Hráli jsme v roce 2022

 

středa 2. 3. v 19:30

FRANCOUZSKÁ DEPEŠE LIBERTY, KANSAS EVENING SUN

The French Dispatch of the Liberty, Kansas Evening Sun USA 2021 / 108 min

nevhodné pro děti do 12 let / Wes Anderson

Povídkový film začíná v detašované redakci amerických novin kdesi ve Francii ve 20. stol.

Hrají: Tilda Swinton, Frances McDormand, Bill Murray, Jeffrey Wright, Adrien Brody, Benicio Del Toro, Owen Wilson, Léa Seydoux, Timothée Chalamet, Lyna Khoudri, Steve Park, Mathieu Amalric, Liev Schreiber, Elisabeth Moss, Edward Norton, Willem Dafoe, Lois Smith, Saoirse Ronan, Christoph Waltz a další

Další úžasný retro snímek Wese Andersona plný jeho oblíbených herců: Tým novinářů chystá poslední vydání složené z těch nejlepších článků, které kdy uveřejnili. Postupně tak diváci vidí, co všechno stálo za vznikem různých novinových reportáží.

 

středa 16. 2. v 19:30

SLALOM

Belgie, Francie / 92 min

nepřístupné pro děti do 15 let / Charlene Favier

Drama nezkušené dívky, která chce prorazit ve sjezdovém lyžování.

Dospívající Lyz má před sebou zářivou kariéru ve vrcholovém sportu. Talentovaná sjezdová lyžařka přichází do vyhlášeného tréninkového kempu, který vede charismatický Fred, tvrdý, ale pozorný trenér. Pro Lyz, která pochází z rozvrácené rodiny a má velmi problematický vztah s matkou, je po-hledný starší muž vzorem, ke kterému zbožně vzhlíží. Ve chvíli, kdy přichází zlom v její sportovní kariéře, dojde v jejím soukromém životě k mnohem temnější události. Nezkušená dívka se ocitá uvězněná v situaci, v níž se prolíná nerovná romance a sexuální zneužívání. Slalom je aktuální sportovním dramatem, které ale pojednává o velmi univerzálním problému toxických vztahů a zneužité dominance. Debutující Charlène Favier se v něm představuje jako velmi zručná režisérka, schopná spojit závratný pocit z ovládnutí příkrého svahu s citlivou sondou do intimity dospívající ženy.

 

 

28. 1. - 29. 1. 2022

 

EVROPSKÁ FILMOVÁ INVENTURA


 

Nejbližší možnost pro vsetínské publikum vidět filmy z distribuce Balkanfilmu nastane na Evropské filmové inventuře:

 

pátek 28. 1., 21:30 (česká předpremiéra)


Jižní vítr zesiluje


Srbsko 2021 / 127 minut / mládeži do 15 let nepřístupné / Miloš Avramović

 
Rok 2018. Mladý zloděj aut Petar Maraš skončil po přestřelce s gangstery, ve které zastřelil šéfa bělehradského podsvětí, ve vězení. Konec operace „Jižní vítr“.
Současnost. Nejen, že je Petar již na svobodě, ale sám zaujímá v hierarchii bělehradské mafie místo, které se před třemi lety uvolnilo po jeho výstřelech. Za tu dobu také značně pokročilo prorůstání mafie se státem a Petar využívá svých nových kontaktů s vlivnými lidmi v útrobách státního aparátu. Je pověřen úkolem dojednat v jihovýchodním Srbsku problematický odkup pozemků pro stavbu nového plynovodu. Při jednání se zarputilými vesničany vymyslí plán, jak ze situace vytěžit co nejvíc pro sebe. Události ale dostanou zcela nečekaný spád, když musí narychlo zachraňovat svého mladšího bratra Nenada, který se pustil na vlastní pěst do obchodu s bulharskými drogovými dealery. Petarův plán na to, že investicemi do nemovitostí udělá tečku za svou kriminální minulostí, se rozsype jako domeček z karet.
 
 
sobota 29. 1., 14:40


Ať nezůstane naživu


Bosna a Hercegovina 2020 / 90 minut / pro děti do 18 let nepřístupné

 
Aida se vydává za Kerimem na vesnici, aby s ním definitivně ukončila vztah. Netuší ale, čeho je Kerim schopen.
Film Ať nezůstane naživu natočil Faruk Lončarević podle skutečné události. Není ale pouhou rekonstrukcí otřesného zločinu. Jeho děj je zasazen do dvou dnů, přesně do doby, kdy celá Bosna očekává, jaký rozsudek vynese Trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii   v Haagu nad souzeným předákem bosenských Srbů Radovanem Karadžićem. Tato událost tvoří důležitý rámec pro příběh mladé emancipované dívky Aidy, která se chce vymanit z vesnického prostředí svázaného hluboce zakořeněnými představ
 

 

 

středa 12. 1. v 19: 30

MALÍŘKA A ZLODĚJ

The Painter and the Thief / Norsko 2020

102 min / nepřístupné pro děti do 15 let

Benjamin Ree

 

Výjimečný dokument o vztahu české umělkyně žijící v Norsku a muže, který jí ukradl obrazy.

 

Mladá česká umělkyně Barbora Kysilková žijící       v Oslu je zoufalá z krádeže svých dvou obrazů.         U soudu osloví jejich zloděje a poprosí jej, aby jí stál modelem pro portrét. Postupně se začne vytvářet zvláštní, těžko uvěřitelný vztah a záro-veň vzniká neoddělitelné pouto, které tyto lidské bytosti spojí navždycky. Původně krátký dokument o jedné loupeži se proměnil v mno-hovrstevnatý příběh o kreativním procesu, meandrech lidských vztahů, možnosti dostat druhou šanci a smyslu života jako takového. Výjimečný dokument s českou stopou, který nadchnul festivaly, kritiky i diváky po celém světě.

 

 

úvodní stránka