Objevujeme zapomenutá jména…

Stelibský Josef
hudební skladatel, narozen 5. 12. 1909, Vsetín, zemřel 28. 4. 1962, Hollywood, USA.Josef Stelibský studoval pražskou konzervatoř, byl žákem Jaroslava Křičky a Antonína Elschlegela. Studium však nedokončil a po třech letech se vrátil za svými rodiči, kteří se mezitím přestěhovali na Slovensko. Řídil kůr chrámu v Turčianském sv. Martinu, sestavoval hudební programy pro dva kinematografy a začal psát své první písničky, které se neúspěšně pokoušel uplatnit u pražských nakladatelů.
V roce 1932 se rozhodl přestěhovat zpátky do Prahy, živil se jako kavárenský kapelník a pianista v orchestrech biografů. Dostal nabídku ke zkomponování hudby k filmu Vězeň na Bezdězi a nakladatel Evžen Rosendorf mu vydal jeho valčík Kdo jedenkrát měl někoho rád. Uchytil se i u Ferryho Kováříka, ale nakonec zakotvil na dlouhá léta u Mojmíra Urbánka, který se stal jeho výhradním nakladatelem.
Během patnácti let pak zkomponoval velké množství skladeb, jež byly uplatněny ve čtrnácti operetách a více než padesáti filmech. Používal v nich vždy především formu tanečních písní v tehdejších dobových rytmech a stylech, jeho písničky se vyznačovaly výraznými melodickými nápady.
Po převratu v roce 1948 se Stelibský odhodlal k emigraci. V Mnichově dostal od rozhlasové stanice Svobodná Evropa příležitost k vysílání pravidelných hudebních pořadu, nevzdával se však svého životního snu o návratu do světa filmu, operet a šlágrů. Po šesti letech strávených v Německu přesídlil do Spojených států. Zde se však potýkal s nepřekonatelnou bariérou neznámého jazyka a přidaly se také zdravotní potíže. Navršené problémy přivedly Stelibského až k meznímu rozhodnutí o dobrovolný ochod z tohoto světa.

Filmová hudba a písně ve filmech:

1943
Experiment

1942
Karel a já
Valentin Dobrotivý

1941
Pražský flamendr
Pro kamaráda
Provdám svou ženu
Roztomilý člověk

1940
Artur a Leontýna
Pelikán má alibi
Štěstí pro dva

1939
Dobře situovaný pán
Kdybych byl tátou
Mořská panna
Osmnáctiletá
Příklady táhnou
Studujeme za školou
Veselá bída

1938
Bláhové děvče
Děti na zakázku
Holka nebo kluk
Ideál septimy

1937
Armádní dvojčata
Batalion
Falešná kočička
Jarčin profesor
Rozkošný příběh
Rozvod paní Evy
Vdovička spadlá s nebe
Výdělečné ženy

1936
Manželství na úvěr
Světlo jeho očí

1935
Pozdní láska
Výkřik do sibiřské noci

1934
Pozdní máj
Za řádovými dveřmi

1933
Diagnosa X
Strýček z Ameriky
1932
Vězeň na Bezdězi


úvodní stránka