Hráli jsme v roce 2013: 

 

 

středa 11.12. v 19:30 hod

POST TENEBRAS LUX

Mexiko, Francie, Nizozemsko, Německo 2012 / 115 min / Carlos Reygadas
Mladá rodina z města se rozhodne žít v přírodě. Fascinující drama.

Fascinující snímek zachycuje osudy mladé rodiny, která se z města odstěhuje na venkov. Místní jsou nedůvěřiví, vztahy na venkově jsou ovlivněny událostmi z dávné minulosti a mladý pár navíc provokuje svým stylem života a stavbou okázalého moderního domu. Pár tak prochází těžkou zkouškou a musí si uvědomit, že „život v přírodě” jim nezaručí lásku a spokojenost. Film je v mno-ha ohledech radikální autorskou výpovědí o vztahu muže a ženy, o rodičovské lásce, o démonech v každém z nás. Je natočen ve formátu 4:3 a z velké části pracuje s rozostřením okrajů obrazu. Dětské role ztvárnily režisérovy děti a obecně pro herce platí, že jsou mimořádně autentičtí. Post tenebras lux (v překladu „po temnotě budiž světlo”) je filmem, který pracuje s exotikou mexického venkova, ale zároveň je až nečekaně univerzální.

 

 

Středa 27.11. v 19:30 hod


FUTUROLIGKÝ KONGRES


The Congress / Izrael, Německo, Polsko, Francie, Belgie 2013

120 min / Ari Folman
 

Adaptace sci-fi povídky Stanislava Lema, kombinace živých herců a animace.

Herečka Robin Wright hraje sebe samu: filmovou hvězdu za zenitem, které s přibývajícími vráskami ubývá rolí. Na stole leží možná poslední velká nabídka. Filmové studio chce naskenovat její tělo, pohyby i emoce, a koupit si tak virtuální herečku, která už nezestárne ani o den. Vizuálně omračující zpracování povídky kultovního autora sci-fi Stanisława Lema (Solaris) je osobitou reflexí společnosti, která vzývá kult mládí a opájí se průmyslově vyráběnými iluzemi. Režisér Ari Folman (Valčík s Bašírem) originálním způsobem kombinuje herecké výkony (Harvey Keitel, Paul Giamatti) s animovanými pasážemi, přičemž zápletku ponechává otevřenou různým interpretacím. A navrch přidává divákům množství na první pohled skrytých detailů a hříček.


 

 

 

středa 16.10. v 19:30 hod., KINO VATRA

 

středa 13.11. v 19:30 hod

HLUBOKO

Djúpiđ / Island 2012 / 93 min / Baltasar Kormákur
Skutečný příběh muže, který přežil ztroskotání v Severním ledovém oceánu.

Režisér Baltasar Kormákur vypráví ve snímku Hluboko o tragické události, k níž došlo u Islandu v březnu 1984, když se kvůli nešťastné souhře náhod několik kilometrů od pobřeží potopila rybářská loď. Kromě Gudlaugura Fridthorssona, který je předobrazem filmového Gulliho, všichni členové posádky v ledové vodě zahynuli. Mladý muž se navzdory fyzikálním zákonům po šesti hodinách usilovného plavání dostal na pevninu, stal se národním hrdinou a mediální hvězdou. Lékaři a vědci ho podrobili různým testům a vyšetřením, ale proč takový fyzický a psychický nápor nesportovně založený kuřák s nadváhou zvládl, na to nepřišli. Podle islandského tvůrce jde v obecné rovině o příběh identity ostrovanů, jejich boje s přírodou a souznění s ní. A protože se zároveň snažil o co nejvěrnější vylíčení celé události, natáčení bylo fyzicky náročné pro herce i pro štáb.

 

 

středa 30.10. v 19:30 hod
VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI
Československo 1968
115 min / Vojtěch Jasný
Svědectví o poválečných proměnách venkova. Ob-novená digitální premiéra.

Vrcholné dílo čs. kinematografie oslovovalo diváky již po svém uvedení a nezestárlo ani po letech uzavření v trezoru. Ohromující obraz moravské vesnice od roku 1945 až do konce padesátých let zachycuje se vzácnou hutností a zároveň s velkou básnivostí lidské osudy na pozadí tragických politických změn. Citlivě a bez nenávisti líčí proměnu ve vztazích mezi lidmi i ve vztazích mezi nimi a přírodou. Zároveň zdůrazňuje jako zásadní lidské hodnoty úctu k práci a z ní vyplývající lásku k půdě, k zemi. Na výsledném efektu se podíleli vedle autora také kameraman J. Kučera, hudební skladatel S. Havelka, návrhářka kostýmů E. Krumbachová a samozřejmě herci v čele s Radoslavem Brzobohatým.

