhometrážní film Charlieho Chaplina slaví v roce 2021 sté výročí od uvedení. Stal se jedním z jeho nejznámějších a nejoceňovanějších snímků a řadí se tak k zásadním dílům světové kinematografie. Ke svému jubileu pak dostal nové originální soundtracky, my ho uvádíme s hudbou femipunkové kapely Mucha.

 

Fantom Morrisvillu (20:00 hodin) je česká filmová parodie na brakové sešitové romány odehrávající se v ponurých šlechtických sídlech plných tajných chodeb, intrik a dávných tajemství. Příběh se "odehrává" v pražském Smetanově divadle, kde si během představení Bizetovy Carmen málo vytížený hudebník čte šestákový román, který má ukrytý mezi notami a prožívá s jeho hrdinou, Sirem Hanibalem Morrisem, neuvěřitelné dobrodružství. Dobrodruh Manuel Diaz je těsně před popravou osvobozen z cely smrti svými kumpány, Dixim, Mikim a Drummondem. Vypraví se do zámku Morrisville, kde se chystá svatba Sira Hanibala s krásnou Clarence. Nikdo z přítomných netuší, že krásná nevěsta dosud je Diazovou manželkou...

 

 

středa 22. 9. v 19:30

PRVNÍ KRÁVA

First Cow / USA 2019 / 121 min / Kelly Reichardt

Antiwestern o drsném životě na počátku

19. století v Oregonu.

 

Tichý a samotářský kuchař s přezdívkou Cookie putuje se skupinou lovců kožešin americkým Oregonem. Spřátelí se s podnikavým Číňanem King-Luem a společně rozjedou nečekaně úspěšný byznys se smaženými koblížky. Důležitou ingredienci ovšem musí krást. Tajně za tmy chodí dojit první krávu, jedinou v širokém okolí, kterou do Oregonu přivezl bohatý Angličan. Americká nezávislá filmařka Kelly Reichardt ve svém křehkém antiwesternu o mužském přátelství vykresluje autentický portrét drsného života na počátku devatenáctého století na americkém severozápadě. Film se umístil na předních příčkách mnoha českých i zahraničních výročních žebříčků.

 

 

středa 15. 9. v 19:30

ANNETTE

Francie, Mexiko, USA, Švýcarsko, Belgie, Japonsko, Německo 2021 / nepřístupné pro děti do 15 let / 139 min / Leos Carax

Muzikál o lásce, vášni a slávě s hudbou kapely Sparks.

Stand-up komik Henry (Adam Driver) se zamiluje do Ann (Marion Cotillard), světo-známé operní pěvkyně. Jejich život se obrátí naruby, když se jim narodí tajemná holčička Annette s výjimečným darem. Dlouho oče-kávaný muzikál vizionářského režiséra Leose Caraxe s hudbou kapely Sparks zahajoval letošní ročník festivalu v Cannes a získal tam cenu za Nejlepší režii. Diváky vezme na nevšední cestu plnou lásky, vášně a slávy.

 

 

 

úvodní stránka