Hráli jsme v roce 2009: 

 

Silvestrovský filmový dýchánek

31. prosince 2009 v kině Vatra

Poslední akcí občanského sdružení Filmový klub ve Vsetíně v roce 2009 bude, stejně jako v minulých pěti letech, Silvestrovský filmový dýchánek. Filmoví fanoušci jsou na poslední den v roce zváni do kina, aby u filmových komedií a pohárku vína strávili příjemné chvíle. A to vše ještě před hlavními silvestrovskými oslavami, neboť „dýchánek“ začíná již ve tři hodiny odpoledne a skončí jistě před osmou večerní.

Na dýchánku bude uvedena britská hudební komedie Piráti na vlnách, odehrávající se v 60. letech, kdy se několik nadšenců rozhodlo narušit monopol BBC a z lodi zakotvené v Severním moři vysílat populární hudbu. Druhým filmem bude trochu neobvyklá americká romantická komedie Zack a Miri točí porno o celoživotních přátelích, kteří se natočením filmu pro dospělé rozhodnou vyřešit své finanční problémy a přitom zjistí, že jsou do sebe zamilovaní.

Akce je určena členům i nečlenům Filmového klubu .Vstupné na Silvestrovský filmový dýchánek je 60 Kč na každý film. Navíc zájemci, kteří si právě na Silvestra koupí průkaz Filmového klubu ve Vsetíně na příští rok v ceně 60 Kč, zaplatí za vstup na „dýchánek“ jen 20 Kč.

Členové Filmového klubu Vsetín se mohou v roce 2010 těšit na 30 filmových projekcí a na mimořádné akce, kterými jsou: Letní filmový maraton, filmový seminář k 28. říjnu Ať žije republika! a Silvestrovský filmový dýchánek. Průkaz filmového klubu platí ve všech klubech v České republice, které jsou členy Asociace českých filmových klubů a na řadu filmových akcí jeho držitelé získají slevu.

 

 

BlueBoard.cz

 

 

BlueBoard.cz

 

 

25.11.2009 v 19:30 klubovna Dům kultury Vsetín

Zběsilost v srdcI

Wild at Heart / USA 1990 / 120 min / r. David Lynch

 

Divoká roadmovie vášnivých milenců v podání Laury Dernové a Nicolase Cage.

Romantické drama plné násilí a bizardních postav se pohybuje na pomezí hororu a kýče. Sailora právě propustili na podmínku a on se svou životní láskou Lulou a zbrusu novým sakem z hadí kůže odjíždí červeným kabrioletem na cestu do Kalifornie. Hrdinové s čistým srdcem se musí vyrovnat se světem, kde panuje násilí, sadismus a zvrhlost. Snímek získal Zlatou palmu v Cannes 1990.

David Lynch (*1946, USA) – vybraná filmografie:

        Inland Empire (2006)

        Příběh Alvina Straighta (1999)

        Lost Highway (1997)

        Modrý samet (1986)

        Mazací hlava (1977)

 

BlueBoard.cz

 

11. 11. 2009 v 19:30 klubovna Domu kultury

Konečně neděle!       

Vivement dimanche! / Francie 1983 / 110 min / r. Francois Truffaut

Úsměvný detektivní příběh natočený jako pocta A. Hitchcockovi.

Majitel realitní agentury Julien Vercel je podezřelý z vraždy své manželky a jejího milence a všechny důkazy svědčí proti němu. Jedině jeho sekretářka věří v nevinu svého šéfa a rozhodne se na vlastní pěst vypátrat skutečného vraha. Černobílý film odkazuje ke klasice film-noir a je prošpikován odkazy na řadu dalších filmových žánrů i slavných děl stříbrného plátna.

Francois Truffaut (*1932, Francie, +1984, Francie) – vybraná filmografie:

        Poslední metro (1980)

        Americká noc (1973)

        Nevěsta byla v černém (1968)

        Jules a Jim (1962)

        Střílejte na pianistu (1960)

 

 

BlueBoard.cz

 

 

 

 

BlueBoard.cz

 

 

BlueBoard.cz

 

14.10.2009 v 19:30 – Společenský sál MVK

 

Zkouška orchestru

Prova d`orchestra / Itálie 1978 / 70 min / r. Federico Fellini
Symfonický orchestr jako metafora lidského společenství.

