SPUSTILI JSME NOVÉ STRÁNKY VSETÍNSKÉHO FILMOVÉHO MARATONU:

__________________________________________________________________________________________

Všechny informace a aktuality čtěte na nových stránkách

 

Aktuality (od 10. 2. pouze na novém webu):


 

31. 1. 2020

Další potvrzené filmy:

Kluk, který slibuje - Dečko koji obečava  (Miloš Radivojević, 1981, drama)

Mezi dnem a nocí - Između dana i noći   (Andro Martinović, 2018, drama)

Ještě jednou - Još ovaj put (Dragan Kresoja, 1983, drama)

 

27. 11. 2019

Máme první tři potvrzené filmy Miloše Radivojeviće.  V programu Vsetínského filmového maratonu nebudou chybět jeho filmy:

Ani na nebi, ani na zemi - Ni na nebu ni na zemlji (Miloš Radivojević, 1994, drama)
Probouzení z mrtvých - Buđenje iz mrtvih (Miloš Radivojević, 2005, drama)

Jak mě ukradli Němci - Kako su me ukrali Nemci (Miloš Radivojević, 2011, drama, válečný)

Dále můžeme prozradit, že minimálně 4 filmy budeme promítat z 35 mm filmových kopií.

 

27.11. 2019

Programový záměr:

Již 12 let organizují členové Filmového klubu Vsetín přehlídky zaměřené na představování balkánské kinematografie. V tomto směru byla po celou dobu stěžejní akcí Filmového klubu Vsetín třídenní přehlídka Vsetínský filmový maraton. Její koncepce byla od roku 2008, kdy se organizátoři poprvé zaměřili na balkánský film, ovlivněna snahou o zmapování kinematografie vybrané balkánské země s důrazem na aktuální dění a nové filmy. V minulosti se tak diváci mohli seznámit s chorvatskou, srbskou, rumunskou, bulharskou, černohorskou, slovinskou či makedonskou kinematografií.

Další ročník Vsetínského filmového maratonu proběhne v dubnu 2020. Protože je studnice balkánské kinematografie nevyčerpatelná a milovníků balkánského filmu přijíždí do Vsetína každým rokem víc, bude i 22. ročník akce „balkánský“. Oproti předešlým ročníkům se ale bude v jedné věci zásadně lišit - program nebude zaměřený na soudobé filmy jedné země. Filmy budou vybrány podle tematického klíče. Hlavními tématy filmů budou láska a svoboda. Dvě klíčové lidské hodnoty, které jsou v dnešním světě často pošlapávány a znehodnocovány.

Nadcházející Vsetínský filmový maraton bude mít podtitul „50 let lásky a svobody v jugoslávském a srbském filmu“. Polovina programu bude věnována významnému jugoslávskému, resp. srbskému režisérovi Miloši „Mišovi“ Radivojevićovi, který letos na podzim oslaví 80. narozeniny. Podtitul přehlídky je inspirován právě jeho tvorbou, kterou se láska a svoboda vine jako červená nit. Miloš Radivojević debutoval celovečerním filmem již v roce 1970 a natáčí dodnes. Je tak již půl století součástí jugoslávské a později srbské kinematografie. Jeho retrospektiva v programu Vsetínského filmového maratonu by měla čítat 6 až 7 filmů. Druhá část programu bude poskládána z filmů o lásce a svobodě, které natočili ve stejném období další významní jugoslávští, resp. srbští filmaři.

Láska a svoboda mohou mít mnoho podob a program přehlídky se je pokusí postihnout v celé jejich rozmanitosti.

2. 9. 2019
22. Vsetínský filmový maraton by měl mít podtitul. „50 let lásky a svobody v jugoslávském a srbském filmu“ Rádi bychom připravili retrospektivu jugoslávského, resp. srbského režiséra Miloše "Miši" Radivojeviće (Letos oslaví 80 let). Název vychází právě z jeho tvorby, protože láska a svoboda jsou témata, která se objevují ve všech jeho filmech. Druhá část přehlídky bude tvořena výběrem nejlepších filmů jiných tvůrců, kteří v posledním půlstoletí rovněž natočili filmy, ve kterých hraje láska a svoboda stěžejní roli.
Nic není ještě jisté, proto musíme připojit větičku: Změna programu vyhrazena.


22. 5. 2019
Máme vymyšlené téma dalšího ročníku Vsetínského filmového maratonu. Než jej zveřejníme, musíme ověřit na Balkáně, zda je naše myšlenka proveditelná. V této chvíli můžeme prozradit, že chceme opustit model představování národních kinematografií. Pokud se nám podaří uskutečnit naši myšlenku, bude 22. ročník festivalu opravdu velmi zajímavý...