Závěrečné hodnocení

21. ročníku Vsetínského filmového maratonu

 

Chorvatské filmy přitáhly nové diváky

 

Ve dnech 12.-14. dubna 2019 proběhl ve vsetínském kině Vatra 21. ročník Vsetínského filmového maratonu. Organizátoři z Filmového klubu Vsetín zavedli diváky tentokrát do Chorvatska. Připravili kolekci patnácti chorvatských filmů natočených v posledních osmi letech, což je období, ve kterém zaznamenala chorvatská kinematografie nebývalý vzestup. To dokazuje počet filmů, které ročně vyprodukuje, velká žánrová pestrost i velké množství ocenění z prestižních světových filmových festivalů, které chorvatské filmy získaly.

Letošní festival zaznamenal rekordní diváckou návštěvnost. Patnáct filmových projekcí vidělo celkem 676 diváků. To je průměrně 45 diváků na představení, což je velmi dobré číslo, uvážíme-li, že festival probíhal nonstop od ranních hodin až do jedné hodiny v noci a diváci do kina přicházeli i ve zcela nezvyklé časy.

Zahájení festivalu se zúčastnila velvyslankyně Chorvatska její excelece Ljiljana Pancirov a představitelé města Vsetína – starosta Jiří Růžička a místostarostové Simona Hlaváčová, Tomáš Pifka a Pavel Bartoň.

Diváci ocenili pestrý program, který představil filmy všech možných žánrů od romantických komedií, přes dramata, thrillery, horory až po sci-fi parodii. Nadchla je také letošní festivalová novinka. Organizátoři zajistili ke většině filmů z programu krátká videa s úvody jednotlivých režisérů. Zájem vzbudila rovněž výstava dokumentující činnost Chorvatské kinotéky. Krátké zhodnocení současné chorvatské kinematografie natočil pro Vsetínský filmový maraton známý chorvatský filmový kritik Hrvoje Pukšec.

Již v minulých letech se stalo pravidlem, že většina filmů z programu byla ve Vsetíně promítána v české premiéře. Nejinak tomu bylo i letos. To, že je festival sestaven téměř výhradně z filmů, které nejsou v běžné distribuci, s sebou nese nelehký úkol všechny filmy přeložit, otitulkovat a připravit je po technické stránce k projekci. Vsetínský filmový maraton je tím unikátní a může být příkladem i pro mnohem větší festivaly připravené s nesrovnatelně větším rozpočtem. Ve Vsetíně tak můžete vidět všechny filmy z formátu DCP s českými titulky umístěnými přímo v obraze. Na překladech filmů se letos vedle tradičního týmu překladatelů podíleli také studenti Katedry jihoslovanských a balkanistických studií FF UK v Praze.