1. TISKOVÁ ZPRÁVA (ke stažení)

Aktuality:

18. 1. 2018

Potvrzené filmy:

1. Vir - Bojan Vuk Kosovčević, 2012

2. Atomski zdesna - Srđan Dragojević, 2014

3. Otvorena - Momir Milošević, 2016

4. Top je bio vreo – Slobodan Skerlić, 2014

5. Isceljenje - Ivan Jović, 2014

6. Jednaki – omnibus, 2014

7. Ime: Dobrica, prezime: nepoznato – Srđa Pnezić, 2016

8. Stado – Nikola Kojo, 2016

9. Gavrilo Princip - proces (Branio sam Mladu Bosnu)- Srđan Koljević 2014

10. Deník strojvůdce (Dnevnik masinovodje) - Miloš Radović, 2016

Dále počítáme se čtyřmi filmy Gorana Markoviće, ale zatím je nemáme potvrzené.

13. 1. 2018

1. Tisková zpráva

NA TUCET SRBSKÝCH FILMŮ DO VSETÍNA

Ve dnech 20.–22. dubna 2018 proběhne ve vsetínském kině Vatra jubilejní 20. ročník Vsetínského filmového maratonu. Z komorní akce pro členy Filmového klubu Vsetín se postupně stala největší přehlídka balkánského filmu v Česku, která už dávno přerostla hranice města Vsetína.

Na filmy z Balkánu přijíždí do Vsetína filmoví fanoušci z různých koutů naší republiky i ze Slovenska. Akce si přesto zachovala velmi přátelskou domáckou atmosféru, která v minulosti nadchla i pozvané zahraniční režiséry přivyklé velkým mezinárodním festivalům. Dvacátý ročník Vsetínského filmového maratonu bude věnován současné srbské kinematografii a přinese na plátno vsetínského kina Vatra dvanáct filmů z období mezi roky 2012 a 2017. Přehlídka tak přímo naváže na rok 2012, kdy byla představena tvorba srbských filmařů od rozpadu Jugoslávie v roce 1991 do tehdejší současnosti. Kromě exkurze do nové srbské kinematografie chystají organizátoři z Filmového klubu Vsetín malou retrospektivu filmů Gorana Markoviće. Tento čerstvý sedmdesátník, absolvent pražské FAMU, patří bezesporu mezi nejvýznamnější režiséry srbské historie. Goran Marković by měl být hlavním hostem festivalu.

Více o programové skladbě prozrazuje dramaturg festivalu Jiří Fiala: „Snažil jsem se vytvořit žánrově co nejpestřejší program. Najdete v něm historické soudní drama o procesu s atentátníky na Františka Ferdinanda d´Este (Gavrilo Princip – proces), které si odbude na přehlídce distribuční premiéru. Diváky jistě zaujme umělecký horor Otevřená, nebo skrznaskrz pozitivní komedie Jméno: Dobrica, příjmení: neznámé. Velmi zábavné je také komediální drama Atomski zdesna, které si střílí z praktik prodejců nemovitostí na Jadranu. Překvapením může být pro mnohé snímek Dělo bylo horké, který se vrací k válečnému obléhání Sarajeva nebo film Léčení zabývající se netradičním způsobem poválečnými traumaty. V rámci profilu Gorana Markoviće chceme promítnout kromě jeho posledního filmu Falsifikátor také katastrofický film Variola vera a starší thriller z osmdesátých let Deja vu. Výsledná kolekce, která vznikla selekcí více než šedesáti filmů, je opravdu velmi kvalitní a reprezentativní.“

Nad festivalem přijala záštitu také zplnomocněná velvyslankyně Srbské republiky v České republice paní Vera Mavrič, která se zúčastní pátečního slavnostního zahájení přehlídky srbských filmů ve Vsetíně.

19. 12. 2017

Máme potvrzených již 9 filmů!

19. 12. 2017

20. ročník Vsetínského filmového maratonu bude věnován současné srbské kinematografii, resp. období mezi roky 2012 a 2017. Přehlídka tak přímo naváže na 14. Letní filmový maraton, který jsme uspořádali v roce 2012. Tehdy jsme představili tvorbu srbských filmařů z rozmezí let 1991 až 2011. Do programu přehlídky by se mělo dostat 13 až 15 celovečerních filmů. Kromě kinematografie ze zmíněných let bychom rádi připomněli malým medailonkem čítajícím 3-4 filmy také režiséra Gorana Markoviće - absolventa pražské FAMU, který vloni oslavil sedmdesátiny.

ZPĚT NA ÚVODNÍ STRÁNKU