VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2021 - závěrečná tisková zpráva

Přehlídka současného bosensko-hercegovského filmu | Emir Hadžihafizbegović 60

27. 8. - 29. 8. 2021 v kině Vatra Vsetín

V posledním prázdninovém víkendu proběhl v kině Vatra 23. ročník Vsetínského filmového maratonu. Jeho program zavedl diváky tradičně na Balkán, tentokrát do Bosny a Hercegoviny. Kinematografie této malé země není ani zdaleka tak velká, jako ta česká, přesto je na mezinárodním poli podstatně úspěšnější. V novodobé historii získali bosenští filmaři takřka všechny nejprestižnější ocenění udělované na mezinárodních filmových festivalech včetně amerického Oscara, berlínského Medvěda či benátského Lva. O vysoké kvalitě bosensko-hercegovských filmů se přesvědčilo v kině Vatra téměř 450 diváků, kteří měli možnost zhlédnout celkem 14 filmů. Přijeli příznivci balkánského filmu ze Slovenska, filmoví fandové z Česka, ale přišla také řada Vsetíňáků.

Slavnostního zahájení se bohužel z osobních rodinných důvodů nemohla zúčastnit velvyslankyně Bosny a Hercegoviny v ČR J. E. paní Martina Mlinarevič, která nad akcí převzala záštitu. K vyjádření svých pozdravů a reprezentaci Bosny a Hercegoviny na slavnostním zahájení pověřila pana Enese Kubata společně s Anjou Majstorovič. Jejich milá slova společně s projevem místostarostky města Vsetín paní Simony Hlaváčové pak filmový maraton čtrnácti filmů slavnostně zahájily.

Třetina programu byla věnována populárnímu bosensko-hercegovskému herci Emirovi Hadžihafizbegovićovi. Herecký profil složený z šesti filmů mu organizátoři z Filmového klubu Vsetín přichystali u příležitosti jeho šedesátých narozenin. Hadžihafizbegović nakonec nemohl kvůli pracovnímu vytížení do Vsetína přijet, festivalové publikum ale pozdravil alespoň na dálku z plátna. Šestice filmů, ve kterých ztvárnil hlavní role diváky přesvědčila o jeho výjimečném hereckém talentu. Největším zážitkem byl podle reakcí publika jeho herecký koncert v komorním dramatu Žába.

Polovina filmů z programu patřila mezi novinky, které doposud nebylo možné vidět v žádném z českých kin. Největší divácký ohlas získaly filmy Vzpamatuj se, babo uznávaného režiséra Pjera Žalici a syrové drama Duran zkušeného režiséra Faruka Sokoloviće.

Aktuální filmové počiny v programu doplnila čtveřice starších snímků, která se dá počítat ke zlatému fondu ex-jugoslávké kinematografie. Vsetínští diváci tak mohli konečně vidět kultovní komedii Rajka Grliće Karaula, nebo romantické drama Cirkus Columbia oscarového režiséra Danise Tanoviće.

Hlavním partnerem Vsetínského filmového maratonu byla společnost Dům kultury Vsetín. Finanční podporu přehlídce poskytlo město Vsetín, distribuční společnost Balkanfilm a firmy z regionu - Bomex, Inpraise a nadace HáBéCéčko.

Další ročník Vsetínského filmového maratonu se uskuteční ve dnech 22. 4. - 24. 4. 2022 a nápovědou co diváky čeká, může být legendární cimrmanovská hláška: "... jdu na sever... jdu na jih..."

Fotografickou dokumentaci k přehlídce včetně kompletního programu najdete na www.vsetinskyfilmovymaraton.cz