Ať žije republika!

28. října 2007 v kině Vatra

Ke dni 28. října – výročí vzniku samostatného československého státu – pořádá Filmový klub ve Vsetíně již třetí ročník filmového semináře „Ať žije republika!“. Seminář, který se odehraje v kině Vatra, se věnuje archivním československým filmům.

 

28. října v 15:00 hodin

Staré pověsti české

Československo 1952 / 91 minut / režie: Jiří Trnka

Hrají: Růžena Nasková, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Václav Vydra, Karel Höger

Barevný loutkový film Jiřího Trnky podle Jiráskových Starých pověstí českých. Film zahrnuje nejstarší dobu našeho národa, známé pověsti o praotci Čechovi, Bivojovi, dívčí válce, Libuši a Přemyslovi, Horymírovi, Čestmírovi a válce proti Lučanům. Film vyniká neobyčejným uměleckým mistrovstvím a je dalším úspěchem našeho loutkového filmu (na MFF v Benátkách v roce 1953 Cenu za loutkový film, Cenu obecenstva a Stříbrnou medaili prezidenta Biennale).

 

28. října v 17:00 hodin

Nejkrásnější věk

Československo 1968 / 80 minut / režie: Jaroslav Papoušek

Hrají: Hana Brejchová, Josef Šebánek, Milada Ježková, Věra Křesadlová, Petr Jakim

V sochařském ateliéru AVU si přivydělávají modely: důstojný, ale stále usínající důchodce, mladá žena na mateřské dovolené, která se bojí žárlivého manžela, a zraněný uhlíř středních let. Mezi studenty se diskutuje o tom, který věk je ten nejkrásnější… Laskavá novovlná komedie.

 

28. října v 19:30 hodin

Čest a sláva

Československo 1968 / 87 minut / režie: Hynek Bočan

Hrají: Rudolf Hrušínský, Karel Höger, Blanka Bohdanová, Josef Kemr, Iva Janžurová

Čechy, podzim roku 1647. Země je zničená třicetiletou válkou, zdeptaná habsburskou mocí a násilím katolické církve, která se všemi silami snaží vymýtit poslední zbytky protestantství. Všude vládne chudoba, často i hlad. Dokonalým obrazem těchto poměrů je malá tvrz českého šlechtice, na níž se odehrává tento příběh. Snímek se dotýká váhavosti českého národa, ochotného shýbat hřbet před cizí nadvládou. Zároveň je to jeden z našich nejlepších historických filmů a je právem řazen se po bok takových výpovědí jako Kladivo na čarodějnice.

Na vzniku semináře se kromě Filmového klubu Vsetín podílí i společnosti: Dům kultury Vsetín a VKCI, koordinační a informační centrum. Díky jejich podpoře jsme mohli nabídnout bezplatnou účast na projekcích vsetínským organizacím sdružujícím důchodce a seniory, mezi které jsme rozeslali více než 200 volných vstupenek. Seminář podporuje i město Vsetín.

 

Kontakt:

Petr Mašata

masata@dkvsetin.cz

fkvsetin@seznam.cz

571 417 993, 739 575 052

 

úvodní stránka