Tisková zpráva ze dne 24. 3. 2022

 

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2022

Z JIHU NA SEVER aneb balkánská Skandinávie a skandinávský Balkán

Pátek až neděle 22. 4. – 24. 4. 2022 v kině Vatra Vsetín

 

V předposledním dubnovém týdnu se v kině Vatra Vsetín uskuteční již 24. ročník Vsetínského filmového maratonu. Tentokrát bude trochu jiný.

 

Ve čtrnácti předešlých ročnících se pořadatelé z Filmového klubu věnovali kinematografiím zemí Balkánského poloostrova, obzvláště filmům natočeným v zemích bývalé Jugoslávie. Návštěvníci této akce tak měli 2x možnost zhlédnout aktuální hrané filmy ze srbské, chorvatské, slovinské, bosenské či makedonské produkce. Zažili také exkurze do rumunské, bulharské či černohorské kinematografie a zvykli si, že je program akce většinou zacílen na kinematografii jedné země. Pro tradiční diváky maratonu tak může být letošní téma festivalu trochu překvapivé. Letošní přehlídka nese název Z jihu na sever aneb balkánská Skandinávie a skandinávský Balkán. Program tedy tentokrát nebude ryze balkánský.

 

Co vedlo organizátory k takové změně vysvětluje předseda Filmového klubu Vsetín Milan Kostelník: „Naše mnohaleté mapování kinematografií zemí bývalé Jugoslávie nám přineslo věhlas po celé České republice i na Slovensku. Filmoví fanoušci i odborníci vědí, že za balkánskými filmy se jezdí do Vsetína. Samozřejmě, že i ve Vsetíně je mnoho diváků, kteří si naše balkánské přehlídky nenechají ujít. Přesto jsme cítili, že bychom měli udělat něco pro to, abychom oslovili i diváky, kterým nemusí připadat balkánská kinematografie atraktivní. Proto jsme letošní program sestavili jak z balkánských filmů, tak z filmů reprezentujících v rámci Evropy zcela opačný pól. Polovina programu bude pocházet ze Skandinávie. Věříme, že právě na skandinávskou kinematografii přilákáme diváky, kteří by čistě na balkánskou přehlídku nepřišli. Věříme, že zjistí, jak skvělé filmy se na Balkáně natáčí.“

 

Program přehlídky je sestaven ze sedmi skandinávských a sedmi balkánských filmů natočených v posledních dvou letech. Vysvětlení ke koncepci přehlídky přináší dramaturgové festivalu Petr Mašata a Jiří Fiala: „Ten, kdo sleduje celoroční program Filmového klubu Vsetín ví, že se nezabýváme pouze Balkánskou kinematografií. Dá se říct, že se nevyhýbáme žádné kinematografii a program se snažíme dělat co nejpestřejší. Skandinávské filmy v něm mají tradičně své čestné místo“, říká Petr Mašata. „Všimli jsme si, že balkánské a skandinávské kinematografie mají mnoho společných rysů. To nás inspirovalo k sestavení programu, ve kterém se snímky z jihu a ze severu pravidelně střídají. Vytvořili jsme tak zajímavý prostor pro srovnání přístupů filmařů z těchto protilehlých koutů Evropy.“

 

Vsetínský filmový maraton pořádá Filmový klub ve Vsetíně z. s. Hlavním partnerem je společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podporuje město Vsetín a firmy z regionu.

 

 

Aktuální informace o přehlídce včetně kompletního programu zjistíte na www.vsetinskyfilmovymaraton.cz

úvodní stránka