 

 

PIETA

Jižní Korea 2012 / 104 min /
Kim Ki-duk
Nelítostně upřímný a vyhrocený pohled na podstatu lidských vztahů.Známý korejský režisér se po odmlce (vyplněné meditací) vrací na světová plátna dalším komorním příběhem, jenž je drásavou výpovědí o pokřivených jedincích a o kapitalistické společnosti. Protagonistou je osamělý bezcitný vymahač dluhů, mladík Kangdo, který brutálně mrzačí dlužníky v řemeslnické uličce jedné ze čtvrtí Soulu. Z peněz za jejich pojistky se tak umořují jejich dluhy. Mužův život se změní, když se k němu proti jeho vůli nastěhuje starší žena, která tvrdí, že je jeho matkou. Kim Ki-duk se ve filmu otevřeně hlásí ke kritice kapitalismu, postavenému podle něj jen na moci peněz. Tvrdí, že každý z nás nese svůj díl viny na zlu v tomto světě, kde nezbývá nic jiného než hledání boží milosti. Odtud i název, evokující slavné Michelangelovo dílo a jeden ze zásadních křesťanských symbolů: matky, trpící nad mrtvým synem.

 

 

středa 2.10. v 19:30 hod., KINO VATRA VSETÍN

LIBERACE!

Behind the Candelabra / USA 2013 / 118 min / Steven Soderbergh
Životní příběh slavného pianisty a baviče. Hrají Michael Douglas a Matt Damon.

Životopisný snímek Liberace! natočil Steven Soderbergh pro HBO. Po jeho ohlasu na MFF v Cannes se tento titul ve světě objevil v kinodistribuci, zatímco v Severní Americe běžel pouze v televizi. Námětem se stala autobiografie Scotta Thorsona, vydaná již v roce 1988, v níž autor vzpomíná na léta, strávená po boku slavného showmana a hudebníka, vystupujícího pod jménem Liberace (vl. jménem Wladziu Valentino Liberace - čti Liberači). Snímek chronologicky zachycuje jejich seznámení i pozdější soužití a také ukázky Liberaceho vystoupení.

Liberace (1919-1987) začínal jako klasický klavírista, posléze se však přeorientoval na tzv. vyšší populár a stal se nejlépe placeným umělcem své doby. Okouzloval publikum hudební virtuozitou a okázalým showmanstvím. Liboval si v blýskavých kostýmech, inspirovaných často barokem, v pa-rukách, v mohutných špercích, luxusních vozech a neméně luxusních vilách. Celý život se mu dařilo tajit svou homosexualitu, stylizoval se naopak do romantického milovníka. Jinak však vedl bohatý sexuální život, což mělo za následek jeho smrt na AIDS. Mimo anglosaský svět nebyl příliš známý, byl ovšem předchůdcem a průkopníkem podívaných, v nichž později excelovali např. Michael Jackson, Elton John nebo třeba Madonna

 

 

středa 18.9. v 19:30 hod

JASMÍNINY SLZY

Blue Jasmine / USA 2013 / 98 min / Woody Allen
Příběh zhýčkané dámy (Cate Blanchett), která přijde o všechno.

Woody Allen se z Evropy přesunul do San Franciska, aby zde natočil komediální drama ženy, která zavírá oči před realitou. Jasmine (Cate Blanchett) je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem (Alec Baldwin) i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger (Sally Hawkins), která má skromný byt v San Francisku a s nechutí začíná chodit do práce. I když je emociálně na dně, hodlá si i nadále zachovat aristokratické způsoby.


 

 

 

středa 29.5. v 19:30 hod

KONEČNÁ UPROSTŘED CESTY

Halt auf freier Strecke / Německo 2011 / 110 min / Andreas Dresen

Život rodiny zcela změní smrtelná choroba otce.