Film zobrazující mikrosvět symfonického orchestru odhaluje zároveň metaforický přesah fungování skupiny, většího společenství lidí, či dokonce státu. Je rovněž zamyšlením o úloze silných osobností v minulosti i současnosti. Třebaže kamera nepřekročí prostor hudebního studia, rozkryje jak malá individuální dramata i vzájemná nedorozumění hudebníků, tak i zcela přirozeně narůstající kolektivní nevoli vůči dirigentovi. 

Federico Fellini (*1920, Itálie, +1993, Itálie) – vybraná filmografie:

        Ginger a Fred (1986)

        Amarcord (1973)

        8 ½ (1963)

        Sladký život (1960)

        Silnice (1954)

 

 

 

BlueBoard.cz

Omlouváme se za to, že jsme nebyli schopni odehrát celý film (výpadek proudu ve Vsetíně). Film je k zapůjčení v archívu FK.

 

 

 

Cesta za zdi klášterů

- pozvánka na besedu a filmovou projekci

 

Společenství řádových bratrů a sester soustředěných do různých církevních řádů je mnohdy námětem „tajuplných“ knih a neuvěřitelných příběhů. Veřejnost však o podstatě těchto společenství ví velmi málo. Proč se člověk svobodně rozhodne žít za zdmi kláštera, kým vlastně je mnich či řádová sestra, co je podstatou církevního řádu - to jsou otázky, které si možná málokdo z nás  v tomto uspěchaném světě klade. Tato církevní služba přesto dále existuje a má svůj význam. Nalézt odpověď na tyto otázky si vytkl za cíl cyklus přednášek, které pro širokou veřejnost připravuje vsetínské Křesťanské občanské sdružení na konec letošního roku a začátek roku příštího.

První přednáška z cyklu se uskuteční  v neděli 18. října od 16 hodin v malém sále Domu kultury ve Vsetíně. Zaostřeno bude na řád Kartuziánů a besedovat přijede teolog a publicista Andrej Kutarňa.

Hodinovou besedu doplní projekce výjimečného dokumentárního filmu Philipa Gröninga VELKÉ TICHO z roku 2005. Jedná se o první film, který mohl být natočen v prostorách kláštera. Předkládá nám niterný vhled do života v klášteře Grande Chartreuse ve Švýcarsku. Precizní kompozice a skvostné využívání světla často připomene Vermeerovy malby, zatímco bohaté využívání krás přírody kolem kláštera může evokovat filmovou tvorbu Malicka nebo Tarkovského. Film je především transcendentní meditace o lidském hledání smyslu života,

o člověku jako religiózní a sociální bytosti, o formě a funkci symbolů, rituálů a tradici, o rytmu práce a modlitby, dne a noci, zimy a jara. Film svou atmosféru dokonale přenáší na diváky a vytváří tak výjimečně nádherný film plný obrazů a kontemplace.

Film byl oceněn Evropskou filmovou cenou za nejlepší dokument v roce 2006. Projekce se uskutečňuje za spolupráce Filmového klubu Vsetín.

Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost. Vstupné  na akci je dobrovolné.

 

Za Křesťanské občanské sdružení  Milan Kostelník

 

 

BlueBoard.cz

 

 

30.9.2009 v 19:30 – Společenský sál MVK

 

Anděl zkázy

El Ángel exterminador / Mexiko 1962 / 95 min / r. Luis Bunuel

 

Absurdní surrealistická hříčka o konání jedné večeře.

Snímek považovaný za jeden z vrcholů filmového surrealismu se odehrává v blíže neurčeném čase a místě. Jsme svědky opulentní večeře, na kterou se do luxusního sídla schází vybraná společnost. Z neznámého důvodu však po večeři žádný z hostí není schopen jídelnu opustit a všichni v ní tráví mnoho dalších hodin a dní. Tento absurdní stav vyústí ve spleť podivných scének, vypjatých situací a zápletek, které snad nikdy nebudou mít konec.

Luis Bunuel (*1900, Španělsko, +1983, Mexiko) – vybraná filmografie:

        Nenápadný půvab buržoazie (1972)

        Mléčná dráha (1969)

        Kráska dne (1967)

        Zlatý věk (1930)

        Andaluský pes (1929)

 

 

BlueBoard.cz

 

 

6.9.2009 v 19:30 – kino Vatra

 

Když se muž vrací domů

En Mand kommer hjem / Dánsko 2007 / 100 min / r. Thomas Vinterberg


Komedie o návratu světoznámého operního pěvce do rodného městečka.

