Hráli jsme v roce 2012: 

 

středa 5.12. v 19:30 hod

MŮJ STRÝČEK Z AMERIKY

Mon oncle d‘Amerique / Francie 1980 / 125 min / Alain Resnais

Exemplární studie o determinovanosti lidského bytí v klasické tragikomedii.
 

Profesor Henri Laborit objasňuje na kameru svoji teorii evoluční psychologie, spojující poznatky sociálních věd s přírodními. Jeho teze jsou poměřovány s osudy tří fiktivních postav, které se vzájemně proplétají: René opouští venkovský statek, na kterém vyrůstal, a stává se manažerem v textilce. Janine pochází z dělnické rodiny, ale nastupuje dráhu divadelní herečky. Její milenec Jean patří naopak ke společenské elitě, přesto musí tvrdě prosazovat své mediální a politické ambice a řešit nešťastné manželství. A profesor Laborit provádí svůj výzkum na laboratorních myších, jejichž reakce na určité situace nejsou nepodobné chování těchto postav...

 

 

 

 

 

 

 

středa 21.11. v 19:30 hod

BOHÉMSKÝ ŽIVOT

La Vie de boheme / Francie 1992 / 100 min / Aki Kaurismäki

 

Melodramatický příběh podle známého románu Henriho Murgera.

 

Aki Kaurismäki po parafrázi Hamlet podniká (1987, FP 4/2012) využil v černobílém snímku Bohémský život (1992) opět známého syžetu, aby jej převyprávěl svým typickým způsobem; tentokrát si vybral román Henriho Murgera (1822-1861) Ze života pařížské bohémy, jenž byl i předlohou Pucciniho opery Bohéma a jehož děj přesunul do současnosti. – Básníka Marcela, malíře Rodolfa a skladatele Schaunarda spojují přátelství a múzy. Protloukají se všelijak, ale neztrácejí nadhled, humor a optimismus. Melodramatický příběh v Kaurismäkiho podání balancuje mezi vážností a sarkasmem. Ve filmu se v malých rolích objeví známí režiséři Samuel Fuller a Louis Malle. K postavě Marcela (André Wilms) se režisér vrátil ve snímku Le Havre

 

 

 

 

 

 

středa 7.11. v 19:30 hod

CAESAR MUSÍ ZEMŘÍT

Cesare deve morire / Itálie 2012 / 76 min / Paolo a Vittorio Taviani


Inscenace slavné Shakespearovy hry v italské věznici.

 

Představení Shakespearova Julia Caesara končí, publikum tleská, světla zhasínají, herci se rozcházejí. Zapadají za nimi dveře jejich cel: jsme totiž v římské věznici Rebibbia, kde hru s vězni nastudoval Fabio Cavalli. Film víc než osmdesátiletých režisérů Paola a Vittoria Tavianiových, vyznamenaný Zlatým medvědem na Berlinale 2012, zaznamenává, jak se inscenace rodila, od volby představitelů přes zkoušení textu až po výsledné vystoupení. Vše se odehrává v prostorách věznice, a třebaže film jen zběžně zmiňuje druh provinění odsouzených hrajících hlavní postavy, leccos nám o nich napoví jejich komentář k roli i vzájemné vztahy. Ukazuje se, jak univerzální platnost má Shakespearovo drama o přátelství a zradě, o moci, nepoctivosti a násilí.

 

 

 

středa 17.10. v 19:30 hod

ANDĚLSKÝ PODÍL

The Angels’s Share / Velká Británie 2012 / 106 min / Ken Loach

 

Sociální komedie nasáklá kvalitní skotskou whisky.

 

Čtveřice mladých delikventů se sblíží při veřejných pracích, k nimž byla odsouzena. Díky starému předákovi Harrymu, který ji má na starosti, se dostane na exkurzi do palírny tradiční skotské whisky, což změní všem život. Realisticky natočený a tak trochu i „pohádkový“ příběh se opírá o dobře napsané dialogy a neméně dobře rozehrané situace, v nichž má každý detail či gesto svůj význam. Snímek je také „naučný“: divák se leccos dozví o výrobě a tradici skotské whisky. Název Andělský podíl je termínem, jímž se označuje každoroční úbytek nápoje, způsobený v sudech odpařováním.

 

 

středa 24.10. v 19:30 hod

 

HOŘÍ, MÁ PANENKO

ČSSR 1967 / 71 min / Miloš Forman

 

Digitální premiéra vrcholného díla trojice Forman, Papoušek, Passer.