Nekompromisní případová studie o umírání na rakovinu. Sleduje osud čtyřicátníka Franka a jeho nejbližších od okamžiku, kdy mu lékař sdělí nemilosrdnou diagnózu, přes různé etapy nemoci (negace, agrese, smlouvání, deprese, smíření) až k posledním chvílím nemocného. Přináší tak autentický obraz tragédie, s níž se musí vypořádávat stále více lidí. Zdůrazňuje, že je třeba přijmout úděl, přičemž i depresivní situace mohou být provázeny světlými okamžiky. Ukazuje, jak důležitou roli hraje rodina a láskyplná péče. Film vznikal bez detailního scénáře a dialogy jsou vesměs improvizovány na základě důkladných rešerší. V rolích zdravotníků vystupují skuteční specialisté. Obdiv si zaslouží všichni zúčastnění, zejména však představitelé Franka a jeho ženy Simone.


Zvláštní projekce FK!!!

středa 15.5. v 19:30 hod

Kuře NA ŠVESTKÁCH

Poulet aux prunes / Francie 2011 / 93 min / Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud

 

Romantický příběh o osudové lásce houslového virtuoza.

 

Příběh Kuřete na švestkách se odehrává v předvánočním Teheránu roku 1958. Hlavním hrdinou romantického příběhu o osudové lásce je Nasser Ali Khan (Mathieu Amalric), nejslavnější houslový virtuóz své doby. Ten si jednoho dne zničí své skvělé housle, a protože žádné další, se kterými by byl skutečně spokojený, nemůže najít, rozhodne se, že se odevzdá smrti. Ulehá do postele a vzpomíná na svůj mnohdy legrační osud a vztahy a sní a představuje si budoucnost. Amalricův skvělý herecký výkon podporují i další vynikající herci jako Chiara Mastroianni, Isabella Rosellini nebo Jamal Dabouze. Film vznikl podle stejnojmenné komiksové novely.

 

 

středa17.4. v 19:30 hod

MISTR

The Master / USA 2012 / 137 min / Paul Thomas Anderson


Příběh náboženského vůdce ze Spojených států v 50. letech.

 

USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr", je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby" podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. Předlohou pro postavu Mistra byl skutečný zakladatel scientologické církve L. Ron Hubbard.

 

 

 

středa 3.4. v 19:30 hod

ARGO (aneb aktuální oscarový hit ve FK)

USA 2012 / 120 min / Ben Affleck

 

Drama záchrany amerických diplomatů během Íránské revoluce roku 1979.

 

V listopadu 1979 vnikli militantní studenti na americké velvyslanectví v Teheránu a zmocnili se tu 52 rukojmí, jež tu věznili 444 dnů. Pokus o jejich záchranu vojenským komandem (operace Orlí spár) tragicky ztroskotal (a

patří k černým kapitolám americké armády). To jsou vcelku známá fakta. V jejich stínu zůstala záchrana šesti Američanů, jimž se podařilo hned na počátku opustit velvyslanectví a najít úkryt u spřátelených kanadských diplomatů. Jenže jim stále více hrozilo odhalení. Agent CIA Antonio J. Mendez, specialista na kamufláže a na tzv. exfiltrace, vymyslel bizarní plán, podle nějž měli uprchlíci vycestovat ze země jako kanadští filmaři, hledající v Íránu exteriéry pro výpravný sci-fi film. Affleck (který ztělesnil Tonyho Mendeze) ve spolupráci se spoluproducenty Grantem Heslovem a Georgem Clooneym natočil napínavý thriller, odlehčený humornými pasážemi z Hollywoodu, v nichž si vysloveně libují John Goodman jako John Chambers a Alan Arkin ve vymyšlené postavě producenta Siegela. Kladem snímku je rovněž věrohodná atmosféra, včetně scén z rozbouřeného Teheránu, natáčených ovšem v Istanbulu a doplněných autentickými dokumenty.

 

 

středa 20.3. v 19:30 hod

SNĚHUrKA: JINÝ PŘÍBĚH

Blancanieves / Španělsko 2012

104 min / Pablo Berger


Pohádkový příběh situovaný do prostředí býčích zápasů v Seville roku 1920.

Bylo nebylo, za devatero horami žila dívka, která nikdy nepoznala svou matku. Naučila se umění svého otce, slavného toreadora, její zlá macecha ji však ze srdce nenáviděla. Jednoho dne utekla Sněhurka s potulnou bandou trpaslíků a stala se legendou. Film Sněhurka: Jiný příběh se odehrává na jihu Španělska ve dvacátých letech dvacátého století a je poctou němé a černobílé kinematografii.

 

 

středa 6.3. v 19:30 hod

Červené střevíčky

The Red Shoes / VB 1948 / 133 min / Michael Powell, Emeric Pressburger

 

Proslulý romantický muzikál podle H.Ch. Andersena.