Je léto a známý operní pěvec Karl Kristian Schmidt se vrací domů. Ospalé městečko náhle ožívá a všichni jeho obyvatelé se chystají navštívit vystoupení svého slavného rodáka. Uprostřed davového šílenství a velkých očekávání dojde k řadě zmatků a nečekaných odhalení. Všichni zúčastnění v sobě dusí emoce, které naplno propuknou u velké slavnostní večeře. Rodinná oslava probíhá tentokrát v komickém duchu. Když se muž vrátí domů nic už nemůže být jako dřív. 

Thomas Vinterberg (*1969, Dánsko) – vybraná filmografie:

        Můj miláček ráže 6,65 (2005)

        Za všechno může láska (2003)

        Rodinná oslava (1998)

 

 

BlueBoard.cz

 

 

3. června 2009 v 19:30 / kino Vatra

FÍGLE
Sztuczki / Polsko 2007 / 95 min / r. Andrzej Jakimowski
Rodinné drama o ovlivňování náhody a manipulaci s osudem plné svérázného humoru.


Druhý celovečerní snímek (prvním byl film Přimhuř oči, 2003) režiséra Andrzeje Jakimowského Fígle patří k úspěšným novým polským filmům, o čemž svědčí řada ocenění i polská přihláška na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. – Komorní hořká komedie se odehrává v několika dnech jednoho léta na maloměstě (natáčelo se ve Walbrzychu nedaleko českých hranic) ve zvláštním bezčasí postkomunistické doby. Vypráví příběh šestiletého Stefka, který se rozhodl „uplatit“ štěstí a osud. Po vzoru své starší sestry Elky, která tvrdí, že zná „magické triky“, se Stefek snaží pomocí různých fíglů zajistit, aby se k rodině vrátil otec, jenž před lety odešel kvůli jiné ženě. V opakujících se epizodách hrdina zkouší i jiné kousky, třeba jak ošálit holuby, aby vyletěli z klece, jak zastavit vlak pomocí cínových vojáčků, nebo jak pomoci sestře, aby získala práci v italské firmě. - Kromě bezprostředních hereckých výkonů film okouzluje i poetickou atmosférou a hořkosladkým kontrastem mezi dětským pohledem na svět zvídavého Stefka a skeptičtějším postojem jeho sestry. – Patrně autobiograficky laděný snímek věnoval autor starší sestře.

 

 

BlueBoard.cz

 

20. května 2009 v 19:30 / kino Vatra

ZAJATCI MLHY
Polumgla / Rusko 2005 / 104 min / r. Arťom Antonov
Drama z 2. světové války o soužití německých zajatců a ruských žen v zapadlé vesnici.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Mladý ruský důstojník Grigorij dostane od nadřízených úkol, který by raději nesplnil, i kdyby měl jít před vojenský soud: má velet skupině německých zajatců a postavit s nimi rádiovou věž kdesi hluboko v severní tajze. Namísto, aby s Němci bojoval na bitevním poli a pomstil mrtvé kamarády, musí se teď starat, aby zajatci nepomřeli a mohli splnit zadanou misi. Po náročné cestě sněhem a bažinami dorazí podivná skupina promrzlých a polomrtvých nacistů vedených Grigorijem na místo do malé vesnice Polumgla, v níž zbyli už jen starci, ženy a děti, protože muži padli ve válce nebo stále ještě bojují na frontě. Vesnice uvítá nepřátelskou skupinu vidlemi a sekerami, ale po čase se s nepřáteli začne smiřovat a nakonec se s nimi sžije. Opuštěné ženy už mají tvrdého a osamělého života dost, a tak jsou rády, když si od Grigorije vyprosí do domu zajatce, aby zastali mužskou práci i povinnosti. Tato relativní idyla, ale netrvá dlouho. Věž je dostavena a do vesnice přijíždí Grigorijův nadřízený se skupinou ruských vojáků. Když vojáci vesnici opustí, nic už nemůže být jako dřív.