 

Autorem námětu a scénáře je známá a osvědčená trojka Miloš Forman, Jaroslav Papoušek, Ivan Passer. Modelový průzkum českého maloměšťáctví ve vypouklém zrcadle zvýrazňujícím hospodské vztahy, prázdné hlavy, dlouhé prsty a plytké svědomí se odehrává na pozadí hasičského bálu. V karikování a pranýřování české národní povahy jsou režisér Forman a kameraman Miroslav Ondříček doslova nelítostní. Komedie se brzy mění v tragickou frašku s citem pro detail, gesto a dialog. Upocenou atmosféru vesnické tancovačky podtrhují dechovkové coververze soudobých beatových hitů, např. „Hvězdy na vrbě“ či „From Me To You“ od Beatles. Film byl nominován na Oscara v kategorii cizojazyčný film.

 

 

 

 

 

středa 10.10. v 19:30 hod    

    

FAUST

Rusko 2011 / 134 min / Alexandr Sokurov


Adaptace J.W. Goetha. Film o lidských slabostech a chybách.

 

Volná adaptace veršovaného dramatu Johanna Wolfganga Goetha (1832). V Sokurovově podání je zanedbaný Faust věčně hladový učenec a alchymista, potácející se v podivné nicotě špinavého a zbídačelého provinčního města v devatenáctém století. Značně zašifrované dílo zaujme svou strhující vizuálností, kombinací naturalismu a výtvarné stylizace reálií i kostýmů, inspirované vlámskými a holandskými malíři (konkrétně Davidem Teniersem, Herrim met de Blesem, případně Johanem Vermeerem, ale též Breughelem nebo Boschem). Film, realizovaný záměrně v německé verzi a natáčený v několika českých lokacích s podílem domácích herců v menších rolích, má mezinárodní obsazení.

 

 

 

středa 26.9. v 19:30 hod

 

DO ŘÍMA S LÁSKOU

To Rome wih Love / Itálie, USA 2012 / 102 min / Woody Allen

 

Komediální kaleidoskop z věčného města.

 

Na své evropské pouti se po Londýnu, Barceloně a Paříži zastavil Woody Allen v italské metropoli, kde natočil romantickou komedii Do Říma s láskou. Město tu hraje důležitou roli v několika míjejících se příbězích především zamilovaných mladých lidí, ale také v příhodách stárnoucích mužů. Autor si po čase opět zahrál menší roli neurotického a neuspokojeného režiséra „avantgardních“ operních představení Jerryho, který s chápavou manželkou Phyllis přijíždí do Říma za dcerou Hayley, zamilovanou do levicového italského právníka Michelangela. Snímek rozhodně nepatří k Allenovým veledílům, nepochybně však přináší jako vždy příjemnou a inteligentní zábavu.

 

pátek 21.9. ve 20:30 hod

VAMPYR

STEVEN SEVERIN

Německo, Dánsko 1932 / 75 min

režie: Carl Theodor Dreyer

 

Projekce klasického němého hororu "Upír aneb Podivné dobrodružství Davida Graye" s živou hudbou Stevena Severina. Vstupné 170 Kč (pro členy FK Vsetín 140 Kč - nutno koupit v předprodeji).

 

Vampyr / Steven Severin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Texty z filmu ke stažení - doporučujeme předem prostudovat

Rozhovor se Stevenem Severinem

 

 

 

 

PROGRAMOVÁ BROŽURA V PDF leden - červen 2012

16. 5. v 19:30 hodin (přesunuto z 9. 5.)

Tetro

USA 2009 / 127 min / Francis Ford Coppola
Osmnáctiletý Američan Bennie přijíždí do Buenos Aires poznat svého nevlastního bratra.

 

Příběh se téměř celý odehrává v Buenos Aires. Osmnáctiletý Američan Bennie tu navštíví svého nevlastního bratra Angela, který kdysi odešel z domova a nesplnil svůj slib, že se pro něj vrátí. Muž se zřekl rodiny, již pevnou rukou ovládal panovačný a sebestředný otec, slavný dirigent Carlo Tetrocini. Téma nese znaky antických her nebo dramat Eugena O’Neilla, Tennesseeho Williamse či Arthura Millera, ale i klasických psychologických děl filmových mistrů (Michelangelo Antonioni, Ingmar Bergman, Akira Kurosawa, ale třeba i Federico Fellini nebo současník Lars von Trier), na něž odkazuje i po formální stránce. Zároveň ovšem připomíná mýdlové opery či latinskoamerické telenovely. Coppola vytváří osobité autorské dílo, do nějž kromě retrospektiv či vizí vkládá i baletní a operní úryvky.

  

 

23.5. v 19:30 hodin

Odnikud nĚkam

USA 2010 / 98 min / Sofia Coppola

Sladký život hollywoodského zhýralce Johnnyho naruší návštěva jeho jedenáctileté dcery.