 

Jeden z nejslavnějších baletních snímků všech dob Červené střevíčky, který v roce 1948 natočila britská filmařská dvojice Michael Powell a Emeric Pressburger, vychází ze stejnojmenné smutné pohádky Hanse Christiana Andersena. Literární předlohu o dívce, která natolik podlehne čarovné moci „neúnavných“ tanečních střevíčků, že ji mine láska i život, tvůrci propojili s „realistickým“ příběhem, odehrávajícím se v zákulisí baletního souboru. Zamýšlejí se v něm nejenom nad sebezničující vášní pro umění, jež je neslučitelná s láskou, ale zprostředkovávají také pozoruhodný pohled na proces vzniku uměleckého díla. I po formální stránce lze snímek v daném žánru považovat za průkopnické dílo, jež jedinečně propojuje svět filmu s divadelním, respektive baletním prostorem. Na jeho vyznění měl klíčový podíl kameraman Jack Cardiff. Díky využití barevných filtrů, surreálných dvojexpozic a dalších kamerových triků se mu podařilo evokovat „poezii pohybu“ tančící baletky. Zfilmované výpravné taneční představení se prolíná s expresivním fantazijním světem, který reflektuje baletčiny touhy, sváry i běsy.

 

 

středa 20.2. v 19:30 hod

 

odpad město smrt

 

ČR 2012 / 70 min / Jan Hřebejk

 

Filmová verze divadelní inscenace Dušana Pařízka podle R.W. Fassbindera.

 

Kontroverzní komorní drama Rainera Wernera Fassbindera (1945-1982) Odpad, město, smrt (1975) patřilo mezi nejvíce ceněné inscenace předčasně zaniklého Pražského komorního divadla na scéně Divadla Komedie pod vedením Dušana D. Pařízka. Právě z tohoto jevištního zpracování vychází filmová verze Odpad město smrt, již se šesticí kmenových herců souboru natočil Jan Hřebejk pod producentským vedením Čestmíra Kopeckého. Palčivé sociální drama o životem otloukané šlapce Romi, kterou zneužívají její klienti, její pasák i její otec, se s krutou provokativností zamýšlí nad otázkou, za jakou cenu jsou lidé v době, dirigované neviditelnou rukou trhu, ochotni prodávat sebe i své svědomí. Groteskně makabrální panoptikum transvestitů, homosexuálů, machů a spekulantů, v němž si jen Romi marně snaží uchovat elementární důstojnost, přitom poukazuje na současné projevy rasismu a homofobie, ale i na pokrytectví politické korektnosti. Hřebejk nezastírá divadelní původ inscenace, přestože děj přenesl z jeviště na Václavské náměstí. Výsledkem je svébytný tvar na pomezí záznamu divadelního představení a „plnohodnotného“ filmu.

 

8. - 9.2. 2013

BALKÁNSKÉ FILMOVÉ NÁVRATY

 

 

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________

středa 23.1. v 19:30 hod

V TEMNOTĚ

W ciemności / Polsko 2011 / 145 min / Agnieszka Holland

Válečné drama podle skutečných událostí ve Lvově okupovaném nacisty.

 

Koprodukční snímek Agnieszky Hollandové V temnotě patří k velkým dramatům „obyčejné historie“ z druhé světové války. Vznikl podle skutečných událostí, jež se odehrály v tehdy polském Lvově v letech 1943-45 a vypráví o  skupince židů, která se zachránila při masakru tamního ghetta v podzemních kanálech. Tvůrci se soustřeďují zejména na dění v klaustrofobním prostředí podzemí, avšak sledují i události „nahoře“, v ghettu a na ulicích. Usilují o syrový, realistický obraz, který ovšem navzdory krutostem nikdy nesklouzává do naturalismu. Zároveň neuhlazují vztahy či jednání postav, mezi nimiž dochází k samozřejmým konfliktům. Zmínku si zaslouží použití celkem šesti jazyků (včetně polského lvovského dialektu zvaného balak), jež dodává filmu na autentičnosti. Ocenění si zaslouží i obětavé herecké výkony. V souvislosti se snímkem se nelze vyhnout připomínce legendárních Wajdových Kanálů (1956), popisujících konec Varšavského povstání. Film je věnován šesti tisícům Poláků, kteří za války pomáhali židům a památce Marka Edelmana (1919-2009), velitele ve Varšavském povstání.

 

úvodní stránka