6.1.08

Klubácké silvestrovské loučení se starým rokem

Tak jako každoročně  se i letos poslední den v  roce uskutečnil ve vsetínském Kině Vatra společenský dýchánek věnovaný filmové tvorbě. Staří i noví filmoví klubisté mohli v režii dramaturgů vsetínského Filmového klubu za cenu jedné vstupenky shlédnout hned dva severské filmy. A byl to pořádný filmový nářez, který nás nenechal ani při lámání starého a nového roku vystydnout. Od 15 hodin běžela projekce filmu Terkel má problém, což je takový dost ujetý dánský „animák“ na způsob „south parku“. Pěkně přisprostlé dialogy a trhlý téměř horrorový příběh. Ach ti ekologičtí teroristé…! V českém dabingu se blýskl Marek Eben jako pěkně slizký učitel a taky Zdeněk Izer, který namluvil snad hned 4 postavy vč. ženských… Místy to bylo mrazivě směšné a vulgárně hloupé. Celkově dost průměrné, ale silvestrovské náladě to neublížilo. Viděli jsme i lepší dánské filmové kusy. Krátká pauza mezi filmy byla vyplněna červeně vínovým občerstvením, které zdarma poskytl Filmový klub svým věrným filmovým přátelům. Do kina se nahrnula další dávka diváků toužících po filmovém zážitku. Jako další  menu byl nachystán v Karlových Varech oslavovaný, norský černě komediální snímek Kurz negativního myšlení. Film se ukázal jako  velmi svižně natočená studie vztahů vozíčkářů a nevozíčkářů. Plejáda různě duševně i fyzicky „postižených“ nás bavila vynikajícími dialogy a absurdním chováním, kterému jsme i my tak blízko v případě vyhrocených situací. Všichni si neseme s sebou v životě nějaký hendikep. A nejdůležitější je se s ním smířit…a prostě s ním žít. Na závěr se chtělo tomu vozíčkáři ala „lovec jelenů“ zatleskat. Krásný filmový zážitek na konec roku.

A pak jsme se už rozcházeli s myšlenkou na oslavu . Každý po svém. Snad se stejnou myšlenkou - oč bude ten příští rok jiný?

Určitě jiný bude v programu vsetínského Filmového klubu. Hracími dny zůstanou středy. Začínáme již 16. ledna v 19:30 vynikajícím ruským filmem A. Zvjaginceva Návrat. Tato nádherná oslava Tarkovského filmového stylu obohacena mladým režisérským naturelem stojí za shlédnutí. A pak už bude nachystáno více jak 20 dalších filmových titulů v rámci běžných projekcí i seminářů. Filmoví fanoušci, těšte se!

Rádi také uvítáme v našem středu mladé klubisty i aktivisty, kteří nám pomohou s organizací i dramaturgií programů filmového klubu.

Přejeme pěkný a úspěšný nový rok 2008!

Za výbor FK Vsetín Milan Kostelník – předseda Filmového klubu ve Vsetíně

 

zpět