Když se díváme na dokonalý film, cítíme, že jsme dějem přesunuti do jiného světa a zapomínáme na starosti běžného dne. Nebo jsme tématem natolik osloveni, že s ním několik dní zápasíme, vracíme se k němu, a tak rozvíjíme naši mysl, zásady, celého člověka. Jindy nám zase film umožní prožít dokonalý výtvarný zážitek.

Film je prostě pro filmového fandu fenoménem, který se musí prožít ve ztemnělém sále na velkém plátně s alespoň  desítkou podobných bláznů. Domácí kino je jen takové „to domácí žvýkaní“. Dobré, ale bez chuti a zážitku. Filmové kluby jsou pro filmového fandu tou pravou oázou, kde si každý poutník může přijít na své. 

Náš „filmáč“ chce být pro Vás filmovou oázou i v roce 2007. Připravili jsme pro Vás filmové novinky i snímky, které je dobré nezapomenout. Dramaturgie první poloviny roku je opět rozdělena do několika cyklů. Hned v úvodu nahlédneme do divadelního prostředí cyklem Divadlo na filmovém plátně. Moc pěkný a pro autora Jacque Rivetta nezvykle „krátký“ komediální snímek Kdo ví?  určitě potěší . Snímek byl nominován v roce 2001 na Zlatou Palmu v Cannes. V rámci tohoto cyklu nemůžeme vynechat Roberta Altmana, mistra v divadelním zalidňování filmů postavami. Uvedení jeho snímku Zítra nehrajeme! je zároveň připomenutím jeho prosincového odchodu do filmového nebe.

V druhé polovině roku 2006 přišlo do filmové distribuce nezvykle mnoho filmových dokumentů. To nám umožnilo sestavit další cyklus – Fenomén dokument. Uvedeme experiment s účastí Larse von Triera Pět překážek. Další skvělý dokument přinesla i „paní režisérka“ Agnes Vardová (autorka slavného filmu Cléo od 5 do 7  - Projekt 100 - 2007) ve svém „pábitelském“ snímku Všichni dobří sběrači a já. Tuto pro nás nezvyklou nabídku dokumentů doplní srbský snímek Kniha rekordů Šutky z prostředí největší rómské osady na Balkáně. Jde o  kusturicovsky laděnou komedii se spoustou legrace a příjemně nakažlivou hudbou.

Na jaře dojde i na našeho oblíbeného Korejce Kim Ki-duka, který v minulém roce přijel osobně na filmový festival  do Karlových Varů. Distribuční firmy tak dovezly nezvyklé množství jeho filmů. Filmy Čas a Luk  budou vzorky poslední tvorby tohoto filmového revolucionáře z dálného východu.

Před prázdninami jsme sáhli k příjemným filmovým komediím a cyklus Malé velké komedie nás zavede například  do života Annie Hallové - skvělého filmového kusu Woodyho Allena. Představíme i milou malou komedii autorky Mirandy July  Já a Ty a všichni ostatní.  Neměli bychom si nechat ujít ani další filmový počin s názvem  Wilbur se chce zabít od dánské režisérky Lone Scherfigové, který posbíral řadu cen na filmových festivalech nezávislého filmu. Režisérka je u nás známá snímkem Italština pro začátečníky.

Mezi cykly jsme vkládali opravdové filmové novinky . Spirituální očistec a šok letošní sezóny hledejte pod mexickým snímkem Souboj s nebem, který loni způsobil skandál v hlavní soutěži v Cannes.

Z mimořádných filmových akcí chceme upozornit na Projekt 100 – 2007, který bude tentokráte rozdělen do 4 částí a první začíná již 29. ledna 2007. Závěr první poloviny roku bude patřit Letnímu filmovému maratónu – v lehkém komediálním duchu se chceme připravit na letní prázdniny.

Věříme, že změna dne projekcí – z původní neděle na středu - přivede do našeho klubu nové členy zejména z řad  středoškolské mládeže a umožní také lepší dostupnost projekcí pro členy z okolních obcí. Středa ale nemusí být definitivní a po roce bychom změnu vyhodnotit na základě Vašich připomínek. Členský poplatek 10 Kč je tu proto, abychom zůstali klubem členů, ale zároveň nijak neomezovali kohokoliv dosáhnou na členství.

Přiveďte do klubu své kamarády a přátele, členy rodiny a nebudete litovat – Filmový klub je tu pro Vás!

Milan Kostelník - předseda Filmového klubu Vsetín

 

 

 

úvodní stránka