Tisková zpráva ze dne 31. 12. 2018

Filmový klub otvírá jarní část své 28. sezóny

ke stažení

 

Filmový klub ve Vsetíně zahájí filmovou sezónu již ve středu 9. ledna speciální akcí pro všechny zájemce o členství v klubu na kalendářní rok 2019. Filmová událost s názvem „Otvírák na svěrák“ představí černobílý režisérský sestřih filmu Po strništi bos a digitálně restaurovaný film Akumulátor 1. Oba filmy jsou nezvyklými uměleckými počiny českého režiséra, který naposledy držel v rukou ocenění Oscar za hraný film.

Na „Otvírák“, tuto již tradiční událost spojenou se zahájením klubové sezóny, naváže projekce digitálně restaurovaného filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam (24. ledna), který uvedeme při příležitosti Dne památky obětí holocaustu. Tato vzpomínka na jednu z nejhroznějších událostí, která se udála v dějinách Evropy, předznamená další tradiční akci vsetínského Filmového klubu spojenou s evropskými reáliemi, Evropskou filmovou inventuru (25.–26. ledna). Přehlídku toho nejlepšího, co se v evropské filmové tvorbě urodilo, pořádáme ve spolupráci s kinem Vatra. Během dvou dnů uvidí diváci devět evropských filmů včetně české distribuční premiéry nejlepšího slovinského filmu roku 2018 Ivan, režiséra Janeze Burgera.

Do programu 28. sezóny jsme dále zařadili opulentní historické drama Favoritka (6. února) ze dvora královny Stuartovny. Pod režií tohoto snímku je podepsán provokativní řecký tvůrce Yorgos Lathimos působícího ve Velké Británii.

Devadesáté páté narozeniny, kterých by se dožil jeden z nejlepších českých filmařů František Vláčil a smutné dvacetipětileté výročí úmrtí vynikajícího českého herce Petra Čepka vzpomeneme digitálně upravenou verzí dramatu Adelheid (20. února).

Film Beautiful boy (6. března), který posbíral v loňském roce několik ocenění Hollywood Film Award, je emotivním snímkem vztahu otce a syna v těžké životní zkoušce.

Jemná politická satira Rok opice (20. března) je úsměvná road movie o šimpanzovi, který způsobil revoluci.

Na Island nás zavede sociální drama o nelegálním přistěhovalectví A dýchejte klidně (3. dubna).

Ve dnech 12.–14. dubna proběhne největší filmová akce vsetínského filmového klubu – 21. Vsetínský filmový maraton. Představíme v něm výběr čtrnácti nejlepších chorvatských filmů natočených za posledních 7 let.

Po balkánské exkurzi se prostřednictvím hypnotické varianty tradičního hollywoodského thrilleru Záhada Silver Lake vypravíme do Ameriky (24. dubna).

Láska mezi regály (15. května) přinese příběh romantické lásky z německého velkoobchodu.

Poslední květnová klubová projekce bude patřit velmi diskutovanému, ale také oceňovanému italskému filmu Dogman (22. května).

V červnu pak uzavře Filmový klub svou první část sezóny absurdním rumunským dramatem Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři (5. června) a nezvyklým německým animovaným pohledem na sex, drogy a rock’n’roll v íránské náboženské diktatuře s názvem Teheránská tabu (19. června).

Filmové projekce jsou otevřené i nečlenům klubu. Člen vsetínského filmového klubu je však zvýhodněn slevou na vstupném na tyto projekce a dalšími bonusy při filmových akcích pořádaných jak Filmovým klubem Vsetín, tak i Asociací českých filmových klubu po celé ČR.

Partnery Filmového klubu ve Vsetíně, z. s. jsou společnost Dům kultury Vsetín s. r. o.  a město Vsetín. Na akcích se finanční podporou podílí také Ministerstvo kultury ČR, různé nadace, soukromí dárci a podporovatelé.