 

 

BlueBoard.cz

 

 

6. května 2009 v 19:30 / kino Vatra

PO SVATBĚ
Efter brylluppet / Dánsko 2006 / 124 min / r. Susanne Bier
Psychologický snímek o spletitých vztazích stylově navazující na manifest Dogma 95.I ve svém dalším oceňovaném snímku (nominovaném mj. na Oscara za cizojazyčný film) Po svatbě pokračuje dánská režisérka Susanne Bierová ve zkoumání spletitých rodinných vztahů. – Čtyřicátník Jacob, působící jako sociální pracovník v Indii, se vrací po mnoha letech nakrátko do rodného Dánska, aby získal od mecenáše Jorgena peníze na bombajský sirotčinec. Podnikatel ho pozve na svatbu své dcery Anny. Tady host s překvapením zjistí, že Jorgenova manželka Helena je jeho bývalou milenkou a že Anna je jeho dcera. Boháč nabídne Jacobovi velkou sumu pod podmínkou, že zůstane v Dánsku. Vyjde najevo, že podnikatel umírá a že chce, aby se Annin biologický otec postaral o jeho rodinu... – Syžet sice může připomínat červenou knihovnu, avšak dánští filmaři mu dodávají punc věrohodnosti jak zpracováním scénáře, tak způsobem natáčení, jenž navazuje na Dogma 95. Civilní herecké výkony postihují vývoj a proměny vazeb mezi postavami, jež jsou postaveny před nečekané skutečnosti. – Zajímavý psychologický snímek ve všem navazuje na trend moderní severské kinematografie.

Susanne Bier (*1960, Dánsko) – vybraná filmografie:
□ Spálené vzpomínky (2007)
□ Po svatbě (2006)
□ Bratři (2004)
□ Otevřená srdce (2002)
 

 

BlueBoard.cz

 

22. dubna 2009 v 19:30 / kino Vatra

VALČÍK S BAŠÍREM


Waltz With Bashir / Izrael 2008 / 87 min / r. Ari Folma
Netradiční animovaný dokument o masakrech v palestinských uprchlických táborech v roce 1982.Režisér a hlavní hrdina filmu Ari Folman (*1962) se jednou sejde v baru se starým kamarádem a ten se mu svěří, že mívá děsivé sny – každou noc se mu zdá stejná noční můra, ve které ho honí 26 krvelačných psů. Vždycky stejný počet. Oba muži nakonec dospějí k tomu, že noční můra má nějakou souvislost s jejich působením v izraelské armádě při první libanonské válce. Ari byl v září 1982 vojákem izraelské armády. Účastnil se izraelské invaze do západního Bejrútu a byl u toho, když v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla došlo ke krutým masakrům. Jenomže má problém - nic z toho si nepamatuje. Je tím natolik znepokojen, že se rozhodne vyhledat staré přátele a kolegy, kteří se zatím rozprchli do celého světa, a zjistit, na co si pamatují oni. Musí se dopátrat pravdy o tom, co se tehdy stalo a jakou v tom hrál roli. Čím hlouběji Ari do této záhady proniká, tím častěji mu v paměti vyvstávají podivné surreálné obrazy… Podaří se mu překonat trauma a amnézii? Vyzraje na svou vlastní paměť, která mu odmítá vydat svědectví oněch temných dnů?
 

 

BlueBoard.cz

 

 

8. dubna 2009 v 19:30 / kino Vatra Vsetín
PERSEPOLIS

Francie 2007 / 95 min / r. Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Animovaná adaptace čtyřdílného komiksu nejen o dospívání za islámské revoluce v Íránu.Čtyřdílný komiks Persepolis z let 2000-2004 sice íránská ilustrátorka a spisovatelka Marjane Satrapiová vytvořila až po své emigraci do Francie, přesto však má statut prvního íránského komiksu. Vedle toho, že jeho autorkou je Peršanka, si každopádně zachovává i další unikátní kvality v rámci žánru: je politickým kresleným seriálem a zároveň i vyprávěním autobiografickým. Minimalistické, statické a „naivní“ černobílé provedení (v němž autorka nezapře svou práci dětské ilustrátorky či vlivy starého perského umění) kontrastuje s obsahem. Ten intimní vzpomínky na dětství, dospívání a první „ženské“ zážitky svébytným způsobem kombinuje s politickou realitou pádu režimu šáha Rézy Páhlavího (1978), nástupem islámské totality a války s Irákem (1980-88), již Satrapiová (*1969) částečně strávila studiem ve vídeňském lyceu. Tam totiž prostořekou a kurážnou dceru poslali v obavách o její život rodiče, kterým pro jejich levicové názory hrozila perzekuce jak ze strany šáhova režimu, tak nastolené islámské vlády. Hrdinčino bolestné hledání „bezpečného“ místa na světě se stalo i námětem filmu, na němž se Satrapiová podílela spolu s rovněž debutujícím Vincentem Paronnaudem (*1970). Kromě toho, že je snímek výrazně výtvarně logičtější a „hladší“ než předloha, využívá i poměrně širokou škálu klasických animačních technik a ve scénách ze „svobodné“ Francie dokonce i barvu (i v "černobílém" provedení ostatně pracuje s různými valéry šedivé). Dějově poměrně věrně kopíruje předlohu a zachovává i sebeironickou zkratku, s jejíž pomocí se Satrapiová spolehlivě vzdaluje patosu a melodramatičnosti. Těžiště vyprávění zůstává zdánlivě mimo politickou rovinu v hrdinčině soukromé sféře, kde je jí průvodkyní moudrá a vtipná babička. – Zajímavostí je, že postavy namluvily Catherine Deneuveová (Marjanina matka), její skutečná dcera Chiara Mastroianniová (dospělá Marjane) a Danielle Darrieuxová (babička).