 

Johnny Marco je sice herecká hvězda, ale momentálně žije v ústraní. Má načas ruku v sádře a nudí se. Ubíjí čas souložením s náhodnými blondýnkami a vypomáhá si pivem a prášky. Jednotvárnost jeho života, spojenou s občasnými pracovními povinnostmi, naruší jedenáctiletá dcera Cleo z rozpadlého manželství. Muž se o ni musí nějaký čas starat a náhle objevuje otcovství. Převážná část filmu se odehrává v legendárním hotelu Chateau Marmont nedaleko Sunset Boulevardu, jenž je častým útočištěm tamních celebrit. Komorní intimní snímek překvapuje svým minimalismem, opírajícím se o strohou kameru, ale i o minimum dialogů, střízlivý střih a detailní budování atmosféry.

 

 

25. 4. v 19:30 hodin, kino Vatra Vsetín

Půlnoc v Paříži

Midnight in Paris / USA 2011 / 94 min / Woody Allen

Romantická komedie a Allenova pocta městu umělců.

 

Po New Yorku, Londýně a Barceloně se Woody Allen vyznal ze svého obdivu k francouzskému hlavnímu městu formou romantické komedie spojené s fantastickou hříčkou cestování v čase. Hollywoodský scenárista Gil Pender je v Paříži se snoubenkou Inez a jejími bohatými rodiči. Chtěl by se stát spisovatelem a žít tady podobně jako jeho idoly z dvacátých let. Jednou se o půlnoci ocitne přiopilý na Montmartru, kde ho přibere rozjařená společnost do starého peugeotu. Dostane se tak na večírek, kde se setká s manželi Fitzgeraldovými a s Ernestem Hemingwayem. Od té chvíle vede dvojí život. Přes den je v současnosti s Inez, v noci poznává bohémský život svých idolů. V roli sympatické průvodkyně se objevuje manželka francouzského prezidenta Carla Bruniová. Soundtrack tentokrát tvoří zejména písničky Colea Portera a francouzské harmonikové melodie.

 

 

 

 

11.4. v 19:30 hodin

Hamlet podniká

Hamlet liikemaailmasa / Finsko 1987 / 86 min / Aki Kaurismäki

Svérázná adaptace Shakespearovy tragédie jako film noir z podnikatelského prostředí

 

Kultovní finský scenárista a režisér Aki Kaurismäki je znám, že ve své tvorbě zkoumá nespravedlivé sociální poměry z pohledu osob umístěných na okraji společnosti. Avšak v Hamletovi - v této svérázné adaptaci Shakespearovy hry zasazené do podnikatelského prostředí - diváky uvádí do světa mocných a ukazuje jeho odvrácenou tvář. Film se drží poměrně přesně divadelní předlohy, přesto zde najdeme řadu překvapení. Svět moci a politiky je zachycen s ironií a citem pro absurditu. Film se zabývá rodinnými vztahy poznamenanými mocenskými vazbami. Hlavní hrdina, nezodpovědný floutek a netalentovaný básník, zdědí po smrti svého otce významný podíl ve firmě, kterou řídí jeho strýc. Čeká ho zkouška dospělosti podmíněná odhalením tajemství, které souvisí s rodinnou historií. Černobílý snímek je svou atmosférou a obrazovou koncepcí podřízen stylu filmu noir.

 

 

28. 3. v 19:30 hodin
NEVĚSTINEC
L`apollonide / Francie 2010 / 122 min / Bertrand Bonello

Pohled do uzavřeného světa pařížských nevěstinců na přelomu 19. a 20. století.

Přelom devatenáctého a dvacátého století - období velkých sociálních změn - postihl také proslulé pařížské nevěstince. Uzavřenému světu, v němž se na jedné straně nabízela krása a potěšení ale i ponížení a bolest, hrozil zákaz. Francouzský režisér Bertrand Bonello vyšel v pří-běhu o „vzpomínkách z nevěstince“ z historických pramenů o pařížských „domech lásky“ na přelomu století. Filmový obraz prostitutek a jejich zákazníků zbavil lechtivého a povrchního pozlátka, který nahradil o poznání živočišnější atmosférou. Do popředí se dostávají autentické osudy dívek, jejich rivalita i přátelství, ale i dobové volání po obratu k rádoby humánnější společnosti.

 

 

 

 

 

14.3. v 19:30 hodin

Lůno

Womb / Německo, Maďarsko, Francie 2010 / 111 min /

Benedek Fliegauf
Romantické drama s prvky sci-fi. Láska v kontextu genetické reprodukce.

 

Rebeca se po úmrtí svého partnera rozhodne k umělému oplodnění jeho DNA a porodí tak jeho klon. Celý život pak čelí důsledkům tohoto kontroverzního rozhodnutí. Minimalisticky laděný snímek se odehrává v jakémsi bezčasí v rozmezí zhruba čtyřiceti let. Dojem časové a prostorové neukotvenosti akcentuje i prostředí severské přímořské krajiny, kde pevnina splývá se šedivým mořem a to zase na obzoru s nebem. Počasí je tu chladné a sychravé, osamělý domek na prázdné pláži je často bičován větrem a deštěm. Právě tato atmosféra spoluvytváří zvláštní dojem jakési odcizenosti a zároveň do sebe uzavřeného světa. Protagonisté, především obdivuhodná Eva Greenová (která neprochází v čase žádnou výraznou proměnou stárnutí), i Matt Smith, ztělesňující otce a syna, si musejí vystačit s minimem dialogů i s minimem gest. Film s výrazně pomalým tempem se vyznačuje nejednoznačností a nevšední estetičností obrazové i zvukové složky.