 

BlueBoard.cz

 

 

25. března 2009 v 19:30 / kino Vatra Vsetín

OSTROV

Seom / Jižní Korea 2000 / 86 min / r. Kim Ki-duk
Poetické drama o lásce a krutosti, plné náznaků, napětí a nádherných přírodních scenérií.Kim Ki-dukův čtvrtý film se stal senzací filmového festivalu v Benátkách. Odehrává se ve světě plném náznaků, vystavěném na postupném splývání intenzivního sexuálního vztahu a nádherné přírodní scenerie. Na odlehlém jezeře s plovoucími chatami potkává mlčenlivý Hyun-shik tajemnou dívku Hee-jin. Uprostřed vodní samoty se stávají milenci a krok za krokem se vzdalují lidskému světu. Silný tělesný vztah se odehrává ve znamení rostoucího napětí sexuality a smrti. Vztahu muže a ženy dominují současně vzájemnost i krutost, dále posilované vnějšími okolnostmi. V semknutí dvou těl nebude žádné místo pro city přenesené ze společenských konvencí. Voda a krev postupně odplaví osudovou zátěž minulosti i vše, co nepatří k pudové a němé vášni, sahající od touhy přes žárlivost až po zuřivý hněv a naprostou odevzdanost.

Kim Ki-duk (*1960, Jižní Korea) – vybraná filmografie:
□ Dech (2007)
□ Čas (2006)
□ Luk (2005)
□ Samaritánka (2004)
□ Jaro, léto, podzim, zima ... a jaro (2003)

 

 

BlueBoard.cz

 

11. března 2009 v 19:30, kino Vatra Vsetín
NESAHEJTE NA SEKERU


Ne touchez pas la hache / Francie 2007 / 138 min

r. Jacques Rivette
Nelítostný duel skutečných a předstíraných citů v adaptaci Balzakovy novely Vévodkyně de Langeais.


Režisér Jacques Rivette se po dvanáctihodinovém experimentu Out One, noli me tangere (1970) a po Krásné hašteřilce (1991) již potřetí inspiroval dílem Honoré de Balzaca. Tentokrát zvolil novelu Vévodkyně de Langeais z třídílného cyklu Historie třinácti (1833-34), jíž ponechal nejen její původně zamýšlený Balzacův název Nesahejte na sekeru, ale na rozdíl od obou předchozích ji dobově neaktualizoval, nýbrž ji převedl na plátno s nečekanou pietou k literárnímu textu. – Milostný příběh z období tzv. Restaurace se po prologu z roku 1823 odehrává o pět let dříve a v epilogu se vrací zpět do roku 1823. Bonapartovský generál de Montriveau po pěti letech nalezne ženu svého srdce v klášteře na Mallorce. Vzpomíná na jejich seznámení v pařížském salonu a na průběh jejich bouřlivé lásky. Zatímco Antoinette s ním zpočátku koketovala v duchu tehdejší kurtoazie, on ji vášnivě miloval. Když lásce propadla i ona, uražený muž ji odmítl, čímž ji ztratil... – Dobovým kostýmům a interiérům odpovídá poněkud exaltované jednání protagonistů, kteří ve vynikajícím podání Jeanne Balibarové a Gillaumea Depardieua prožívají prudké citové proměny, skrývané však konvenčním jednáním. Zatímco muž stále jedná v duchu svého naturelu, proměňuje citové vzplanutí zprvu koketní ženu ve štvanou oběť nenaplněné lásky. – Do filmové formy vkládá režisér literární prvky včetně knižního uvození děje či citátů z textu, posunujících děj, a také jistou divadelnost, přítomnou jak v hereckém projevu heroiny Balibarové, tak v zesíleném využití ruchů a šumů (typických pro divadelní představení).

Jacques Rivette (*1928, Francie) – vybraná filmografie:
□ Příběh Marie a Juliena (2003)
□ Kdo ví (2001)
□ Krásná hašteřilka (1991)
□ Célina a Julie si vyjely na lodi (1974)
□ Jeptiška (1966)
□ Paříž patří nám (1960)

 

BlueBoard.cz

 

 

11. února 2009 v 19:30, kino Vatra Vsetín

REMBRANDTOVA NOČNÍ HLÍDKA
Nightwatching / Velká Británie 2007 / 139 min / r. Peter Greenaway
Život slavného malíře a okolnosti vzniku jeho slavného skupinového portrétu z roku 1642.Ve vizuálně působivém snímku autor citlivě pracuje s kontrasty světla a stínu, se šerosvitem a s kompozicemi, typickými pro Rembrandtova díla. Vynalézavě mísí historické skutečnosti a fikci a akcentuje dobovou atmosféru, spjatou s intrikami a politikařením, ale i mystiku, ironii, obscénnost a zejména divadelnost. – Rembrandt je v roce 1642 uznávaným a zámožným umělcem. V Evropě se válčí, ale jeho amsterodamský dům je plný lidí, malíř nemá nouzi o práci a tvorba je pro něho obživou i vášní, hraničící s posedlostí. Zakázka namalovat členy amsterodamské městské domobrany ho zpočátku neláká, ale nakonec ji na naléhání manželky Saskie přijme. Rád do svých obrazů ukrývá různé jinotaje a podobenství. Když dojde k jednomu podezřelému úmrtí a když začne postupně vycházet najevo, že nejeden z portrétovaných pánů má své tajemství, z nichž některá jsou opravdu hodně temná, začne si malíř se svými zákazníky v zájmu umění i v zájmu pravdy pohrávat. - Režisér vykresluje Rembrandta jako neustále hledajícího a neklidného umělce, ale i jako vášnivého, poživačného muže, pro něhož byl rok 1642 zlomový: zemřela mu žena, začalo mu ubývat zakázek i jmění a přibývat věřitelů. - Titulní obraz je předmětem zkoumání už více než tři staletí a podle kunsthistoriků skrývá minimálně jedenapadesát tajemství.

Peter Greenaway (*1942, Velká Británie) – vybraná filmografie:
□ 8 a ½ ženy (1999)
□ Dítě z Maconu (1993)
□ Prosperovy knihy (1991)
□ Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (1989)
□ Topení po číslech (1988)
□ Zet a dvě nuly (1985)
□ Umělcova smlouva (1982)

 

BlueBoard.cz

 

 

28. ledna 2009 v 19:30, kino Vatra Vsetín

 

 

KÁMEN MUDRCŮ

 

L’oeuvre au noir / Francie 1988 / 110 min / r. André Delvaux
 

Historická freska o osudech inkvizicí pronásledovaného lékaře a učence v 16. století.

Poslední celovečerní film nejvýznamnějšího belgického fil-maře Andrého Delvauxe (1926, Belgie - 2002, Španělsko), z jehož tvorby bylo u nás uvedeno pouze psychologické drama Jeden večer, jeden vlak (1967).

Kámen mudrců je adaptací stejnojmenné knihy přední francouzské a belgické spisovatelky Marguerite Yourcenarové (1903-1987). Se souhlasem autorky zpracoval Delvaux poslední dvě části (Život usedlý a Vězení) třídílného románu, popisujícího život lékaře a vědce Zénona Ligrea, v jehož postavě se naplno projevuje dilema renesančního učence. Děj se odehrává ve druhé polovině šestnáctého století v období odboje proti španělské okupaci dnešní Belgie a Nizozemska. Stárnoucí Zénon se pod falešnou identitou vrací do rodných Brugg, protože už je unaven životem štvance, putujícího Evropou a čelícího bigotnosti, pokrytectví a hlouposti. Chronologické vyprávění narušuje Delvaux flashbacky hrdinových vzpomínek na postavy či události z jeho minulosti (zejména z dětství) i drobnou filmovou stylizací. Některé okamžiky tak jsou obestřeny zvláštní tajemností a nedořečeností. Výraznou součastí díla jsou výtvarně koncipované obrazy krajiny. – Český název je odvozen z alchymistického termínu, přičemž magický kámen zde symbolicky znamená osvobozování ducha od předsudků a hledání cesty k vědění.

 

BlueBoard.cz

 

 
BlueBoard.cz

 

 

úvodní stránka