 

 

29.2. v 19:30 hodin

Jeden musí z kola ven

Tinker, Tailor, Soldier, Spy / Velká Británie 2011 / 127 min /

Tomas Alfredson

Rok 1973, z MI6 někdo donáší Rusům a bezpečnost Spojeného království je ohrožena.

 

Thriller na motivy stejnojmenné knihy z pera mistra špionážní literatury 20. století Johna le Carrého. Píše se rok 1973 a britská tajná služba MI6 se pokouší ve svém středu nalézt sovětského špiona a udržet Spojené království v bezpečí. K odhalení „krtka“ je povolán z předčasného důchodu George Smiley (Gary Oldman). Seznam podezřelých ze zrady je zúžen na čtyři a Smiley má jediný úkol – označit, kdo z nich kompromituje britskou tajnou službu. Jen tomu nejlepšímu špionovi je radno věřit. Ale kdo jím je a na čí straně stojí?

 

 

 

15. 2. v 19:30 hodin

BŮH MASAKRU

Carnage / Francie 2011 / 79 min / Roman Polanski

Rodiče chtějí civilizovaně vyřešit rvačku svých dětí, ale přátelský rozhovor se zvrhne.


Rvačka dvou dětí na hřišti. Nateklé rty, vyražené zuby… Rodiče „oběti“ pozvali na návštěvu rodiče „útočníka“, aby vyplnili pojistnou událost a vše v klidu vyřešili. Přátelské žertíky zprvu vysoce civilizovaných lidí se postupně mění v masakr, kterému nikdo z nich neunikne. Příběh odhaluje to, co je politicky korektní, a ukazuje, že pod pozlátkem je mnoho krutosti.

Jedna z nejhranějších současných francouzských dramatiček Yasmina Reza se spojila se světoznámým režisérem Romanem Polanskim, aby svou hru převedla na stříbrné plátno. Snímek, který zahajoval filmový festival v Benátkách 2011, natočil Polanski půl roku po propuštění z domácího vězení ve Švýcarsku.

 

1.2. v 19:30 hodin

Dluh

The Debt / USA 2010 / 114 min / John Madden
Rok 1965 a současnost. Vysloužilé agenty Mossadu tíží tajemství - dluh, který je nutné splatit.

 

 

Špionážní thriller je remakem stejnojmenného německo-izraelského filmu z roku 2007. Jeho děj se odvíjí ve dvou rovinách: v roce 1997, kdy trojici někdejších agentů izraelské tajné služby Stefana, Davida a Ráchel hrozí, že vyjde najevo nezdar jejich někdejší akce, za niž jsou doma dodnes považováni za hrdiny, a v roce 1965 ve Východním Berlíně, odkud mají tehdy mladí špioni unést pověstného válečného zločince, lékaře Vogela. Kromě příslušných prvků thrilleru ve snímku hrají významnou roli i psychologické a morální faktory. Film se natáčel v Budapešti, nahrazující Berlín šedesátých let.

 

__________________________________________________

20. 1. (17.30 - 23 hodin )

21.1. (9.00 hodin - 0.30 hodin)

 

BALKÁNSKÉ FILMOVÉ NÁVRATY

 

FILMOVÉ REFLEXE VÁLEČNÝCH UDÁLOSTÍ V JUGOSLÁVII

________________________________________________________________

11.1. v 19:30 hodin

Le Havre

Finsko 2011 / 93 min / Aki Kaurismäki

Optimistický příběh sympatického čističe bot z francouzského přístavního města.

Příběh sympatického čističe bot, který dávno rezignoval na své umělecké literární ambice, se odehrává ve francouzském přístavním městě Le Havre. Hlavní hrdina Marcel Marx žije šťastně ve své čtvrti s milovanou ženou Arlettou, tráví čas ve svém oblíbeném baru, až do okamžiku, kdy mu osud vrhne do cesty třináctiletého afrického mladíka na útěku. Stylizovaný film je natočen s nadsázkou, nechybí v něm smysl pro ironii a černý humor. Atmosféra snímku a obrazová koncepce je podřízena stylu filmu noir. Kaurismäki se v poetice díla inspiroval slavnými francouzskými díly M. Carného či J. P. Melvilla.
Snímek získal cenu kritiky – FIPRESCI – na festivalu v Cannes.

úvodní stránka